Niemcy chcą Nord Stream 2. Amerykanie nie chcą CBAM. Rozmowy trwają

Niemcy będą kontynuować rozmowy z USA o tematach spornych, jak Nord Stream 2 i CBAM. Trwają intensywne kontakty dyplomatyczne między tymi państwami.

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier wyraził nadzieję na zakończenie sporu w sprawie projektu Nord Stream 2 w ciągu dwóch miesięcy, czyli do sierpnia 2021 roku. Trwają rozmowy negocjatorów z USA i Niemiec na temat rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo dostaw gazu przez Ukrainę pomimo rychłego ukończenia spornego Nord Stream 2. Na czas rozmów Amerykanie zawiesili najnowsze sankcje związane z tym projektem, wymierzone w operatora Nord Stream 2 AG oraz jego prezesa Matthiasa Warniga.

Altmaier spotka się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz sekretarz energii Jennifer Granholm, by rozmawiać także o obciążeniach towarów importowanych do Unii Europejskiej uzależnionych od emisji CO2 towarzyszącej ich wytworzeniu, czyli CBAM, który ma zostać przedstawiony przez Komisję tego lata i budzi obawy w Stanach. Niemiecki minister liczy także na porozumienie z Departamentem Handlu USA w sprawie zniesienia ceł na dostawy stali i aluminium z Europy wprowadzonych przez poprzednią administrację w 2018 roku. USA i Unia Europejska zgodziły się na zniesienie tych ograniczeń na pięć lat. Altmaier chciałby przedłużyć to porozumienie na stałe.

Borsen Zeitung/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s