:Premier Węgier Wiktor Orban zapowiedział, że jego kraj jest przeciwko embargo na gaz i ropę z Rosji po spotkaniu z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz Wielkiej Brytanii. Polska zachęca do uniezależnienia się od Rosji i zapowiada, że sama będzie niezależna dzięki gazociągowi Baltic Pipe.

:Wenezuela uwalnia dwóch Amerykanów po rozpoczęciu rozmów o zniesieniu sankcji USA w zamian za zwiększenie eksportu ropy.

Węgry sprzeciwiają się embargo na gaz i ropę z Rosji. Polska zapowiada niezależność dzięki Baltic Pipe

Premier Węgier Wiktor Orban zapowiedział, że jego kraj jest przeciwko embargo na gaz i ropę z Rosji po spotkaniu z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz Wielkiej Brytanii. Polska zachęca do uniezależnienia się od Rosji i zapowiada, że sama będzie niezależna dzięki gazociągowi Baltic Pipe.

Orban ocenił, że chociaż jego kraj potępia atak Rosji na Ukrainę, to węgierskie rodziny „nie mogą płacić ceny wojny”. Przypomniał, że Węgry czerpią około 90 procent gazu i ropy z Rosji, a ich gospodarka nie poradzi sobie bez tych surowców.

Grupa Wyszehradzka i Wielka Brytania odbyły szczyt w Londynie. Ich przywódcy omówili między innymi wpływ wojny Rosji przeciwko Ukrainie na bezpieczeństwo energetyczne. Po tym spotkaniu odbyła się rozmowa bilateralna premierów Polski i Wielkiej Brytanii.

– Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki na spotkaniu ze swym odpowiednikiem z Norwegii w Oslo. – Będziemy pompować 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu – dodał w odniesieniu do gazociągu Baltic Pipe, który ma być gotowy do końca 2022 roku i zastąpić dostawy z kontraktu jamalskiego z Gazpromem.

Anadolu/Wojciech Jakóbik

Szansa na ropę Wenezueli rośnie. Pozytywny sygnał po rozmowach z USA

Wenezuela uwalnia dwóch Amerykanów po rozpoczęciu rozmów o zniesieniu sankcji USA w zamian za zwiększenie eksportu ropy.

Delegacja z USA odwiedziła w weekend Caracas by rozmawiać o możliwości zniesienia części sankcji wobec tamtejszego reżimu w zamian za zwiększenie eksportu ropy w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę w celu znalezienia alternatywy dla surowca rosyjskiego. Amerykanie wprowadzili embargo na gaz i ropę rosyjską. Unia Europejska nie zdecydowała się dotąd na taki krok obawiając się braku alternatywy.

Pierwszy sygnał o zbliżeniu USA-Wenezuela to decyzja o wypuszczeniu z więzienia Gustavo Cardenasa oraz Jorge Fernandeza przetrzymywanych od 2017 roku w oparciu o sfabrykowane zarzuty Caracas. Rozmowy te budzą kontrowersje w parlamencie USA, ale mogą być sposobem na obniżenie rosnących cen paliw, które przekładają się na niższe notowania administracji USA w sondażach.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s