Wyciek: Rosja może wchłonąć wschód Ukrainy. Czy USA poszerzą sankcje wobec Nord Stream 2? | Colonial Pipeline wróci do pracy, ale najpierw mogą się pojawić zakłócenia dostaw

Agencja Bloomberg dotarła do dokumentów, z których wynika, że Europa obawia się wchłonięcia wschodu Ukrainy przez Rosję. Mimo to budowa spornego gazociągu Nord Stream 2 postępuje, ale możliwe jest poszerzenie sankcji USA wobec niego.

Agencja Bloomberg ustaliła nieoficjalnie, że Unia Europejska jest przekonana o tym, że Rosja przygotowuje się do wchłonięcia marionetkowych republik ustanowionych na wschodzie Ukrainy poprzez nielegalne wybory i przyznanie paszportów mieszkańcom tak zwanych republik donieckiej i Ługańskiej. Według dokumentu widzianego przez Bloomberga, który był przedmiotem dyskusji ambasadorów krajów europejskich w komisji do spraw polityki i bezpieczeństwa, Europa ma w celu uniknięcia tego scenariusza między innymi wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy poprzez zmniejszanie jej zależności od Rosji oraz udział w niektórych projektach europejskich. Niektórzy ambasadorzy mieli wskazywać na konieczność dalszych reform nad Dnieprem. Tymczasem Kijów ostrzega, że uruchomienie Nord Stream 2 może wystawić go na ryzyko zakręcenia kurka z gazem płynącym przez terytorium ukraińskie, a co za tym idzie destabilizacji ekonomicznej i politycznej.

John E. Herbst będący dyrektorem centrum eurazjatyckiego think tanku Atlantic Council i były ambasadorem Ukrainy wzywa administrację prezydenta Joe Bidena do poszerzenia sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2.

Jego zdaniem argumenty za takim działaniem to rosnąca opozycja wobec tej inwestycji w Europie, w tym w samych Niemczech, gdzie następne wybory parlamentarne mogą dać wpływ na rząd partii Zielonych, która wpisała do programu zatrzymanie tej spornej inwestycji. Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh-Rasmussen ostrzega, że Rosjanie mogą próbować wpłynąć na wynik wyborów w celu obrony polityki prorosyjskiej w sprawie ord Stream 2. – Dla Rosji może być ważne uzyskanie wpływu na wynik wyborów w celu utrzymania większości popierającej politykę na korzyść tego kraju – ocenił cytowany przez niemiecką agencję prasową. Przewodniczący parlamentów Litwy i Ukrainy Viktorija Čmilytė-Nielsen oraz Dmytro Razumkow ostrzegają, że Nord Stream 2 może być zagrożeniem dla Kijowa, Brukseli i stabilizacji w regionie, bo może stać się narzędziem nacisków na kraje europejskie. Argumentem jest też ponadpartyjny apel z Kongresu USA o poszerzenie sankcji zgodnie z prawem. Departament Stanu USA ma przedstawić do 17 maja zaktualizowaną „czarną listę” podmiotów objętych sankcjami.

Według Herbsta sankcje mogłyby objąć kolejne z 20 statków zaangażowanych w budowę albo spółkę Nord Stream 2 AG, jako należącą w stu procentach do Gazpromu. – Sankcje przeciwko Nord Stream 2 AG mogłyby być śmiertelnym ciosem dla tego projektu – napisał w portalu The Hill.

Colonial Pipeline wróci do pracy, ale najpierw mogą się pojawić zakłócenia dostaw

Ropociąg Colonial Pipeline uporał się ze skutkami cyberataku i ma wznowić dostawy do końca tygodnia chroniąc w ten sposób USA przed niedoborami paliwa, ale jego operator przyznaje, że mogą się pojawić zakłócenia dostaw przez kilka dni.

Operator projektu informuje, że będzie potrzebne kolejne kilka dni na powrót Colonial Pipeline do normalnej pracy, a więc na rynku amerykańskim pojawią się zakłócenia dostaw na początku tego procesu. Ten ropociąg dostarcza około 45 procent benzyny i oleju napędowego na Wschodnie Wybrzeże. Dostawy zostały zatrzymane wskutek ataku hakerów DarkSide działających z Rosji z siódmego maja. Ceny paliw wzrosły o kilka procent ze względu na obawy o bezpieczeństwo dostaw.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s