Zieloni w Niemczech i parlament USA odrzucają układ o Nord Stream 2. Polska działa

Układ o Nord Stream 2 zaproponowany przez USA i Niemcy spotkał się ze sprzeciwem niemieckich Zielonych, którzy mogą wejść do rządu po wyborach we wrześniu, parlamentu amerykańskiego oraz Polski. Ta ostatnia podejmuje wysiłki dyplomatyczne na rzecz rewizji układu.

Układ o Nord Stream 2 budzi krytykę w obu izbach parlamentu amerykańskiego oraz w obu partiach. – To błąd geopolityczny naszego pokolenia, który wzmocni Rosję kosztem całego Zachodu – grzmiał senator republikański Ted Cruz w Fox Business. Odniósł się też do argumentu Białego Domu, że Nord Stream 2 był zbudowany w 90 procentach, kiedy prezydent Joe Biden przejmował władzę. – Co oznacza gazociąg zbudowany w 90 procentach? Że jest gotowy w zero procent. Nie będzie działał, dopóki nie zostanie ukończony – mówił Cruz.

Demokratka Marcy Kaptur z Izby Reprezentantów zmobilizowała ponadpartyjną grupę parlamentarną (caucus – przyp. red.) do spraw Ukrainy do wezwania Białego Domu o przeniesienie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z powrotem na lipiec, kiedy będzie pracował parlament. Zapewniła, że Kongres USA jest po stronie Ukrainy i dalej sprzeciwia się projektowi Nord Stream 2. – Biorąc pod uwagę brak naszej zgody na zawieszenie sankcji wobec człowieka Putina Matthiasa Warniga i Nord Stream 2 AG przez administrację Joe Bidena, przyjmujemy z zadowoleniem jednogłośną poprawkę w uchwale komisji do spraw środków Izby Reprezentantów z zapisami o konieczności odwieszenia tych sankcji – czytamy w komunikacie grupy.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że „trzyma Rosję za słowo” w sprawie Nord Stream 2. – Rosja powtórzyła, że nie zamierza wykorzystywać energii jako broni. Trzymamy ją za słowo – powiedziała na konferencji prasowej. Dodała, że w razie problemów będzie możliwość wprowadzenia sankcji wobec Kremla.

Prezydent RP Andrzej Duda uznał, że porozumienie w sprawie Nord Stream 2 „zmniejsza bezpieczeństwo” znacznej części Europy i może zachęcać Kreml do polityki faktów dokonanych. – Znamienny jest fakt, że »porozumienie« wynegocjowano ponad głowami wielu państw, zwłaszcza Ukrainy, a o jego zawarciu kanclerz Merkel osobiście poinformowała Wladimira Putina – powiedział. – deklaracja pozwala w sposób nieskrępowany ukończyć budowę Nord Stream 2, nie wprowadza moratorium na jego użytkowanie i w rzeczywistości może być wręcz zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych – dodał.

Tymczasem prorosyjska Alternative for Deutschland straszy rekompensatami dla Gazpromu, jeżeli układ USA-Niemcy zmusi go do ograniczenia dostaw przez Nord Stream 2. – Myślę, że w tym przypadku możliwe jest, że Gazprom otrzyma miliardy dolarów rekompensat – przekonywał Anton Friesen z komisji spraw zagranicznych Bundestagu w komentarzu dla RIA Novosti.

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau spotka się we wtorek, 27 lipca z kandydatką Zielonych na kanclerza Niemiec Annaleną Baerbock by rozmawiać o „koniecznym realizmie i solidarności unijnej w relacjach z Rosją”. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Stefan Szynkowski vel Sęk. Warto przypomnieć, że Baerbock jest krytyczna wobec propozycji układu w sprawie Nord Stream 2 przedstawionych przez Niemcy i USA. – Ten projekt jest szkodliwy z punktu widzenia polityki klimatycznej i geostrategicznie – powiedziała Frankfurter Allgemeine Zeitung. – Wschodni Europejczycy słusznie są źli z tego powodu – dodała.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz spotkał się z doradcą sekretarza stanu USA Derekiem Cholletem, by rozmawiać między innymi o Nord Stream 2. MSZ podał, że wizyta w Warszawie miała charakter roboczy. Agenda rozmów w MSZ obejmowała relacje dwustronne, stosunki transatlantyckie, kwestie polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz Inicjatywy Trójmorza. Głównym celem wizyty doradcy Sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena jest przedstawienie szczegółów amerykańsko-niemieckiego porozumienia dotyczącego Nord Stream 2. – Rezygnacja z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2 stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwaliła podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej – przekazał swojemu amerykańskiemu rozmówcy wiceszef polskiej dyplomacji. – NS2 to projekt geopolityczny, a nie gospodarczy, który uzależni Niemcy i pośrednio całą UE od rosyjskiego gazu i umocni wpływy Moskwy. Porozumienie nie zniweluje powstałego w wyniku uruchomienia NS2 deficytu bezpieczeństwa energetycznego – dodał.

Chollet rozmawiał także z pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, o czym informował BiznesAlert.pl. – Podzielamy obawy Polski w sprawie Nord Stream 2. Nie dopuścimy do tego, aby Rosja kiedykolwiek w przyszłości użyła energii jako broni. – zapewnił chargé de affairs ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Źródło: Kommiersant/Frankfurter Allgemeine Zeitung/Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Twitter/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s