:Serbowie bośniaccy zawarli z Rosją porozumienie o dostawach gazu w dotychczasowej cenie pomimo kryzysu energetycznego. Ma także uzyskać wsparcie Władimira Putina w sporze z Zachodem zagrażającym stabilności Bałkanów.

:Porozumienie naftowe OPEC+ nie zrewidowało planów zwiększania wydobycia ropy pomimo niepokojących wieści o nowym szczepie koronawirusa nazwanym omikron. USA przyjmują tę decyzję z zadowoleniem i nie rezygnują z planu uwolnienia 50 mln baryłek rezerw w celu obniżenia cen paliw na stacjach. Póki co ropa drożeje.

:Portal Axios ustalił, że Demokraci otrzymali maksymalną dotację dopuszczoną prawem od lobbysty Nord Stream 2. Trwa spór o wprowadzenie nowych sankcji wobec tego spornego przedsięwzięcia, który może opóźnić przyjęcie budżetu Pentagonu.

Putin dał Serbom w Bośni tani gaz i ma wspierać ich w sporze z Zachodem

Serbowie bośniaccy zawarli z Rosją porozumienie o dostawach gazu w dotychczasowej cenie pomimo kryzysu energetycznego. Ma także uzyskać wsparcie Władimira Putina w sporze z Zachodem zagrażającym stabilności Bałkanów.

Cena została ustalona przez polityków: prezydenta Milorada Dodika oraz jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina. Dostawy będą kosztować tyle, co w 2021 roku, czyli 290 dolarów za 1000 m sześc. pomimo rekordów na giełdach europejskich sięgających 1000 dolarów za tę samą ilość.

Dodik ma rozmawiać z Gazpromem o bośniackiej odnodze gazociągu Balkan Stream ciągnącego się przez Bałkany z Turkish Stream doprowadzającego gaz przez Morze Czarne z Turcji. Prezydent Bośni zadeklarował, że liczy na poparcie polityczne Putina w sporze z Zachodem. Z punktu widzenia NATO Bośniacy destabilizują proces pokojowy na Bałkanach w koordynacji z Rosją. Warto przypomnieć, że sprzedali Rafinerię Brod i ropociągi rosyjskiemu Zarubieżnieftowi.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Ropa drożeje po status quo porozumienia naftowego OPEC+ pomimo planów USA

Porozumienie naftowe OPEC+ nie zrewidowało planów zwiększania wydobycia ropy pomimo niepokojących wieści o nowym szczepie koronawirusa nazwanym omikron. USA przyjmują tę decyzję z zadowoleniem i nie rezygnują z planu uwolnienia 50 mln baryłek rezerw w celu obniżenia cen paliw na stacjach. Póki co ropa drożeje.

Ministrowie krajów porozumienia naftowego OPEC+ z Arabią Saudyjską i Rosją na czele postanowili drugiego grudnia o utrzymaniu planu zwiększenia wydobycia ropy o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie w styczniu 2022 roku. Pojawienie się omikrona wywołało obawy przed spowolnieniem gospodarczym, ale OPEC+ uznało, że te wieści nie wystarczą do rewizji polityki polegającej na utrzymaniu wydobycia na dotychczasowym poziomie.

USA przyjmują informacje o porozumieniu naftowym z zadowoleniem, podkreślając rolę konsultacji z Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz innymi krajami OPEC+ w celu „odniesienia się do presji cenowej”. Relatywnie droga ropa podnosi ceny paliw na stacjach w USA, uderzając w kondycję gospodarczą oraz notowania administracji Joe Bidena.

Amerykanie planują uwolnić w sumie 50 mln baryłek ropy ze Strategicznej Rezerwy Federalnej. Chcą przekonać do tego ruchu kolejne kraje jak Wielka Brytania, Japonia, Korea Południowa, Indie i Chiny. Póki co jednak nie zadeklarowały one określonych wolumenów. – Przyjmujemy z zadowoleniem decyzję o zwiększaniu wydobycia OPEC+ o kolejne 400 tysięcy baryłek razem z naszym planem uwolnienia rezerw. To powinno pomóc przywrócić kondycję gospodarce globalnej – podsumowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki cytowana przez Reutersa.

Mieszanki ropy Brent i WTI zareagowały wzrostami i kosztują obecnie odpowiednio około 71 o 68 dolarów. Jednakże miesiąc wcześniej przed informacjami o czwartej fali koronawirusa oraz omikronie kosztowały około 10 dolarów więcej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Nord Stream 2 zalewa Demokratów dolarami, ale los nowych sankcji pozostaje pod znakiem zapytania

Portal Axios ustalił, że Demokraci otrzymali maksymalną dotację dopuszczoną prawem od lobbysty Nord Stream 2. Trwa spór o wprowadzenie nowych sankcji wobec tego spornego przedsięwzięcia, który może opóźnić przyjęcie budżetu Pentagonu.

Axios ustalił, że Vincent Roberti, były reprezentant stanu Connecticut, przekazał po 5800 dolarów dotacji senatorom Catherine Cortez Masto (Demokratka z Nevady), Richardowi Blumenthalowi (Stan Connecticut) i Patty Murray (Stan Waszyngton). Przekazał także 2900 dolarów senator Maggie Hassan z New Hampshire. Masto i Hassan walczą o reelekcję w przyszłym roku.

Firma Robert Global należąca do wymienionego lobbysty otrzymała 8,5 mln dolarów na pracę na rzecz Nord Stream 2. Robert jest regularnym mecenasem Partii Demokratycznej. Senator Hassan domagała się sankcji wobec Nord Stream 2 w 2017, 2020 i 2021 roku w budżecie obronnym Pentagonu. Podobnie było w przypadku Blumenthala i Masto.

Kolejni lobbyści z McLarty Inbound reprezentują partnerów finansowych Nord Stream 2 z Europy: E.on, BASF, Shell, OMV i Engie. Właściciel tej firmy Mack McLarty wspierał kampanie senatorów demokratycznych z różnych części kraju, ale nie jest zaangażowany w prace na rzecz Nord Stream 2.

Te informacje mogą podgrzać spór Demokratów i Republikanów o nowy budżet obronny NDAA 2022. Amerykanie obawiają się agresji rosyjskiej na Ukrainie, ale jednocześnie nie chcą zepsuć relacji z Niemcami poprzez uderzenie sankcjami, które dotknęłoby także ich firmy. Z tego względu prezydent Joe Biden zawiesił sankcje wobec operatora Nord Stream 2 AG. Powstała jednak większość parlamentarna za ich wprowadzeniem w życie. Impas w tej sprawie uniemożliwia póki co przyjęcie NDAA 2022.

Axios/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s