:Politico donosi, że Demokraci potrzebują w Senacie 60 ze 100 głosów, by przegłosować projekt ustawy budżetu obronnego, ale Republikanie ją blokują, oczekując nowych sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena się od nich powstrzymuje, kładąc nacisk na koordynację polityki z Niemcami, w których firmy mogłyby uderzyć takie regulacje.

:Portal Axios ustalił w dwóch źródłach, że według służb izraelskich Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do stopnia pozwalającego mu uzyskać broń jądrową.

Nord Stream 2: Republikanie blokują, Niemcy bronią, Ukraińcy się boją i grożą sądem razem z Polakami

Politico donosi, że Demokraci potrzebują w Senacie 60 ze 100 głosów, by przegłosować projekt ustawy budżetu obronnego, ale Republikanie ją blokują, oczekując nowych sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena się od nich powstrzymuje, kładąc nacisk na koordynację polityki z Niemcami, w których firmy mogłyby uderzyć takie regulacje.

Ustawa budżetu Pentagonu NDAA 2022 nie przeszła w głosowaniu z 29 listopada, bo zebrała 51 zamiast 60 głosów. Republikanie domagają się poprawek wprowadzających sankcje wobec operatora Nord Stream 2 AG, które uderzyłyby w interesy jego partnerów finansowych, między innymi w Niemczech. W senacie znajduje się najnowsza propozycja ograniczeń przedstawiona przez republikańskiego senatora Jima Rischa.

Tymczasem niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych odpowiedziało na informacje o jego inicjatywie przeciwko nowym sankcjom USA wobec Nord Stream 2. – Berlin fundamentalnie odrzuca restrykcje ekonomiczne przeciwko sojusznikom, więc nie ma nic zaskakującego w jego apelu do Waszyngtonu o porzucenie sankcji wobec Nord Stream 2 – powiedział Christopher Burger cytowany przez RIA Novosti w odpowiedzi na rewelacje o dokumencie non-paper Niemiec przekonującym USA, że Nord Stream 2 nie powinien podlegać nowym sankcjom. Berger zapewnił o stałym i intensywnym kontakcie między dyplomacjami USA i Niemiec.

Amerykanie i Niemcy przekonują, że są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę, od którego zależy stabilność Kijowa. – Ukraiński Naftogaz nie ma możliwości zatrzymania Nord Stream 2 zbudowanego między Rosją a Niemcami pomimo swej roli w procesie certyfikacji, podczas gdy umowa przesyłowa z Rosjanami może nie zostać przedłużona – powiedział prezes tej firmy Jurij Witrenko. – Nie ma nic, żadnego sygnału czy rozmów oficjalnych lub nieoficjalnych (z Rosją – przyp. red.). Rozmawiamy z Amerykanami i Niemcami o tym, że chcielibyśmy utrzymania przesyłu, ale Rosjanie są niechętni rozpoczęciu rozmowy na ten temat – dodał cytowany przez Reutersa. Naftogaz deklaruje, że jeśli certyfikacja Nord Stream 2 w Niemczech przebiegnie niezgodnie z „literą prawa unijnego”, zaskarżą ją w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polacy z PGNiG mają podobne stanowisko.

Politico/RIA Novosti/Reuters/Wojciech Jakóbik

Izrael ostrzega przed bombą jądrową Iranu tuż po wznowieniu rozmów o porozumieniu nuklearnym

Portal Axios ustalił w dwóch źródłach, że według służb izraelskich Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do stopnia pozwalającego mu uzyskać broń jądrową.

Izrael miał przekazać USA informacje o tym, że Iran wzbogaca uran powyżej 90 procent pozwalając sobie na dostęp do broni jądrowej. Te informacje pojawiają się w trakcie wznowienia rozmów o powrocie do porozumienia nuklearnego JCPOA w Wiedniu po pięciomiesięcznej przerwie.

Samo wzbogacenie uranu nie pozwala pozyskać broni jądrowej, ale paliwo wzbogacone powyżej 90 procent, które Teheran miałby pozyskać w ciągu kilku tygodni, powinno umożliwić taki ruch za rok-dwa według służb amerykańskich i izraelskich.

Rozmowy o JCPOA zostały wznowione wraz z rosnącymi oczekiwaniami Iranu, którego nowy negocjator Ali Bagheri Kani przedstawił w Financial Times oczeiwanie, że USA zagwarantują brak możliwości wycofania się z porozumienia po powrocie do niego. Wcześniej prezydent Donald Trump wycofał się z tego układu w 2018 roku, wprowadzając nowe sankcje wobec Iranu.

Axios/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s