Pierwsze sankcje spadają na Gazprom i Rosnieft, ale OPEC+ nie reaguje na rekordową cenę ropy | Niemcy wydadzą 1,5 mld euro na zapasy LNG w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę

:Pierwsze sankcje uderzają w Gazprom i Rosnieft a cena ropy dalej rośnie. Potęgi OPEC+ nie idą za Międzynarodową Agencją Energii i nie ślą na rynek więcej baryłek, niż planowały przed atakiem Rosji na Ukrainę.

:Ministerstwo gospodarki i energetyki Niemiec ogłosiło drugiego marca, że zakupi LNG za 1,5 mld euro, które w krótkim terminie ma trafić do magazynów gazu opróżnionych przez sezon grzewczy oraz celowe ograniczenie dostaw z Rosji. Te z magazynów niemieckich, które znajdują się pod kontrolą Astory, firmy należącej do Gazpromu mają rekordowo niskie zapasy lub są puste, rodząc podejrzenia o celowe działanie Rosjan przed atakiem na Ukrainę.

:EurActiv.com dotarł do szkicu pomysłów Komisji Europejskiej na uniezależnienie się od surowców z Rosji. Jeden z nich to obowiązkowe zapasy gazu.

Pierwsze sankcje spadają na Gazprom i Rosnieft, ale OPEC+ nie reaguje na rekordową cenę ropy

Pierwsze sankcje uderzają w Gazprom i Rosnieft a cena ropy dalej rośnie. Potęgi OPEC+ nie idą za Międzynarodową Agencją Energii i nie ślą na rynek więcej baryłek, niż planowały przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Kanada wprowadziła nowe sankcje uderzające w 10 pracowników rosyjskich firm Gazprom i Rosnieft, których dane nie zostały dotąd ujawnione. Ma to być forma dodatkowej presji w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Kanada gości znaczą diasporę ukraińską.

Wcześniej Kanadyjczycy wprowadzili zakaz importu ropy rosyjskiej, sankcje na rosyjski sektor bankowy oraz personalne, między innymi na dyktatora rosyjskiego Władimira Putina.

Cena mieszanki ropy WTI wynosi już ponad 114 dolarów a Brent ponad 117 dolarów ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie. Kraje Międzynarodowej Agencji Energii mają wypuścić na rynek 60 mld baryłek ropy, czyli odpowiednik dwóch mln baryłek dziennie przez miesiąc. Potęgi porozumienia naftowego OPEC+ nie zdecydowały się na dodatkowe zwiększenie podaży i utrzymały wzrost wydobycia o zaplanowane 400 tysięcy baryłek dziennie w marcu pomimo licznych apeli o większą podaż.

Wojciech Jakóbik

Niemcy wydadzą 1,5 mld euro na zapasy LNG w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę

Rząd niemiecki wyda 1,5 mld euro na zakup LNG do zmagazynowania w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

Ministerstwo gospodarki i energetyki Niemiec ogłosiło drugiego marca, że zakupi LNG za 1,5 mld euro, które w krótkim terminie ma trafić do magazynów gazu opróżnionych przez sezon grzewczy oraz celowe ograniczenie dostaw z Rosji. Te z magazynów niemieckich, które znajdują się pod kontrolą Astory, firmy należącej do Gazpromu mają rekordowo niskie zapasy lub są puste, rodząc podejrzenia o celowe działanie Rosjan przed atakiem na Ukrainę.

Gaz do magazynów ma pochodzić z USA, Kataru i Australii. Berlin nie zdradza szczegółów trasakcji. – Nie możemy wykluczyć, że LNG będzie pochodzić z Rosji – przyznaje rzeczniczka Trading Hub Europe która ma być odpowiedzialna za dostawy. Zapasy gazu w Niemczech mają pozostać pod kontrolą państwa. Stosowne przepisy zostały już zaprojektowane. Kanclerz Olaf Scholz sugerował w Bundestagu, że Niemcy powinny zwiększyć zapasy o dwa mld m sześc.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Wojciech Jakóbik

Europa bierze przykład z Polski i wprowadzi obowiązkowe zapasy gazu

EurActiv.com dotarł do szkicu pomysłów Komisji Europejskiej na uniezależnienie się od surowców z Rosji. Jeden z nich to obowiązkowe zapasy gazu.

Komisja zamierza sprawić, że zapasy gazu obowiązkowo sięgną co najmniej 80 procent pojemności magazynowych do 30 września 2022 roku. Gazprom ograniczył podaż od wakacji 2021 roku i sprawił, że tam gdzie nie było obowiązku magazynowania gazu poziom zapasów sięgnął historycznego minimum, rodząc podejrzenia, że to działanie było elementem przygotowań do ataku na Ukrainę w celu sparaliżowania odpowiedzi europejskiej.

Dodatkowo Komisja chce zapewnić do 35 mld m sześc. produkcji biogazu oraz importu 10 mln ton zielonego wodoru do 2030 roku, czyli gazów odnawialnych uniezależniających Europejczyków od gazu ziemnego.

W szkicu widzianym przez EurActiv.com brakuje zapisów o wspólnych zakupach gazu proponowanych w przeszłości przez Polskę. Polacy mają zaś ustawę o zapasach surowców strategicznych dzięki którym weszli w sezon grzewczy 2021/2022 z pełnymi magazynami gazu.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s