:Nowa umowa koalicyjna w Niemczech ma zawierać zapis zobowiązujący Nord Stream 2 do przestrzegania przepisów unijnych. Oznaczałby on w praktyce moratorium na dostawy przez konieczność certyfikacji zawieszonej ze względu na niezgodność z tymi paragrafami.

:Niemiecki Handelsblatt zdradza więcej szczegółów na temat rosnącej koalicji w obronie atomu w Unii Europejskiej, której mogą nie zatrzymać nawet antynuklearne Niemcy, ale Austria może spróbować w sądzie.

Moratorium bez moratorium? Nowy rząd w Niemczech każe poczekać Nord Stream 2

Nowa umowa koalicyjna w Niemczech ma zawierać zapis zobowiązujący Nord Stream 2 do przestrzegania przepisów unijnych. Oznaczałby on w praktyce moratorium na dostawy przez konieczność certyfikacji zawieszonej ze względu na niezgodność z tymi paragrafami.

Media niemieckie informują o zawarciu umowy koalicyjnej partii SPD, FDP i Zielonych w Niemczech. Ma zawierać zapis o tym, że wszelkie projekty energetyczne musza podlegać przepisom unijnym. To sygnał w sprawie Nord Stream 2, którego certyfikacja niezbędna do rozpoczęcia dostaw została zawieszona do czasu dostosowania go do tych przepisów.

Według portalu The Pioneer „póki co gaz nie popłynie przez Nord Stream 2”. Negocjatorzy nowej koalicji zgodzili się w tej sprawie, a w weekend została sporządzona umowa koalicyjna. Liberałowie z FDP oraz Zieloni opowiadali się za moratorium na dostawy przez ten sporny gazociąg z Rosji do Niemiec.

Wcześniej Reuters donosił, że nowy rząd pod wodzą Olafa Scholza z SPD zwany koalicją świateł drogowych od kolorów partii w niej uczestniczących będzie nominował obecną minister środowiska Svenje Schulze na szefową resortu gospodarki oraz transformacji energetycznej. Zieloni mogliby dostać resort klimatu (Robert Habeck) oraz spraw zagranicznych (Annalena Baerbock). Ci politycy są przeciwnikami Nord Stream 2 i zwolennikami stanowczej postawy wobec Rosji.

Regulator niemiecki Bundesnetzagentur zawiesił certyfikację Nord Stream 2 do czasu dostosowania go do przepisów unijnej dyrektywy gazowej podporządkowującej go trzeciemu pakietowi energetycznemu. Rosjanie mają teraz stworzyć nową spółkę celową w Niemczech, która zostałaby operatorem odcinka na wodach terytorialnych tego kraju. Polacy z PGNiG i Ukraińcy z Naftogazu oraz GTSOUA zapowiedzieli już oprotestowanie ewentualnego wdrożenia trzeciego pakietu jedynie na odcinku Nord Stream 2. Mogą zaskarżyć certyfikację do Komisji Europejskiej, a później do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

The Pioneer/Reuters/Wojciech Jakóbik


Jeśli Niemcy nie zatrzymają koalicji obrony atomu, Austria pójdzie z nimi do sądu w imię denuklearyzacji

Niemiecki Handelsblatt zdradza więcej szczegółów na temat rosnącej koalicji w obronie atomu w Unii Europejskiej, której mogą nie zatrzymać nawet antynuklearne Niemcy, ale Austria może spróbować w sądzie.

Handelsblatt opisuje spór o energetykę jądrową w taksonomii stawiając tezę, że prawdopodobnie propozycja Komisji Europejskiej zapowiedziana na grudzień będzie uwzględniać to źródło jako zrównoważone, a tym samym pozwoli na jego finansowanie przez banki. Liczą na to Polska, Francja i inne kraje pragnące budować nowe reaktory. Dziennik wylicza wśród nich pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej: Czechy, Słowację i Węgry, Słowenię, Chorwację, Rumunię i Bułgarię.

Koalicja antyjądrowa ma się składać z Niemiec, Austrii, Luksemburga, Danii i Portugalii. Jednakże tylko Austriacy mają odrzucać kompromis polegający na wpisaniu atomu do taksonomii i zamierzają skarżyć zapisy aktu delegowanego w tej sprawie w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Jeśli Komisja przyjmie akt, który nie jest zgodny z fundamentami taksonomii i da tylne wejście greenwashingowi energetyki jądrowej, zaskarżymy go w sądzie – zapowiedziała minister klimatu Austrii Leonore Gewessler cytowana przez Handelsblatt.

Tymczasem nawet Zieloni w rodzącej się koalicji zielonych świateł w Niemczech mieli się opowiedzieć za kompromisem używając argumentu o prawie każdego kraju do wyboru miksu energetycznego. Ich zdaniem taksonomia ma dawać wskazówki a nie sterować przepływami finansowymi.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s