:Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odwiedził Rumunię, gdzie powstaną nowe reaktory Elektrowni Cernavoda dzięki współpracy z udziałem Amerykanów, którzy zapewnią finansowanie przez EximBank.

:Państwa porozumienia naftowego OPEC+ spotkają się drugiego lutego, by rozmawiać o tym czy dalej zwiększać podaż poprzez ograniczenie cięć o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie w tym miesiącu. Kommiersant opisuje, że Rosja tego nie robi pomimo układu, rodząc podejrzenia w obliczu kryzysu energetycznego.

:Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że gazociąg Nord Stream 2 czeka na zielone światło do dostaw w Niemczech, a Komisja przyglądnie się jego zgodności z przepisami oraz możliwości nadużyć Gazpromu na rynku, które są wstępem do drugiego śledztwa antymonopolowego przeciwko tej firmie.

:Gazeta Kommiersant posługuje się danymi Międzynarodowej Agencji Energii do przekonania jej, że nie wystarczy dostaw LNG do realizacji całego zapotrzebowania na gaz, więc zostaje gazociąg Nord Stream 2. Dane pokazują co innego, a cena gazu może być niższa pod koniec 2022 roku.

Piotr Naimski rozmawia o atomie w Rumunii

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odwiedził Rumunię, gdzie powstaną nowe reaktory Elektrowni Cernavoda dzięki współpracy z udziałem Amerykanów, którzy zapewnią finansowanie przez EximBank.

– Podczas wizyty w Rumunii miałem okazję rozmawiać o polskim i rumuńskim programie rozwoju energetyki jądrowej i budowie nowych reaktorów we współpracy z amerykańskimi partnerami – tłumaczył minister Naimski. – Wspólnie dążymy do tego, by inwestycje w zeroemisyjne źródło jakim jest energia jądrowa zostały uznane na poziomie Unii Europejskiej za zrównoważone i przyczyniające się do celu dekarbonizacji. Temu ma służyć wpisanie energetyki jądrowej do tzw. unijnej taksonomii.

– Mogłem też zwiedzić elektrownię jądrową w miejscowości Cernavodă, której operatorem jest Nuclearelectrica. Pracują tam dwa reaktory oparte na kanadyjskiej technologii CANDU i planowana jest budowa dwóch kolejnych – tłumaczył.

Rumunia podpisała umowę z USA pozwalającą stworzyć konsorcjum do budowy dwóch nowych reaktorów Elektrowni Cernavoda z wsparciem finansowym EximBanku. Polacy mają wybrać partnera technologicznego jesienią 2022 roku. Do wyboru są amerykańskie Westinghouse, francuski EDF i koreański KHNP. Po wyborze partnera zostanie także przedstawiony model finansowania, który nie został jeszcze określony.

Wojciech Jakóbik

Rosja nie nadąża z porozumieniem naftowym OPEC+ przed kolejnymi rozmowami

Państwa porozumienia naftowego OPEC+ spotkają się drugiego lutego, by rozmawiać o tym czy dalej zwiększać podaż poprzez ograniczenie cięć o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie w tym miesiącu. Kommiersant opisuje, że Rosja tego nie robi pomimo układu, rodząc podejrzenia w obliczu kryzysu energetycznego.

Cena baryłki Brent przekroczyła już 90 dolarów, a kraje OPEC+ konsekwentnie zwiększają możliwość eksportu ropy o 400 tysięcy baryłek dziennie na miesiąc, zbliżając się do celu zniesienia restrykcji na wydobycie wprowadzonych w ramach porozumienia naftowego.

Jednakże tylko Arabia Saudyjska, Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie wywiązują się z kwot krajowych. Rosja ma największe problemy ze wzrostem wydobycia i zanotowała w grudniu podwyżkę o 100 tysięcy baryłek dziennie, a według szacunków Kommiersanta może jej brakować 11 procent do zapewnienia kwoty na styczeń w wysokości 10,12 mln baryłek dziennie.

Kryzys energetyczny w Europie rodzi podejrzenia o działania celowe, jak na rynku gazu w przypadku Gazpromu ograniczającego podaż w celu wymuszenia nowych kontraktów długoterminowych oraz rozpoczęcia pracy spornego gazociągu Nord Stream 2. Jednakże powód może być bardziej prozaiczny. Firmy wydobywcze w Rosji ograniczyły znacznie inwestycje w wydobycie dostosowując się do zapisów porozumienia naftowego w czasie, kiedy zakładało największe cięcia. Teraz odzyskują produkcję, ale mogą to robić stopniowo.

Dmitrij Marinczenko za agencji Fitch ocenia, że firmy rosyjskie powinny teraz więcej wiercić. VTB Capital szacuje, że Rosjanie nie zrealizują celu wydobycia 10,4 mln baryłek dziennie w wakacje, kiedy ograniczenia OPEC+ zostaną całkowicie zdjęte i dobiją do niego dopiero z końcem roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Kolejne potwierdzenie śledztwa Komisji przeciwko Gazpromowi

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że gazociąg Nord Stream 2 czeka na zielone światło do dostaw w Niemczech, a Komisja przyglądnie się jego zgodności z przepisami oraz możliwości nadużyć Gazpromu na rynku, które są wstępem do drugiego śledztwa antymonopolowego przeciwko tej firmie.

– Wyraźnie widać, że jest określone działanie po stronie rosyjskiej, które uruchomiły śledztwo Komisji Europejskiej w sprawie czy Gazprom w tej sytuacji działa w zgodzie z zasadami rynkowymi. Niestety problem czynienia z dostaw gazu broni nie jest nowy – przyznał Dombrovskis, potwierdzając wcześniejsze doniesienia BiznesAlert.pl o śledztwie przeciwko Gazpromowi. Zapewnił, że Unia nie pozwoli używać gazu jako broni. Jego zdaniem Nord Stream 2 nie jest zgodny z polityką dekarbonizacji Unii Europejskiej.

Nord Stream 2 czeka na certyfikację w Niemczech, której dokona regulator Bundesnetzagentur pod warunkiem zgodności jego pracy z przepisami europejskimi. Procedura została zawieszona w oczekiwaniu na powołanie spółki niemieckiej do zarządzania gazociągiem i taka powstała z końcem stycznia o nazwie Gas for Europe. Komisja może zakwestionować decyzję Niemców, a jej rozstrzygnięcie może zostać zakwestionowane w sądzie, na przykład przez PGNiG z Polski czy Naftogaz i OGTSUA z Ukrainy biorące udział w opiniowaniu certyfikacji. Bundesnetzagentur szacuje, że może podjąć decyzję w drugiej połowie 2022 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Węgiel odzyskuje Europę przez Gazprom

Financial Times cytuje dane ośrodka Ember, które pokazują, że Unia Europejska nadal wytwarza energię w 37 procentach z paliw kopalnych. Węgiel jest popularniejszy od gazu przez Gazprom i przez to Europa z Polską na czele podnosi emisję CO2 wbrew celom klimatycznym.

Zużycie węgla w Europie spadło w 2021 roku o 3 procent do 15 procent w porównaniu z 2019 rokiem, czyli poprzedzającym pandemię koronawirusa. Spadek w 2019 roku wyniósł rekordowe 29 procent.

W pierwszej połowie 2021 roku nowe odnawialne źródła energii wypierały węgiel i energetykę jądrową, a w drugiej naznaczonej kryzysem energetycznym oraz rekordowymi cenami gazu, wypierały gaz. Ośrodek Ember ostrzega jednak, że emisje CO2 spadają zbyt wolno, bo odchodzenie od węgla spowalnia pomimo rekordowych cen uprawnień do emisji w systemie EU ETS.

Powodem jest rekordowa cena gazu podnoszona przez ograniczenia podaży wprowadzone przez Gazprom. Przykład wzrostu emisji CO2 przez większe użycie węgla to Polska, która zanotowała w 2021 roku podwyżkę emisji w sektorze energetycznym o 7 procent w stosunku do 2019 roku. Unia Europejska zwiększyła emisje w tym samym porównaniu o 5 procent. Tymczasem Unia Europejska chce obniżyć emisje CO2 o 55 procent do 2030 roku.

The Economist ocenia, że wobec ryzyka nowego ataku Rosji na Ukrainę „Europa powinna przygotować się na następny kryzys poprzez zapewnienie, że jej transformacja energetyczna zmniejszy zależność od gazu z Rosji, poprzez magazynowanie energii, dywersyfikację oraz energetykę jądrową”.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Kommiersant straszy Europę niedoborem LNG i przekonuje do Nord Stream 2 wbrew danym

Gazeta Kommiersant posługuje się danymi Międzynarodowej Agencji Energii do przekonania jej, że nie wystarczy dostaw LNG do realizacji całego zapotrzebowania na gaz, więc zostaje gazociąg Nord Stream 2. Dane pokazują co innego, a cena gazu może być niższa pod koniec 2022 roku.

MAE ocenia, że dostawy Gazpromu do Europy (Unii Europejskiej oraz Bałkanów i Turcji) wzrosną w 2022 roku o 2,5 procent. Jednakże szacunki Kommiersanta zakładają, że dostawy z Rosji do samej Unii Europejskiej spadną z okolic 175 mld m sześc. w 2019 roku do 165-167 mld w 2022 roku.

Według MAE dostawy LNG do Europy spadną w 2022 roku o 1,5 procent do około 90 mld m sześc. przez bardziej atrakcyjne ceny w Azji. Mimo to Europejczycy sprowadzili w styczniu rekordowo dużo gazu skroplonego i rekordowo mało gazu z Rosji. Kommiersant nie wspomina, że Gazprom celowo ogranicza podaż naciskając na kontrakty długoterminowe i rozpoczęcie dostaw przez sporny gazociąg Nord Stream 2.  Mimo to Kommiersant przytacza dane MAE z których wynika, że gaz stanieje w ostatnim kwartale 2022 roku z ponad 24 do 12 dolarów za mmbtu, czyli z ponad 1000 do 450 dolarów za 1000 m sześc.

– Europa potrzebuje pokaźnych dostaw by poradzić sobie z nowymi szokami na rynku – pisze Mike Fullwod z Oxford Institute for Energy Studies cytowany przez Kommiersant. – Chodzi o dostawy gazu z Rosji przez Gazociąg Jamalski lub gazociąg Nord Stream 2 po jego certyfikacji – dodaje zgodnie z tezą Kommiersanta. Warto jednak przypomnieć, że dostawy przez Nord Stream 2 mają zastąpić te słane przez Ukrainę, a nie zapewnić nowy surowiec.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s