Minister energetyki Ukrainy i sekretarz energii USA spotkali się po raz kolejny w ramach dialogu strategicznego o energii oraz klimacie podjętego w 2018 roku. Amerykanie obiecali wesprzeć reformy sektora energetycznego nad Dnieprem. Pierwszego września odbędzie się spotkanie prezydentów obu krajów w sprawie Nord Stream 2, podczas którego Ukraińcy będą się domagać zatrzymania tego projektu.

Sekretarz Jennifer Granholm zagwarantowała ministrowi Hermanowi Haluszczenko, że jej kraj pomoże Ukrainie „poprawić zarządzanie korporacyjne spółek skarbu w sektorze energetycznym”. To odniesienie do zastrzeżeń USA po zmianach personalnych w Naftogazie. Strony mają zebrać międzynarodowe grono ekspertów mające przygotować rozwiązania w tym zakresie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zjawił się w Waszyngtonie 31 sierpnia. Spotka się pierwszego września z prezydentem USA Joe Bidenem, by rozmawiać o sprawach bezpieczeństwa, w tym o Nord Stream 2 traktowanym przez Ukraińców jako zagrożenie i potencjalne narzędzie destabilizacji umożliwiające Rosji dalszą agresję na wschodzie ich kraju. Strona ukraińska odrzuca propozycję układu w sprawie Nord Stream 2 przedstawioną przez USA i Niemcy, bo nie daje gwarancji bezpieczeństwa pomimo atrakcyjnych, długofalowych propozycji współpracy w sektorze gazu oraz wodoru.

Zełeński podpisał z sekretarzem obrony Lloydem Austinem porozumienie obronne o pomocy wojskowej wartej 60 mln dolarów oraz współpracy strategicznej w odpowiedzi na agresję rosyjską. Budżet USA na 2021 rok przewiduje do 250 mln dolarów pomocy wojskowej Ukrainie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s