Ponad jedna trzecia inwestycji KPO ma służyć ochronie klimatu. Komentarz dla PR24.pl

– To państwa członkowskie zdecydują czy Krajowy Plan Odbudowy zyska poparcie, czy dostaniemy środki na jego realizację. Będzie głosowanie w tej sprawie. Dlatego dokument ten musi być dostosowany do europejskich celów w tym zakresie – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 

Gość PR24 podkreślił, że „Krajowy Plan Odbudowy musi służyć realizacji celów klimatycznych przynajmniej w 37 procentach i w 20 procentach cyfryzacji”. – A zatem jeżeli przyjrzymy się temu przedsięwzięciu z punktu widzenia energetyki, polityki klimatycznej, to ponad jedna trzecia inwestycji planu ma służyć ochronie klimatu – powiedział Wojciech Jakóbik. 

Jak dodał, oznacza to, że „większość zapisanych tam projektów musi w jakiś sposób ograniczać emisję gazów cieplarnianych, wpływać na to, że nasze powietrze będzie czystsze”. – Polacy wpisali do tego programu właściwie wszystkie kosztowne inwestycje, wszystkie duże projekty energetyczne i klimatyczne, które mieli – dodał ekspert. 

Podkreślił, że „Komisja Europejska oceni to, co sobie zapisaliśmy, ponieważ ten dokument po przekazaniu Komisji, staje się dokumentem komisyjnym i to KE broni go przed decyzją Rady Europejskiej”.

– To państwa członkowskie zdecydują czy każdy poszczególny krajowy plan odbudowy zyska poparcie, czy dostanie środki na realizację. Będzie głosowanie w tej sprawie. Dlatego plan musi być dostosowany do ambicji europejskich w tym zakresie – podsumował Jakóbik. 

Źródło: PolskieRadio24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s