:Financial Times ustalił, że wywiad USA dostarczył sojusznikom z NATO pogłębione informacje o przygotowaniach Rosji do nowej inwazji na Ukrainę. Mimo to Niemcy uważają, że jest za późno by zatrzymać sporny gazociąg Nord Stream 2, który może zachęcić Władimira Putina do agresji. Senatorzy USA chcą przełamać weto prezydenckie i wprowadzić nowe sankcje wobec tej magistrali wywołując krytykę w Niemczech.

Rosja według danych wywiadu USA może planować atak na Ukrainę „nawet na początku 2022 roku”. Rosjanie odrzucają te oskarżenia, ale rozmówcy FT w NATO przekonują, że materiał przekazany przez Amerykanów na szczycie ministrów spraw zagranicznych w Rydze z listopada 2021 roku jest „niezwykle całościowy”. Bezprecedensowe działanie USA ma związek z wahaniem części sojuszników w odniesieniu do tezy o ryzyku agresji. Rosjanie mieli zgromadzić 175 tysięcy personelu wojskowego na granicy Ukrainy, w tym 100 tysięcy rezerwistów.

Rosjanie chcą uruchomić gazociąg Nord Stream 2 uniezależniający ich od dostaw przez Ukrainę. Pierwotnie mieli to zrobić z końcem 2019 roku, ale sankcje USA oraz konieczność dostosowania pracy tej infrastruktury do przepisów unijnych dyrektywy gazowej w Niemczech sprawiły, że opóźnienie wynosi już prawie dwa lata. Konieczność certyfikacji przez operatora Bundesnetzagentur oczekującego wydzielenia niemieckiej spółki w roli operatora może dodatkowo opóźnić rozpoczęcie dostaw.

Kolejny czynnik opóźnienia Nord Stream 2 to sankcje na operatora i inne rozważane w parlamencie amerykańskim. Administracja Joe Bidena zawiesiła takie ograniczenia ze względu na wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Niemcami, ale rośnie opór senatorów, którzy rozważają przełamanie ewentualnego weta Bidena wobec nowych sankcji. Krytycy Nord Stream 2 uważają, że to „broń geopolityczna”, która może posłużyć do ominięcia Ukrainy i ułatwić Putinowi decyzję o inwazji. – Warto pamiętać, że Nord Stream 2 ma pozwolić na zastąpienie dostaw przez Ukrainę, co oznacza, że dzięki niemu Rosja nie będzie musiała się więcej martwić zniszczeniem własnej infrastruktury w razie wojny pełnej skali – ostrzegał Jim Risch, republikanin współodpowiedzialny za projekt poprawek do budżetu obronnego Pentagonu NDAA 2022 zawierającego sankcje wobec operatora Nord Stream 2.

– W razie konfliktu między Rosją a Ukrainą zagrożenie z tytułu Nord Stream 2 będzie bardzo realne – powiedział niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego Manfred Weber w Bild am Sonntag. W takim wypadku „gazociąg Nord Stream 2 będzie skończony”. Innego zdania jest premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który to samorząd stworzył fundację Klimaschutz Stiftung mającą chronić Nord Stream 2 przed sankcjami USA, bo wykluczają one uderzenie w podmioty związane z rządami sojuszników. Jej zdaniem Amerykanie prowadzą nieracjonalną politykę. – Jestem bardzo zirytowana, że kongres USA otwiera tę puszkę Pandory ponowie po tym jak rząd federalny zgodził się z nimi, że nie będzie sankcji wobec naszych firm – powiedziała w Spieglu, odnosząc się do układu USA-Niemcy z lipca odrzuconych przez Ukrainę. Zakładał on wsparcie finansowe i polityczne w zamian za zgodę na ukończenie Nord Stream 2. – Pozwolenia na ten gazociąg zostały uzyskane zgodnie z planem. Nie może być tak, że przyjaciele grożą sobie sankcjami. To całkowicie nieracjonalne i naprawdę wierzę, że te wysiłki na rzecz podważenia układu między rządem federalnym a amerykańskim się zakończą – dodała.

Szef Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Wolfgang Ischinger powiedział gazecie Handelsblatt, że jego zdaniem jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2. – Jest na to oczywiście za późno – powiedział cytowany przez to medium. Jego zdaniem Niemcy porzucające atom będą potrzebować gaz do zabezpieczania Odnawialnych Źródeł Energii.

Financial Times/Kommiersant/Izwiestia/Spiegel/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s