Parlament amerykański ma rozważyć ustawę o embargo na ropę z Rosji. Dyplomacja USA podejmuje wysiłki na rzecz zapewnienia alternatywy poprzez rozmowy z Wenezuelą i dążenie do powrotu Iranu do porozumienia nuklearnego.

USA zamierzają przeprowadzić przez Izbę Reprezentantów ustawę blokująca import ropy z Rosji i deklarują, że są gotowi ją wprowadzić w życie nawet jeżeli sojusznicy europejscy nie zachowają się analogicznie.

Równolegle Waszyngton szuka alternatywnych źródeł dostaw do USA i Europy dotkniętych wysokimi cenami paliw. Źródła Reutersa przekonują o odmrożeniu kontaktów z Wenezuelą. Doszło już do pierwszych rozmów delegacji pod wodzą doradcy Białego Domu Juana Gonzaleza z ekipą prezydenta Nicolasa Maduro. Wenezuela mogłaby zwiększyć dostawy ropy na rynek w zamian za zdjęcie części sankcji wobec niej. Amerykanie mieli proponować między innymi wpuszczenie Wenezueli do systemu bankowego SWIFT w zamian za potępienie ataku Rosji na Ukrainę.

Trwają także rozmowy o powrocie Iranu do porozumienia nuklearnego, które reguluje kontrolę jego programu jądrowego w zamian za zniesienie sankcji i powrót tego kraju na rynek ropy.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s