Układ o Nord Stream 2 zbiera ponadpartyjną krytykę w USA. Polska i Ukraina łączą siły

Układ o Nord Stream 2 między USA a Niemcami może zostać przedstawiony 21 lipca. Zbiera już krytykę w parlamencie amerykańskim oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Polska i Ukraina łączą siły na ostatnim odcinku sporu.

– Niemcy przedstawili użyteczne propozycje i mogliśmy poczynić postęp na drodze do osiągnięcia wspólnego celu, którym jest uniemożliwienie Rosji wykorzystanie dostaw surowców jako broni – zdradził rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. – Nie mamy jeszcze ostatecznych szczegółów do ogłoszenia, ale oczekuję, że niedługo będziemy mogli powiedzieć więcej – dodał.

Źródła Wall Street Journal przekonują, że układ jest bliski zawarcia, a część z nich twierdzi, że zostanie ogłoszony oficjalnie 21 lipca.

Według Politico Amerykanie mieli zwrócić się do Ukrainy o to, by nie krytykowała faktu, że zamierzają dopuścić do ukończenia spornego gazociągu Nord Stream 2 w porozumieniu z Niemcami. Takie informacje przekazały cztery niezależne źródła.

USA miały informować, że publiczna krytyka porozumienia z Niemcami o Nord Stream 2 może uderzyć w relacje bilateralne Kijowa z Waszyngtonem. Administracja Joe Bidena miała także prosić Ukraińców, aby nie dyskutowali na ten temat z Kongresem, krytycznym wobec postawy Białego Domu niezależnie od barw partyjnych.

Amerykanie przekonują, że nie da się już zatrzymać budowy Nord Stream 2. Innego zdania jest Kongres oraz rządy Ukrainy, Polski i innych krajów krytycznych wobec tej inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet odwiedził Kijów i Warszawę w celu konsultacji w sprawie Nord Stream 2, ale także rozmowy o reformach antykorupcyjnych nad Dnieprem oraz wartościach demokratycznych nad Wisłą.

Wall Street Journal przekonuje, że Amerykanie zarezerwowali sobie w układzie z Niemcami prawo do wprowadzenia sankcji wobec Rosji zawieszonych na czas rozmów, czyli wobec operatora Nord Stream 2 AG oraz prezesa Matthiasa Warniga. Według WSJ Amerykanie mają nadal oceniać zaangażowanie firm w Nord Stream 2 i wprowadzać je w razie potrzeby.

Berlin odmówił propozycji „wyłącznika” uzależniającego dostawy przez sporny gazociąg od postępowania Rosji jako interwencji będącej potem celem sporu sądowego ze względu na charakter komercyjny tej inwestycji. W zamian zapowiedział, że wprowadzi sankcje na surowce rosyjskie w razie problemów na Ukrainie. Niemcy mają wspierać inwestycje w transformację energetyczną na Ukrainie oraz rozmowy o współpracy energetycznej w ramach Trójmorza. Źródła WSJ przekonują, że Merkel chciała odroczenia informacji o układzie w sprawie Nord Stream 2 do czasu po zakończeniu jej wizyty w Białym Domu z zeszłego tygodnia, aby mogła uczynić z tej inwestycji osiągnięcie koronujące jej pracę w roli kanclerza Niemiec.

– Jestem zaniepokojony faktem, że administracja nie skorzystała z ustawy PEESA do zatrzymania gazociągu Nord Stream 2. To dalsze pogorszenie sytuacji z naszego punktu widzenia i liczę na jej rozstrzygnięcie – powiedział republikanin Jim Risch, z komisji spraw zagranicznych Senatu USA, która w przeszłości wzywała Bidena do zatrzymania rury z Rosji do Niemiec. – Jakikolwiek układ pozwalający ukończyć Nord Stream 2 jest poważnie wadliwy – powiedział republikański senator Pat Toomey z komisji bankowej Senatu USA. – Kiedy Niemcy i Rosja współpracują, płacą za to kraje Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała Marcy Kaptur, demokratka z Izby Reprezentantów z korzeniami polskimi. Jej zdaniem jakikolwiek układ „nie będzie w stanie obronić bezpieczeństwa transatlantyckiego i suwerenności Ukrainy”.

Polska i Ukraina koordynują opór wobec Nord Stream 2. Ministrowie spraw zagranicznych tych krajów prowadzą kampanię informacyjną na ten temat w mediach europejskich, ich ambasady omawiają na bieżąco rozmowy z USA. W dniu przecieku o układzie w sprawie Nord Stream 2 doszło do spotkania ambasador Ukrainy w Stanach Oksany Markarowej z Piotrem Wilczkiem szefującym jednostce polskiej w Waszyngtonie

Politico/Financial Times/Wall Street Journal/National Review/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s