: Norweski Equinor i brytyjski SSE chcą razem zbudować na Wyspach Brytyjskich pierwszą elektrownię opalaną całkowicie wodorem, który byłby wytwarzany z gazu.

: Spór o winę za blackout po ataku zimy w Teksasie przenosi się na niwę regulacji stanowych. Nowe przepisy mają obciążyć lądowe farmy wiatrowe i panele fotowoltaiczne w tym stanie, ale sprzeciwiają im się grupy interesów związane z tą branżą. Ta broni się przekonując, że to nie źródła odnawialne były odpowiedzialne za te problemy.

Jeszcze w tej dekadzie może powstać pierwsza elektrownia wodorowa na świecie

Norweski Equinor i brytyjski SSE chcą razem zbudować na Wyspach Brytyjskich pierwszą elektrownię opalaną całkowicie wodorem, który byłby wytwarzany z gazu.

Elektrownia wodorowa Keadby potrzebowałaby w szczycie 1800 MW wodoru i wytwarzałaby dzięki niemu 900 MW energii elektrycznej bez emisji CO2. Equinor i SSE liczą na to, że odpowiednia polityka wsparcia pozwoliłaby zbudować ten obiekt przed końcem dekady. Oprócz tego obiektu w Keadby miałaby powstać do 2027 roku elektrownia gazowa o mocy 900 MW uzupełniona o mechanizm wychwytywania dwutlenku węgla w celu redukcji emisji.

Equinor mógłby dostarczać wodór do planowanego obiektu w Keadby z projektu H2H Saltend w pobliżu miejscowości Hull, który zakłada wytwarzanie tego paliwa z gazu i składowanie dwutlenku węgla. Wodór pochodzący z gazu jest zwany niebieskim i pozostaje emisyjny, w przeciwieństwie do zielonego, wytwarzanego z pomocą nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Teksas może ukarać OZE za blackout spowodowany atakiem zimy

Spór o winę za blackout po ataku zimy w Teksasie przenosi się na niwę regulacji stanowych. Nowe przepisy mają obciążyć lądowe farmy wiatrowe i panele fotowoltaiczne w tym stanie, ale sprzeciwiają im się grupy interesów związane z tą branżą. Ta broni się przekonując, że to nie źródła odnawialne były odpowiedzialne za te problemy.

Stanowa Izba Reprezentantów ma omówić ustawę zmuszającą właścicieli Odnawialnych Źródeł Energii do opłaty za dostęp do sieci po to, aby jej operator miał środki na równoważenie podaży i popytu na energię elektryczną, a także utrzymanie stałej częstotliwości jego pracy. Legislatorzy motywują to rozwiązanie atakiem zimy, który skończył się czasowymi przerwami dostaw energii w całym stanie, którego część mieszkańców została pozbawiona podstawowych mediów w okresie mrozów w lutym 2021 roku.

Przedstawiciele branży odnawialnej, w tym inwestorzy z Wall Street, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Amazon czy Google, uważają nowe obciążenia za niewłaściwie i niesprawiedliwe oraz zagrażające nowym inwestycjom w teksańskie OZE. Teksas przewodził na szlaku inwestycji odnawialnych w całych Stanach Zjednoczonych, dostarczając niecałe 5000 MW nowych mocy między 2020-2021 roku. Kalifornia zajmująca drugie miejsce w rankingu dostarczyła niewiele ponad 1000 MW, podobnie jak kolejne stany w zestawieniu.

Przeciwnicy obciążeń napisali list do gubernatora Grega Abbotta, w którym przekonują, że są próbą ukarania OZE za problemy zimowe, za które nie są całkowicie odpowiedzialne. – To próba ukarania źródeł odnawialnych w oparciu o wielokrotnie podważone założenie, że były odpowiedzialne za przerwy dostaw energii – powiedział Gregory Wtestone stojący na czele American Council on Renewable Energy cytowany przez Financial Times.

Wstępny raport operatora ERCOT informuje, że to ekstremalne warunki pogodowe wynikające z ataku zimy doprowadziły do blackoutu, nie wskazując na żadne konkretne źródła energii. Pełny raport na ten temat ma zostać opublikowany dopiero w sierpniu 2021 roku.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading