– Zastępowanie energetyki węglowej poprzez energetykę gazową powinniśmy prowadzić w ograniczonym, niezbędnym stopniu. Z tego względu, że gaz nie jest zeroemisyjny, a na dodatek przestawienie się Polski na gaz będzie prowadzić do zwiększenia zależności od importu z Rosji – powiedział redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w komentarzu dla MarketNews24.pl.

– Niestety, po trzydziestu latach transformacji jesteśmy wysoce eksponowani na politykę klimatyczną UE, którą Polska zaakceptowała, ponieważ aż 70 procent energii czerpiemy z węgla – podkreślił Wojciech Jakóbik w rozmowie z MarketNews24.

Nie unikniemy długofalowych zmian

– Krótkoterminowo możemy rozmawiać z Komisją Europejską o takiej modyfikacji, która da nam ulgę w tempie realizacji polityki klimatycznej i większe środki finansowe na transformację. Jednak nie unikniemy długofalowych zmian, musimy przeciąć nasz „węzeł gordyjski” w polskim górnictwie. Zastępowanie energetyki węglowej poprzez energetykę gazową powinniśmy prowadzić w ograniczonym, niezbędnym stopniu. Z tego względu, że gaz nie jest zeroemisyjny, a na dodatek przestawienie się Polski na gaz prowadzić będzie do zwiększenia zależności od importu z Rosji – powiedział.

– Do spadkowego spadku emisji CO2 doprowadzi jednak w Polsce dopiero budowa energetyki jądrowej – oceniił Jakóbik. Dodał, że jest ona potrzebna także do rozwoju OZE, ze względu na stabilizację systemu dostaw energii.

Źródło: MarketNews24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s