:Polska postuluje reformę EU ETS od zeszłego roku, kiedy wybuchł kryzys energetyczny w Europie, ale ostatnio za pośrednictwem kontrowersyjnej kampanii informującej o kosztach wytwarzania energii, które rosną wraz z podwyżką cen uprawnień do emisji CO2 i przekładają się częściowo na wyższe rachunki za energię. Człowiek odpowiedzialny za te zmiany legislacyjne w Parlamencie Europejskim przedstawił ciekawą propozycję.

:USA zapowiadają nowe sankcje wobec Rosji w razie ataku na Ukrainę z uwzględnieniem blokady rozpoczęcia dostaw przez sporny gazociąg Nord Stream 2 łączący Federację Rosyjską z Niemcami.

Jest szansa na reformę unijnej polityki klimatycznej dającą ulgę energetyce w Polsce

Polska postuluje reformę EU ETS od zeszłego roku, kiedy wybuchł kryzys energetyczny w Europie, ale ostatnio za pośrednictwem kontrowersyjnej kampanii informującej o kosztach wytwarzania energii, które rosną wraz z podwyżką cen uprawnień do emisji CO2 i przekładają się częściowo na wyższe rachunki za energię. Człowiek odpowiedzialny za te zmiany legislacyjne w Parlamencie Europejskim przedstawił ciekawą propozycję.

Peter Liese jest odpowiedzialny za stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS wpływających istotnie na cenę wytwarzania energii, a podrożały w minionym roku o około 150 procent przez rekordowe ceny gazu potęgując kryzys energetyczny.

Liese zaproponował poprawkę umożliwiającą politykom uwolnienie większej ilości uprawnień z rezerwy stabilności rynkowej MSR, gdzie trafiają na polecenie Komisji Europejskiej w celu podniesienia ceny uprawnień zachęcającej do transformacji energetycznej przez rosnące koszty wytwarzania energii z emisyjnych paliw kopalnych.

Artykuł 29a dyrektywy dotyczącej systemu handlu emisjami EU ETS pozwala wypuścić dodatkowe pozwolenia na rynek, jeżeli średnia ich cena ponad trzy razy przekroczy średnią z dwóch minionych lat pod warunkiem, że politycy uznają, iż taki ruch nie zagrozi fundamentom rynku. Liese proponuje w zamian uwolnienie przez Komisję Europejska 100 mln uprawnień z MSR na sześć miesięcy jeżeli przez pół roku cena uprawnień przekroczy średnio dwa razy średnią z dwóch minionych lat. Potem Komisja Europejska miałaby obradować w sprawie ewentualnego przedłużenia akcji.

Reforma EU ETS jest postulowana przez wiele krajów Unii Europejskiej dotkniętych kryzysem energetycznym. Postuluje to między innymi Polska od 2021 roku, ale także za pośrednictwem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie. Jeden z trzech postulatów tej organizacji skupiającej polskie spółki elektroenergetyczne to właśnie uwolnienie większej ilości uprawnień na mocy artykułu 29a. Propozycja Petera Liese przekazuje decyzję w tej sprawie Komisji Europejskiej, ale może przynieść analogiczny efekt. Stosowna poprawka do dyrektywy EU ETS została przedstawiona także w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych, Energii (ITRE) przez prof. Jerzego Buzka, który w niej zasiada.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego w tej sprawie ma się odbyć w czerwcu, a po nim nastąpią konsultacje instytucji unijnych w tej sprawie. Warto przypomnieć, że Rada Europejska na szczycie z grudnia 2021 roku planowała przyjąć konkluzje zawierające propozycję reakcji na kryzys energetyczny, które mogły uwzględniać reformę EU ETS, ale wówczas doszło do blokady takiego dokumentu, między innymi za sprawą Polski, która obawiała się przekazywać kompetencje do Brukseli.

Reuters/Wojciech Jakóbik

USA grożą sankcjami wobec Nord Stream 2 w razie ataku Rosji na Ukrainę

USA zapowiadają nowe sankcje wobec Rosji w razie ataku na Ukrainę z uwzględnieniem blokady rozpoczęcia dostaw przez sporny gazociąg Nord Stream 2 łączący Federację Rosyjską z Niemcami.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jego kraj wraz sojusznikami i partnerami wprowadzi sankcje ograniczające eksport oraz uderzające w sektor finansowy Rosji w razie jej ataku na Ukrainę. – Jeśli chodzi o Nord Stream 2, czyli gazociąg, który miałby słać gaz z Rosji do Niemiec, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę, nie dojdzie do jego realizacji – zapowiedział Biden. Przyznał przy tym, że nowe sankcje wobec Rosjan mogą podnieść ceny energii i surowców w Stanach Zjednoczonych, a trwają już prace legislacyjne na rzecz obniżek narzutów na ten ceny, jak podatek VAT.

Senat USA zdecydował ponadpartyjną zgodą o przyjęciu rezolucji zapowiadającej nowe sankcje przeciwko Rosji w razie eskalacji na Ukrainie. Wcześniej Kongres nie mógł dojść do porozumienia w sprawie uderzenia restrykcjami w Nord Stream 2. Republikanie chcieli objąć go sankcjami z wyprzedzeniem, a Demokraci dopiero po ewentualnym ataku.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że atak jest możliwy w tym tygodniu, biorąc pod uwagę stan przygotowania sił rosyjskich na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Ukraina doświadcza póki co cyberataków na strony ministerstwa obrony oraz niektórych banków, ale nie doszło do dalszej eskalacji wojskowej. Siły amerykańskie działające w ramach NATO zostały zgromadzone w okolicach Rzeszowa w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, aby zamanifestować jedność z sojusznikami.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s