:Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Austria ogłasza, że zaskarży wpisanie atomu do taksonomii Unii Europejskiej, które między innymi umożliwi stworzenie modelu finansowego budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

:Bruksela zwróciła się do Kataru o interwencyjne dostawy gazu. Amerykanie zabiegają o przekierowanie tankowców LNG z Azji do Europy. Wszystko to w obawie przed utrzymaniem i pogłębieniem kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom.

Austria pójdzie do Trybunału z atomem w taksonomii ważnym dla Polski

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Austria ogłasza, że zaskarży wpisanie atomu do taksonomii Unii Europejskiej, które między innymi umożliwi stworzenie modelu finansowego budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Minister środowiska Austrii Leonore Gewessler powiedziała dziennikarzom, że Komisja wpisała atom pomimo protestów ekologów, więc Austriacy „pójdą z tą sprawą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”. Luksemburg już zgłosił zainteresowanie przyłączeniem się do sprawy. – Energetyka jądrowa nie jest zielona ani zrównoważona. Nie mogę zrozumieć tej decyzji Unii Europejskiej – powiedziała.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że zapisy taksonomii korzystne dla energetyki jądrowej są możliwe dzięki kompromisowi Francji i Niemiec, a także zebraniem istotnej większości zwolenników atomu wśród państw członkowskich z udziałem Polski. To może być powód, dla którego Niemcy póki co nie zgłaszają skargi do TSUE.

Der Kurier/Wojciech Jakóbik

Komisja i USA rozmawiają o interwencyjnych dostawach gazu na Bliskim Wschodzie oraz w Azji

Bruksela zwróciła się do Kataru o interwencyjne dostawy gazu. Amerykanie zabiegają o przekierowanie tankowców LNG z Azji do Europy. Wszystko to w obawie przed utrzymaniem i pogłębieniem kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom.

Komisja Europejska rozmawiała z Katarem o dodatkowych dostawach do Europy. Komisarz ds. energii Kadri Simson rozmawiał z ministrem energetyki Kataru Saadem Szerida Al-Kaabim. Zapewnił, że Katarczycy nigdy nie zawiedli przy dostawach gazowcami przez ostatnie 25 lat, a zapisy kontraktu to dla nich „świętość”. Zadeklarował, że Katar jest gotów „wesprzeć partnerów w potrzebie”, ale zastrzegł, że żaden pojedynczy dostawca nie jest w stanie zastąpić innych dostaw unilateralnie, bo musiałby to robić kosztem dostaw do innych regionów. – Bezpieczeństwo energetyczne Europy musi być wysiłkiem kolektywnym wielu stron – ocenił.

Administracja Joe Bidena rozmawia o interwencyjnych dostawach gazu do Europy z uwzględnieniem przekierowania ładunków słanych do Azji – ustaliło nieoficjalnie Energy Voice. Komisja Europejska rozmawia oficjalnie z Katarem.

USA miały rozmawiać z Chinami, Indiami, Japonią i Korea Południową. Wysoki przedstawiciel do spraw bezpieczeństwa energetycznego Departamentu Stanu Amos Hochstein miał także rozmawiać z odbiorcami gazu w Azji o możliwości odstąpienia części ładunków słanych między innymi ze Stanów Zjednoczonych i skierowania ich do Europy.

Kryzys energetyczny wzmagany przez ograniczenie podaży gazu w Europie przez Gazprom rodzi obawy o niedobory utrzymujące się przez wiele miesięcy. Niebezpieczeństwo rośnie w obliczu ryzyka nowego ataku Rosji na Ukrainę, który mógłby doprowadzić do całkowitego zatrzymania przesyłu gazu przez terytorium ukraińskie.

Energy Voice/The Peninsula/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s