:Kompromis w sprawie nominacji ambasadorskich blokowanych przez Republikanów zapewnił możliwość głosowania ustawy wprowadzającej nowe sankcje wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Demokraci mogą jeszcze spróbować je wykoleić, ale ten gazociąg i tak czeka na certyfikację w Niemczech.

:Państwa porozumienia naftowego OPEC+ omówią czwartego stycznia możliwość zwiększenia podaży ropy. Według źródeł Reutersa będą się jednak trzymać planu zwiększenia wydobycia o w sumie 400 tysięcy baryłek dziennie przez mały wpływ nowego szczepu koronawirusa omikron na gospodarkę. Tymczasem pojawił się kolejny.

:Aktywiści apelują do Tesli o zamknięcie nowego sklepu w chińskim Sinciangu zamieszkałym przez mniejszość ujgurską prześladowaną przez komunistów.

Trwa gra o nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2, który czeka na certyfikację w Niemczech

Kompromis w sprawie nominacji ambasadorskich blokowanych przez Republikanów zapewnił możliwość głosowania ustawy wprowadzającej nowe sankcje wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Demokraci mogą jeszcze spróbować je wykoleić, ale ten gazociąg i tak czeka na certyfikację w Niemczech.

Politico informuje, że głosowanie odbędzie się przed 14 stycznia 2022 roku. Propozycja sankcji przygotowana przez senatora republikańskiego Teda Cruza zakłada, że w razie ich zawieszenia przez prezydenta odbędzie się kolejne głosowanie senatu wymagające 60 głosów do ich ponownego wprowadzenia. To sposób na działanie prezydenta Joe Bidena, który zawiesił dotychczas najbardziej dotkliwe sankcje wobec operatora Nord Stream 2 AG ze względu na to, że Niemcy obawiali się strat z tego tytułu. Jednakże w grę wchodzi także ustawa proponowana przez demokratę Boba Menendeza, która zakłada nowe sankcje wobec Nord Stream 2 tylko w razie agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wyzwaniem może być także napięty terminarz pracy Senatu w styczniu w związku z pandemią oraz innymi priorytetami legislacyjnymi.

Tymczasem gazociąg Nord Stream 2 czeka na certyfikację w Niemczech. Niemiecki Uniper zaangażowany finansowo w to przedsięwzięcie przekonuje, że dostawy gazu mogłyby ruszyć w drugiej połowie 2022 roku, jeżeli certyfikacja się powiedzie.

– Możemy sobie wyobrazić, że Amerykanie powiedzą Niemcom, by nie kupowali nawet metra sześciennego gazu rosyjskiego przez Nord Stream 2. Może ale nie musi zostać certyfikowany. Mogą zrobić cokolwiek – przekonywał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Pankin cytowany przez RIA Novosti.

– Nie widzę żadnej ingerencji politycznej. Agencja sieci przygląda się sprawie zgodnie z planem. Dostawy mogłyby ruszyć w połowie 2022 roku. Nord Stream 2 jest ważny – ocenił szef Unipera Klaus-Dieter Maubach w rozmowie Rheinische Post. – Każda dodatkowa możliwość importu pomoże uspokoić sytuację na rynku gazu. Ale oczywiście są ryzyka polityczne: jeśli konflikt Rosja-Ukraina się wzmoże, gazociąg może stać się celem sankcji USA – przyznał.

Politico/Rheinische Post/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

OPEC+ nie boi się omikrona, ale pojawił się kolejny szczep

Państwa porozumienia naftowego OPEC+ omówią czwartego stycznia możliwość zwiększenia podaży ropy. Według źródeł Reutersa będą się jednak trzymać planu zwiększenia wydobycia o w sumie 400 tysięcy baryłek dziennie przez mały wpływ nowego szczepu koronawirusa omikron na gospodarkę. Tymczasem pojawił się kolejny.

Źródła Reutersa przekonują, że mała zjadliwość omikrona będzie miała niski wpływ na działalność gospodarczą, a co za tym idzie wzrost zapotrzebowania na ropę na świecie. Z tego względu OPEC+ ma trzymać się planu zwiększania wydobycia o 400 tysięcy baryłek miesięcznie z 5,8 mln baryłek ograniczonych przez państwa porozumienia naftowego na czele z Arabią Saudyjską oraz Rosją. Zostało jeszcze 3,4 mln baryłek dziennie do uwolnienia do września 2022 roku zgodnie z układem.

Tymczasem producenci OPEC+ przekroczyli kwoty wydobycia o 650 tysięcy baryłek dziennie w listopadzie 2021 roku. Komisja techniczna OPEC+ zwiększyła prognozę deficytu ropy na rynku w 2021 roku o 300 tysięcy baryłek dziennie do 1,5 mln i zmniejszyła prognozę nadwyżki w 2022 roku z 1,7 do 1,4 mln baryłek.

Francuski uniwersytet IHU w Marsylii odkrył zaś nowy szczep koronawirusa oznaczony B.1.640.2. Póki co nie jest znana jego zjadliwość ani zaraźliwość. Został wykryty u turystów wracających z Kamerunu. Francja notuje rekordowe zarażenia przez rozprzestrzenianie się omikrona. Dzienna ilość nowych przypadków sięgnęła z końcem 2021 roku 232 tysięcy.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Tesla pod pręgierzem za promocję elektryków w prowincji, w której prześladowani są Ujgurzy

Aktywiści apelują do Tesli o zamknięcie nowego sklepu w chińskim Sinciangu zamieszkałym przez mniejszość ujgurską prześladowaną przez komunistów.

Partia Komunistyczna Chin bojkotuje firmy, które podnoszą problem prześladowania Ujgurów, ograniczania wolności w Tybecie i na Tajwanie. Tesla elona Muska ogłosiła otwarcie sklepu pozwalającego oglądnąć samochody elektrycznej tej firmy w Urumczi w Sinciangu. Rada Relacji Amerykańsko-Islamskich wezwała Muska do zamknięcia tego obiektu „który przyczynia się do wsparcia ekonomicznego ludobójstwa”. – Żadna korporacja amerykańska nie powinna robić biznesu w regionie, który jest obszarem kampanii ludobójstwa wymierzonej w mniejszość etniczną i religijną – ocenił rzecznik prasowy Rady Ibrahim Hooper cytowany przez Associated Press.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s