Kwartalne moce gazociągów na Ukrainie oraz w Polsce nie cieszyły się zainteresowaniem Gazpromu w aukcjach z drugiego sierpnia, rodząc obawy o celowe ograniczanie dostaw do Europy przed sezonem grzewczym w celu promocji Nord Stream 2 wobec rekordowo niskich zapasów na kontynencie.

Gazprom ponownie nie skorzystał z możliwości rezerwacji dodatkowych mocy gazociągów w Polsce i na Ukrainie. Aukcja z drugiego sierpnia dotyczyła przepustowości w czwartym kwartale 2021 roku, czyli w okresie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Polacy oferowali 89 mln m sześc. dziennie, a Ukraińcy 9,8 mln m sześc. dziennie. Rosjanie nie skorzystali, zgodnie z polityką prowadzoną od lipca 2021 roku, kiedy nie zarezerwowali dodatkowych mocy na rok gazowy od października 2021 do tego miesiąca w 2022 roku. Używają gazociągów na Ukrainie tylko na poczet umowy tymczasowej o dostawach gazu przez jej terytorium wymagającej od nich opłacenia 40 mld m sześc. rocznie.

Gazprom zmniejszył ilość gazu wtłaczanego do magazynów gazu w Europie, a niemiecko-rosyjski Gascade zmniejszył dostawy Gazociągiem Jamalskim do Niemiec z 84 mln do 50-60 mln m sześc. dziennie. Zapełnienie magazynów gazu w Europie wynosiło z końcem lipca 56,9 procent w porównaniu z 85,19 procentami rok wcześniej.

Powstaje obawa, że Rosjanie celowo ograniczają podaż gazu przed sezonem grzewczym w celu wywarcia presji na jak najszybsze uruchomienie spornego gazociągu Nord Stream 2. Rosjanie odpierają w komentarzach, że dostawcy LNG z USA przekierowujący to paliwo do Azji notującej wyższe ceny niż Europa nie są oskarżani o taki proceder. Należy jednak podkreślić, że ceny europejskie również notują rekordy. Tymczasem gazociąg Nord Stream 2 ma posłużyć przekierowaniu dostaw ze szlaku ukraińskiego, a nie zapewnieniu dodatkowego gazu.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading