:Senator republikański Ted Cruz obiecał odblokować kolejne nominacje administracji demokratycznej Joe Bidena w zamian za wprowadzenie nowych sankcji wobec spornego projektu Nord Stream 2. Do tej pory USA miały działać z Niemcami i unikać rozwiązań, które uderzą w ich interesy. Teraz jednak spada na nie krytyka w kraju i za granicą wobec groźby nowej wojny na Ukrainie, a ubezpieczyciele już boją się restrykcji.

:Rosyjski Gazprom podpisał z Białorusią umowę na dostawy gazu w 2022 roku z ceną z 2021 roku, czyli sprzed kryzysu energetycznego windującego ceny do rekordów. W międzyczasie dyktator białoruski obiecuje zmianę konstytucji oraz przyjęcie rubla jako wspólnej waluty Związku Białorusi i Rosji.

:Porozumienie naftowe OPEC+ może zostać zamrożone w celu utrzymania wyższych cen ropy pomimo nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron oraz inicjatywy uwolnienia rezerw pod przewodnictwem USA.

Groźba wojny uprawdopodabnia nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2, a ubezpieczyciele już się boją

Senator republikański Ted Cruz obiecał odblokować kolejne nominacje administracji demokratycznej Joe Bidena w zamian za wprowadzenie nowych sankcji wobec spornego projektu Nord Stream 2. Do tej pory USA miały działać z Niemcami i unikać rozwiązań, które uderzą w ich interesy. Teraz jednak spada na nie krytyka w kraju i za granicą wobec groźby nowej wojny na Ukrainie, a ubezpieczyciele już boją się restrykcji.

Politico informuje, że impas w sprawie budżetu obronnego Pentagonu NDAA 2022 być może został już zakończony po tym, jak senator Ted Cruz z ponadpartyjnej grupy przeciwników Nord Stream 2 wymógł na administracji Bidena obietnicę wprowadzenia nowych sankcji poprzez wprowadzenie poprawek na ich temat do NDAA 2022 w zamian za odblokowanie nominacji w sektorze bezpieczeństwa, które nie mogą zostać przedstawione od miesięcy.

Senator Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej wezwała senat do przyjęcia poprawek NDAA nakazujących poszerzenie sankcji. – Ostatnie manipulacje Rosji gazem można zaliczyć do oczywistego szantażu Europy w kryzyusie energetycznym, który ma doprowadzić do ukończenia tego spornego projektu – mówiła o Nord Stream 2. – Rosja zgromadziła prawie 90 tysięcy żołnierzy na wschodniej flance NATO znacząco podnosząc napięcie między wolnym światem a tym podporządkowanym. Nielegalna wojna Kremla na Ukrainie doprowadziła już do śmierci 14 tysięcy ludzi i pozbawiła domu wielu więcej – mówiła.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyznał, że USA nie są pewne, czy Rosja zaatakuje znowu Ukrainę, ale muszą się przygotować na taką możliwość. – Nie wiemy czy prezydent Putin podjął decyzję o inwazji – powiedział Blinken cytowany przez Politico. – Wiemy, że ograniczył podaż gazu, żeby mógł podjąć taką decyzję. Zatem niezależnie od niepewności co do intencji oraz czasu jego decyzji, musimy być przygotowani do wszelkich działań i pracować, by przekonać się, czy w ten sposób sprawimy, że Rosja zmieni kurs – dodał. Władimir Putin bronił się, że militaryzacja granicy z Ukrainą to odpowiedź na rozprzestrzenianie się sił NATO u granic Rosji. NATO odpiera, że to raczej reakcja na nielegalną aneksje Krymu w 2014 roku. Niemiecki Handelsblatt apeluje o stanowczą odpowiedź Zachodu, nie wspominając jednak słowem Nord Stream 2. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński cytowany przez UNIAN nie przebiera w słowach. – Nawet jeśli Nord Stream 2 zostanie uruchomiony, Ukraina powinna dostać to, co inne kraje w Europie i USA mają zagwarantowane, to znaczy bezpieczeństwo energetyczne. Mam konkretne rzeczy na myśli i każda ze stron musi spełnić zobowiązania oraz obietnice – mówił.

BiznesAlert.pl informował, że Niemcy miały próbować przekonać USA do tego, by nie wprowadzały nowych sankcji, ale przez wydarzenia na Ukrainie są bardziej prawdopodobne. Reuters opublikował analizę, z której wynika, że potencjalni ubezpieczyciele Nord Stream 2 obawiają się sankcji USA. Część z nich już wycofała się z projektu, ale cieszy się on niezbędnymi dokumentami tego typu. Jednak groźba sankcji może pozbawić go tej ochrony. – Nie sądzę aby jakikolwiek ubezpieczyciel dotknął się tego projektu dopóki sytuacja się nie ustabilizuje – powiedział Leigh Hansson z kancelarii Reed Smith. Obawy przed sankcjami spowodowały już wycofanie się Axy, Zurich i Munich Re. Niemiecki Allianz przyznał, że przygląda się reżimowi sankcji, ale nie zdradził, czy będzie chciał ubezpieczyć Nord Stream 2. Rzecznik operatora Nord Stream 2 AG przekonuje, że ten projekt ma póki co komplet ubezpieczeń.

Politico/Handelsblatt/UNIAN/Reuters/Wojciech Jakóbik

Białoruś dostała tańszy gaz, ale zmieni konstytucję i przyjmie rubla

Rosyjski Gazprom podpisał z Białorusią umowę na dostawy gazu w 2022 roku z ceną z 2021 roku, czyli sprzed kryzysu energetycznego windującego ceny do rekordów. W międzyczasie dyktator białoruski obiecuje zmianę konstytucji oraz przyjęcie rubla jako wspólnej waluty Związku Białorusi i Rosji.

Minister energetyki Białorusi Władysław Karankiewicz podpisał pierwszego grudnia w Petersburgu umwę gazową z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Zakłada ona cenę taką samą jak w 2021 roku, czyli 128 dolarów za 1000 m sześc. pomimo faktu, że wynosi ona na giełdach europejskich ponad 1000 dolarów. Białoruś domagała się rabatu ze względu na integrację polityczną i oczekiwała cen jak na rynku wewnętrznym Rosji w obwodzie smoleńskim na granicy.

Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka przyznał, że jego kraj zmieni konstytucję, której projekt zostanie przedstawiony przed końcem roku i przedłożony do referendum w lutym 2022 roku. Ocenił, że powstanie wspólna waluta Białorusi oraz Rosji, która będzie się nazywać rublem.

TASS/Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

OPEC+ może zamrozić porozumienie naftowe przez omikrona i antykartel pod wodzą USA

Porozumienie naftowe OPEC+ może zostać zamrożone w celu utrzymania wyższych cen ropy pomimo nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron oraz inicjatywy uwolnienia rezerw pod przewodnictwem USA.

W przeddzień szczytu przywódców porozumienia naftowego OPEC+ jego eksperci obniżyli prognozę zapotrzebowania na 2021 rok do 5,65 mln baryłek dziennie. Prognoza na 2022 rok została utrzymana na poziomie 4,15 mln baryłek.

Rośnie presja na Arabię Saudyjską i Rosję, czyli największych producentów OPEC+, ze strony USA, aby zwiększyli wydobycie ropy w ich ślad. Amerykanie obiecali wypuścić na rynek 50 mln baryłek z rezerw strategicznych i przekonują do podobnego ruchu Wielką Brytanię, Indie, Chiny, Japonię i Koreę Południową.

Porozumienie zakłada stopniowy wzrost o 400 tysięcy baryłek dziennie na miesiąc. Teraz jednak nowy szczep koronawirusa nazwany omikron zwiększa szansę na to, że OPEC+ nie zwiększy wydobycia w styczniu 2022 roku. Dwa scenariusze komisji technicznej OPEC+ nieuwzględniające jeszcze omikrona zakładają, dalszy wzrost zapotrzebowania lub jego spadek. Oba zakładają sprzedaż około 70 mln baryłek z rezerw konsumentów ropy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Z tego względu nadwyżka na rynku może wynieść w 2022 roku od 1,7 do 3,1 mln baryłek dziennie. To argument za zamrożeniem porozumienia naftowego OPEC+. Włączenie wpływu omikrona zmuszającego kolejne kraje do wprowadzenia ograniczeń pandemicznych może dodatkowo obniżyć prognozę zapotrzebowania przez groźbę spowolnienia aktywności gospodarczej.

Baryłka Brent kosztowała drugiego grudnia o godz. 7.00 czasu polskiego niecałe 70 dolarów. WTI kosztowała około 66 dolarów. Obie tanieją od końca listopada.

Bloomberg/Interfax/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s