Propozycja obciążeń importu towarów uzależnionych od emisji CO2 towarzyszącej ich wytworzeniu, czyli CBAM, została przedstawiona przez Komisję Europejską w ramach pakietu Fit for 55.

Implementacja tego rozwiązania ma przebiegać w trzech fazach zaczynając od 2023 roku, kiedy CBAM ma objąć sektory stali, cementu, nawozów i aluminium. Najpierw mają być zliczane emisje bezpośrednie, ale w przyszłości także pośrednie, na przykład towarzyszące wytwarzaniu energii. Dostawcy towarów do Europy będą zobowiązani do przedstawienia informacji o emisji, które będą weryfikowane przez nowy podmiot stworzony w Unii Europejskiej, który wykorzysta standardy określone przez Komisję.

Ministerstwo rozwoju ekonomicznego Rosji obliczyło, że CBAM obejmie eksport rosyjski wart 7,6 mld dolarów rocznie. Rosyjskie metale, nawozy i elektryczność dotrą na rynek Unii Europejskiej dopiero po opłaceniu tego obciążenia. Cena tony CO2 wytworzonej przy produkcji takich produktów ma być wyznaczona w drodze aukcji w ramach systemu EU ETS.

Rosjanie kwestionują zgodność CBAM z przepisami Światowej Organizacji Handlu oraz innymi porozumieniami międzynarodowymi. Domagają się dialogu z Komisją Europejską. Przekonują, że porozumienie klimatyczne z Paryża daje krajom świata dowolność wyboru sposobu na ochronę klimatu, a CBAM nie jest przez to zgodny z jego zapisami. Zdaniem Rosjan zapisy o CBAM nie dają jasności w sprawie wyliczeń emisji CO2 oraz sposobu ich weryfikacji, rodząc ryzyko nadużyć.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading