:Unia Europejska szykuje nowe sankcje wobec Białorusi, ale USA podkreślają, że kryzys graniczny może być próbą odwrócenia uwagi od nowej agresji na Ukrainie. Reżim w Mińsku reaguje groźbą przerwy dostaw gazu przez Gazociąg Jamalski.

:Spółka VNG z Niemiec wschodnich negocjuje przedłużenie kontraktu długoterminowego na dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu. Razem rozbudowują największy magazyn gazu o nazwie Katharina na nadanej na cześć Katarzyny Wielkiej. Rozmowy trwają pomimo kryzysu energetycznego, za który jest częściowo obarczana winą Rosja i apeli o blokadę spornego projektu Nord Stream 2.

Unia szykuje sankcje wobec Białorusi, ale kryzys graniczny może odwracać uwagę od Rosji na Ukrainie

Unia Europejska szykuje nowe sankcje wobec Białorusi, ale USA podkreślają, że kryzys graniczny może być próbą odwrócenia uwagi od nowej agresji na Ukrainie. Reżim w Mińsku reaguje groźbą przerwy dostaw gazu przez Gazociąg Jamalski.

Financial Times ustalił, że Unia Europejska ma wprowadzić nowe sankcje przeciwko Białorusi za kryzys na granicy z Polską, Litwą i Łotwą. Poszerzone sankcje mają objąć ponad dwudziestu oficjeli białoruskich, linię lotniczą z Syrii o nazwie Cham Wings oraz hotel w Mińsku oraz, być może, mińskie lotnisko.

Polska, Litwa i Łotwa mają poruszyć temat kryzysu granicznego na arenie NATO. Departament Stanu USA poinformował o wsparciu Polski podczas kryzysu granicznego. – Działanie reżimu na Białorusi zagraża bezpieczeństwu, przyczynia się do podziałów w Unii Europejskiej i jest wymierzone w odwracanie uwagi od aktywności rosyjskiej na granicy z Ukrainą – czytamy w stanowisku. Wcześniej sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegał Rosję przed „powtarzaniem błędów z 2014 roku”, kiedy doszło do nielegalnej aneksji Krymu ukraińskiego przez Rosjan. – Nie mamy jasności co do intencji Moskwy, ale wiemy jak działa – dodał Blinken.

Blinken rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych RP Zbigniewem Rauem i wyraził sprzeciw wobec „cynicznego wykorzystywania migrantów” przez reżim na Białorusi. Polski minister przedstawił kryteria, którymi Polska będzie się kierować w ocenie rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w swoich dalszych decyzjach. – Minister podziękował za wsparcie polityczne Stanów Zjednoczonych i omówił możliwości dalszego współdziałania, dwustronnie i w kontekście organizacji międzynarodowych, w tym UE i NATO. Ministrowie rozmawiali też nt. sytuacji wokół Ukrainy. Minister i Sekretarz Stanu będą pozostawać w stałym kontakcie – czytamy w komunikacie MSZ.

Mińsk zagroził już odwetem za sankcje w postaci blokady dostaw gazu przez Gazociąg Jamalski dostarczający go z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec.

Financial Times/Ministerstwo spraw zagranicznych/Wojciech Jakóbik

Katarzyna Wielka czeka na gaz z Rosji pomimo sporu o Nord Stream 2 i rusyfikację polityki klimatycznej

Spółka VNG z Niemiec wschodnich negocjuje przedłużenie kontraktu długoterminowego na dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu. Razem rozbudowują największy magazyn gazu o nazwie Katharina na nadanej na cześć Katarzyny Wielkiej. Rozmowy trwają pomimo kryzysu energetycznego, za który jest częściowo obarczana winą Rosja i apeli o blokadę spornego projektu Nord Stream 2.

Przedłużony kontrakt długoterminowy VNG z Gazpromem ma opiewać na większy wolumen i dłuższy termin. Brakuje szczegółowych informacji na ten temat. Rozmowy z 12 listopada 2021 roku w Petersburgu były poświęcone szczególnie możliwości wykorzystania gazu z Rosji do wytwarzania wodoru w celu realizacji celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. VNG importuje ten surowiec na potrzeby Berlina oraz wschodniej części Niemiec. Jest razem z Gazpromem operatorem magazynu gazu Katharina, który jest rozbudowywany do 650 mln m sześc. do 2025 roku.

VNG ma we współpracy z Wintershall DEA (z 33 procentami udziałów funduszu LetterOne należącego do Rosjan) zrealizować projekt pilotażowy wytwarzania wodoru turkusowego z gazu za pomocą pirolizy poprzez inwestycję w spółkę HiiROC z Wielkiej Brytanii badającą tę technologię.

Rozmowy VNG-Gazprom toczą się pomimo oskarżeń o podsycanie kryzysu energetycznego w Europie przez Rosję poprzez ograniczanie dostaw gazu do Europy i utrzymywanie niedoborów w magazynach jak Katharina. Stan zapasów w tym zbiorniku wynosił 14 listopada 2021 roku ponad 233 mln m sześc., czyli był zapełniony około jednej trzeciej w stosunku do obecnej pojemności około 600 mln m sześc.. Wtrysk nowego gazu ruszył dziewiątego listopada, dzień po terminie wyznaczonym przez Rosjan na czas obiecanego zwiększenia dostaw do magazynów europejskich. Wynosi między dwa a cztery mln m sześc. na dzień.

Rosjanie zaczęli zwiększać dostawy gazu do magazynów europejskich po tym, gdy pojawiło się ryzyko, że ich działania mogą doprowadzić do zamrożenia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miał im posłużyć do bezpośrednich dostaw gazu do Niemiec i dalej do Europy Środkowo-Wschodniej z pominięciem Ukrainy.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s