:Mołdawianie z Moldovagaz zdołali opłacić dostawy gazu z Rosji z grudnia, ale potrzebują interwencji władz, by opłacić rachunki styczniowe. Rząd przygotowuje się do ponownego wprowadzenia stanu wyjątkowego w sektorze gazu oraz specjalnego wsparcia dla obywateli zagrożonych drożyzną.

:Szereg stron internetowych rządu Ukrainy stał się celem ataku hakerskiego niedługo po porażce rozmów USA-Rosja, NATO-Rosja i w OBWE. Hakerzy napisali na stronach ministerstwa obrony i spraw zagranicznych, że dane Ukraińców zostały skradzione i, że atak został dokonany między innymi „za Wołyń”.

:Przegrane głosowanie w sprawie ustawy o nowych sankcjach USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 popchnęło jej autora Teda Cruza do permanentnej blokady pozostałych nominacji Departamentu Stanu USA, który wylobbował sprzeciw Demokratów wobec tego aktu.

Nie pomogły umizgi do Gazpromu. Mołdawia może przywrócić stan wyjątkowy w sektorze gazu

Mołdawianie z Moldovagaz zdołali opłacić dostawy gazu z Rosji z grudnia, ale potrzebują interwencji władz, by opłacić rachunki styczniowe. Rząd przygotowuje się do ponownego wprowadzenia stanu wyjątkowego w sektorze gazu oraz specjalnego wsparcia dla obywateli zagrożonych drożyzną.

Poseł Igor Grosu z partii rządzącej powiedział telewizji R-Live cytowanej przez TASS, że rząd przygotowuje odpowiednie rozwiązania na wypadek znaczącej podwyżki taryf gazowych w Mołdawii. Podobne zostały wprowadzone w Polsce. – Nie wykluczamy wprowadzenia stanu wyjątkowego jeżeli będzie tego wymagać sytuacja – dodał. Stan wyjątkowy nie będzie konieczny, jeżeli Mołdawianie opłacą rachunki w Gazpromie. – Moldovagaz nie będzie w stanie opłacić długu za styczeń bez pomocy udziałowców. Pracujemy obecnie nad tym problemem razem z rządem i jest szereg rozwiązań do wprowadzenia – powiedział prezes tej firmy Wadim Czeban.

Mołdawia wprowadziła już raz stan wyjątkowy w sektorze gazu przez niedobory z października 2021 roku, kiedy Gazprom zatrzymał dostawy po tym, gdy uznał, że długi Moldovagaz są zbyt wysokie. W ten sposób wymusił podpisanie nowego kontraktu długoterminowego na pięć lat pomimo faktu, że Kiszyniów planował porzucić dostawy gazu z Rosji po uruchomieniu dostaw przez Rumunię. Rosjanie domagają się też spłacenia długów przed ewentualnym wyjściem Gazpromu z akcjonariatu Moldovagaz i w ten sposób hamują reformę zgodną z przepisami europejskimi.

Nowy kontrakt jest jednak nadal nie do udźwignięcia przez Moldovagaz ze względu na rekordowe ceny gazu na giełdach europejskich o których celowe podniesienie jest oskarżany Gazprom. Wsparcie Komisji Europejskiej w wysokości 60 mln euro wystarczyło do opłacenia zaległości z 2021 roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Cyberatak na Ukrainę po nieudanych rozmowach Zachodu z Rosją. To „za Wołyń”

Szereg stron internetowych rządu Ukrainy stał się celem ataku hakerskiego niedługo po porażce rozmów USA-Rosja, NATO-Rosja i w OBWE. Hakerzy napisali na stronach ministerstwa obrony i spraw zagranicznych, że dane Ukraińców zostały skradzione i, że atak został dokonany między innymi „za Wołyń”.

Komunikat hakerów jest dostępny między innymi w języku polskim (niepoprawnym). – Ukrainiec! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o Tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To dla Ciebie za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne – czytamy w komunikacie pełnym przekreślonych symboli państwowych Ukrainy.

Strona ministerstwa spraw zagranicznych się nie ładuje, usługi online rządu Ukrainy nie działają. Do ataku hakerskiego doszło dzień po nieudanych rozmowach Zachodu z Rosją, które uwzględniały rozmowy z USA 10 stycznia, z NATO 12 stycznia i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 13 stycznia. Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau przewodniczący obradom OBWE ostrzega, że kontynent stoi przed widmem wojny na Ukrainie.

Wojciech Jakóbik

Zemsta ojca nowych sankcji USA wobec Nord Stream 2 na Bidenie

Przegrane głosowanie w sprawie ustawy o nowych sankcjach USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 popchnęło jej autora Teda Cruza do permanentnej blokady pozostałych nominacji Departamentu Stanu USA, który wylobbował sprzeciw Demokratów wobec tego aktu.

NBC News ustaliło, że Cruz zamierza blokować pozostałe trzynaście nominacji zatwierdzonych przez komisję spraw zagranicznych Senatu, które wymagają jeszcze zatwierdzenia tej izby. Układ Cruza z Demokratami zakładał pierwotnie, że zostaną one odwieszone w zamian za przyjęcie ustawy, która odwiesiłaby sankcje zarządzone przez parlament USA w 2021 roku, ale zawieszone przez administrację Joe Bidena.

Te pozostały zawieszone ze względu na chęć koordynacji polityki zagranicznej z Niemcami, które według Białego Domu wstrzymują certyfikację spornego gazociągu Nord Stream 2, a tym samym uruchomienie dostaw. Demokraci zaproponowali konkurencyjną ustawę autorstwa Boba Menendeza, która wprowadziłaby wspomniane sankcje tylko w razie ataku Rosji na Ukrainę.

NBC News/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s