:Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Austria ogłasza, że zaskarży wpisanie atomu do taksonomii Unii Europejskiej, które między innymi umożliwi stworzenie modelu finansowego budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

:Bruksela zwróciła się do Kataru o interwencyjne dostawy gazu. Amerykanie zabiegają o przekierowanie tankowców LNG z Azji do Europy. Wszystko to w obawie przed utrzymaniem i pogłębieniem kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom.

Austria pójdzie do Trybunału z atomem w taksonomii ważnym dla Polski

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Austria ogłasza, że zaskarży wpisanie atomu do taksonomii Unii Europejskiej, które między innymi umożliwi stworzenie modelu finansowego budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Minister środowiska Austrii Leonore Gewessler powiedziała dziennikarzom, że Komisja wpisała atom pomimo protestów ekologów, więc Austriacy „pójdą z tą sprawą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”. Luksemburg już zgłosił zainteresowanie przyłączeniem się do sprawy. – Energetyka jądrowa nie jest zielona ani zrównoważona. Nie mogę zrozumieć tej decyzji Unii Europejskiej – powiedziała.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że zapisy taksonomii korzystne dla energetyki jądrowej są możliwe dzięki kompromisowi Francji i Niemiec, a także zebraniem istotnej większości zwolenników atomu wśród państw członkowskich z udziałem Polski. To może być powód, dla którego Niemcy póki co nie zgłaszają skargi do TSUE.

Der Kurier/Wojciech Jakóbik

Komisja i USA rozmawiają o interwencyjnych dostawach gazu na Bliskim Wschodzie oraz w Azji

Bruksela zwróciła się do Kataru o interwencyjne dostawy gazu. Amerykanie zabiegają o przekierowanie tankowców LNG z Azji do Europy. Wszystko to w obawie przed utrzymaniem i pogłębieniem kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom.

Komisja Europejska rozmawiała z Katarem o dodatkowych dostawach do Europy. Komisarz ds. energii Kadri Simson rozmawiał z ministrem energetyki Kataru Saadem Szerida Al-Kaabim. Zapewnił, że Katarczycy nigdy nie zawiedli przy dostawach gazowcami przez ostatnie 25 lat, a zapisy kontraktu to dla nich „świętość”. Zadeklarował, że Katar jest gotów „wesprzeć partnerów w potrzebie”, ale zastrzegł, że żaden pojedynczy dostawca nie jest w stanie zastąpić innych dostaw unilateralnie, bo musiałby to robić kosztem dostaw do innych regionów. – Bezpieczeństwo energetyczne Europy musi być wysiłkiem kolektywnym wielu stron – ocenił.

Administracja Joe Bidena rozmawia o interwencyjnych dostawach gazu do Europy z uwzględnieniem przekierowania ładunków słanych do Azji – ustaliło nieoficjalnie Energy Voice. Komisja Europejska rozmawia oficjalnie z Katarem.

USA miały rozmawiać z Chinami, Indiami, Japonią i Korea Południową. Wysoki przedstawiciel do spraw bezpieczeństwa energetycznego Departamentu Stanu Amos Hochstein miał także rozmawiać z odbiorcami gazu w Azji o możliwości odstąpienia części ładunków słanych między innymi ze Stanów Zjednoczonych i skierowania ich do Europy.

Kryzys energetyczny wzmagany przez ograniczenie podaży gazu w Europie przez Gazprom rodzi obawy o niedobory utrzymujące się przez wiele miesięcy. Niebezpieczeństwo rośnie w obliczu ryzyka nowego ataku Rosji na Ukrainę, który mógłby doprowadzić do całkowitego zatrzymania przesyłu gazu przez terytorium ukraińskie.

Energy Voice/The Peninsula/Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading