Raport: Iran mataczy w sprawie atomu? Sygnał w sprawie porozumienia naftowego

Nowe ustalenia w sprawie irańskiego programu jądrowego mogą zahamować rozmowy o porozumieniu nuklearnym i opóźnić ewentualny powrót Iranu na rynek ropy w dniu rozmów OPEC+ o porozumieniu naftowym.

Iran nie był w stanie wytłumaczyć śladów uranu w kilku obszarach na jego terytorium niezgłoszonych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ten fakt może utrudnić dalsze rozmowy o porozumieniu nuklearnym i zniesieniu sankcji wobec tego kraju.

Reuters dotarł do raportu MAEA przygotowanego dla rady dyrektorów, w której znajdują się przedstawiciele 35 państw nuklearnych, w którym pojawia się krytyka Iranu za to, że nie przedstawił wyjaśnienia skąd wzięły się cząstki materiałów radioaktywnych w strefach, które nie zostały zgłoszone inspektorom MAEA.

To uderzenie w rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego JCPOA prowadzonych obecnie przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię. USA rozważają powrót do tego układu po opuszczeniu go w 2018 roku, ale złe wieści z Teheranu mogą je odwieść od tego planu. MAEA ostrzega w raporcie, że jej ustalenia podważają wiarygodność zapewnień Iranu o cywilnym charakterze jego programu jądrowego.

Los Iranu będzie miał znaczenie między innymi dla rynku ropy. Ten kraj pragnie jak najszybciej zmaksymalizować eksport baryłek po ewentualnym zniesieniu sankcji, wywierając presję na spadek cen na stacjach na całym świecie. Irańczycy są także stroną porozumienia nuklearnego OPEC+ w sprawie którego rozmowy toczą się równolegle w Wiedniu. Pierwszego czerwca państwa układu mają zdecydować o dalszej polityce wydobywczej po lipcu 2021 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s