Rosja obiecuje USA chronić klimat

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siegieja Ławrowa z przedstawicielem USA do spraw polityki klimatycznej Johnem Kerry była okazją do zapowiedzi, że Rosjanie zamierzają chronić klimat. Ich plany z dokumentów muszą jeszcze znaleźć odzwierciedlenie w polityce rządu, który dotąd chronił wydobycie ropy i gazu.

– Rosja przywiązuje wielką wagę do problemów związanych ze zmianą klimatu. Będziemy nadal aktywnie współpracować w sprawie klimatu w ramach platform międzynarodowych, w pierwszym rzędzie w ramach konwencji o zmianach klimatu – zapewnił Ławrow przed szczytem COP26, który odbędzie się na przełomie października i listopada 2021 roku w Glasgow.

Wizyta Kerryego jest realizacją planu przyjętego przez prezydentów USA i Rosji na szczycie w Genewie z 16 czerwca. – Musimy naprawdę współpracować. USA to drugi emitent gazów cieplarnianych na świecie, a Rosja to czwarty. Jesteśmy w grupie krajów, które odpowiadają za 80 procent całej emisji. Nasze działania podjęte obecnie będą krytycznie ważne – powiedział Amerykanin. Mówił o konsekwencjach zmian klimatu w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych w USA i Rosji.

Wiedomosti donoszą, że Rosjanie prezentują ambitne plany ochrony klimatu w przeciwieństwie do postawy z przeszłości, kiedy lekceważyli ten temat. Ministerstwo rozwoju gospodarczego i handlu zmieniło szkic planu zwiększania efektywności energetycznej, dodając zapisy o zrównoważonym rozwoju oraz walce z emisją gazów cieplarnianych. Postuluje zmniejszanie intensywności energetycznej przemysłu. Jednak konkretne wskaźniki mają się pojawić w dokumencie dopiero po jego przyjęciu przez rząd. Jedyna liczba to cel redukcji emisji o do 150 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie. Realizacja tego celu pozwoliłaby Rosjanom osiągnąć neutralność klimatyczną w 13-14 lat. Nie wiadomo jednak czy ambitne zapisy znajdą odzwierciedlenie w faktycznej polityce rządu, który do tej pory chronił interesy sektora wydobywczego ropy i gazu.

Intensywność energetyczna przemysłu rosyjskiego jest wyższa o 40 procent od średniej globalnej i o 62 procent od europejskiej. Rosja emituje w porównaniu z produktem krajowym brutto trzy razy więcej gazów cieplarnianych od Kanady.

Kommiersant/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s