Gazociąg Jamalski pracuje, ale incydent Gazpromu grozi niedoborem LPG | Budżet USA z opłatami za emisję metanu może podnieść ceny LNG ważnego dla Polski

Gazociąg Jamalski pracuje, ale incydent Gazpromu grozi niedoborem LPG

Dostawy gazu przez Gazociag Jamalski po incydencie Gazpromu w instalacji Urengoj wzrosły o 20 procent, ale mogą wystąpić problemy z dostawami LPG, paliwa istotnego dla sektora transportowego, o czym informował BiznesAlert.pl. Kommiersant już informuje o podwyżkach cen i planie ograniczenia eksportu z Rosji.

Kommiersant ustalił, że pożar w instalacji przerobu kondensatu gazu ziemnego w Urengoj doprowadził do pięciokrotnego spadku wyrobu LPG oraz trzykrotnego ustabilizowanego kondensatu. Oznacza to, że w sierpniu instalacja Surgut nie będzie przerabiać paliwa samochodowego i wróci do tej czynności być może we wrześniu po powrocie do pracy jednej z dwóch jednostek do deetanizacji. Analitycy cytowani przez tę gazetę szacują, że przerób kondensatu może spaść o 2 mln ton a gazu o 3,2 mld m sześc. Gazprom może kompensować niedobory kosztem innych obszarów.

Wyrób LPG w instalacji Surgut w oparciu o produkty dostarczane z Urengoj może spaść z 218 do 42 tysięcy ton w sierpniu i do 134 tysięcy ton we wrześniu. Produkcja LPG w tej pierwszej instalacji ma zostać przywrócona dopiero we wrześniu i nie wypełnić planu, sięgając odpowiednio 89 i 56 tysięcy ton zamiast 120 i 74 tysięcy. Ceny LPG na rosyjskiej giełdzie SPIMEX sięgnęły nowego rekordu 10 sierpnia, rosnąc o 8,6 procent do 50,9 tysięcy rubli za tonę. Producenci rosyjscy mają decyzją ministerstwa energetyki Rosji przekierować 40 tysięcy ton tego paliwa z eksportu na rynek krajowy. Firma Sibur zapowiedziała, że porzuci eksport w sierpniu.

Przyczyna wycieku, który spowodował wybuch w instalacji Urengoj jest wciąż badana i nie została oficjalnie podana.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Budżet USA z opłatami za emisję metanu może podnieść ceny LNG ważnego dla Polski

Ustawa budżetowa warta 1,2 bln dolarów została przyjęta przez senat USA pod kontrolą Demokratów 69 do 30 głosów. Zakłada rozwiązania socjalne budzące krytykę Republikanów, ale także priorytet wydatków na ochronę klimatu oraz opłaty od emisji metanu, które mogą podnieść ceny LNG. Polska jest jednym z importerów tego surowca z USA.

Propozycja zakłada 550 mld dolarów nowych inwestycji oraz 450 mld dolarów tych, które zostały już zatwierdzone wcześniej. Oznacza to, że będzie wymagała podniesienia limitu długu ustalonego obecnie na poziomie 28,5 bln dolarów. Tymczasem Departament Skarbu USA planuje kolejną ustawę powiększającą jeszcze wydatki USA. Dotychczasowa ustawa ma powiększyć deficyt budżetu federalnego o 256 mld dolarów w dekadę. Zawiera ona wytyczne wydatków, które będą potem służyły planowaniu drobiazgowych planów poszczególnych komisji senackich.

198 mld dolarów zostało przyznane Komisji Energetyki oraz Surowców Naturalnych, która ma przekazywać bezpośrednie dopłaty podmiotom realizującym cele dekarbonizacji energetyki, dofinansowywać efektywność energetyczną budynków oraz instalacje odnawialne w domach prywatnych.

83 mld dolarów trafią do Komisji Handlu, Nauki i Technologii na inwestycje w nowe technologie oraz adaptację wybrzeży do rosnącego poziomu oceanów oraz intensywniejszych burz wywołanych zmianami klimatu.

73 mld dolarów zostaną przekazane Komisji Środowiska i Prac Publicznych na rzecz Akceleratora Technologii Czystej Energetyki mającego dofinansowywać czyste technologie oraz inwestować w oczyszczanie wody pitnej oraz wprowadzać opłaty od emisji metanu, który jest gazem cieplarnianym.

To ostatnie rozwiązanie budzi kontrowersje ze względu na istotne znaczenie sektora gazu i ropy w USA, z którego pochodzą emisje metanu. Amerykanie są eksporterem LNG, a nowe obciążenia podniosą koszt tego paliwa, które i tak notuje rekordowe ceny na świecie przez nienadążanie podaży za popytem rosnącym wraz z odrodzeniem gospodarki globalnej po spowolnieniu wywołanym pandemią koronawirusa.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Człowiek Bidena do rozmów o Nord Stream 2 został już oficjalnie mianowany

Amos Hochstein został oficjalnie mianowany na starszego doradcę do spraw bezpieczeństwa energetycznego w Departamencie Stanu USA potwierdzając wcześniejsze doniesienia na ten temat.

Axios, a za nim BiznesAlert.pl, informował o planie zatrudnienia Hochsteina w roli doradcy sekretarza Antonego Blinkena. Jego zadaniem mają być negocjacje układu w sprawie spornego gazociągu Nord Stream 2 wkraczającego w ostatnią fazę budowy.

Hochstein ma doświadczenie w zagranicznej polityce energetycznej USA. Był zaangażowany w projekt Południowego Korytarza Gazowego, czyli sieci gazociągów pozwalających sprowadzać gaz kaspijski do Europy. Zasiadał także we władzach ukraińskiego Naftogazu przed reformami budzącymi krytykę USA.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>I am appointing Amos Hochstein as the Senior Advisor for Energy Security. He is uniquely suited to support the development and implementation of an integrated strategy to strengthen global energy security.</p>&mdash; Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) <a href=”https://twitter.com/SecBlinken/status/1425174073588559872?ref_src=twsrc%5Etfw”>August 10, 2021</a></blockquote> https://platform.twitter.com/widgets.js

Twitter/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s