:Financial Times donosi, że przedstawiciele Unii Europejskiej spotkają się szóstego kwietnia by omówić nowe sankcje wobec Rosji, w tym embargo na dostawy węgla, ropy i gazu. To jedna z możliwych odpowiedzi na zbrodnie wojenne podczas inwazji na Ukrainę. Rosjanie grają płatnościami za gaz w rublach.

:Instytut Międzynarodowych Finansów (IIF) ustalił, że embargo na ropę Rosji doprowadziłoby do spadku jej Produktu Krajowego Brutto o nawet 40 procent do końca roku. Rosjanie sprzedają zatem ropę z rabatem sięgającym 25 dolarów, aby utrzymać się na rynku.

Unia omówi embargo na surowce Rosji wobec zbrodni wojennych a Rosjanie grają rublem

Financial Times donosi, że przedstawiciele Unii Europejskiej spotkają się szóstego kwietnia by omówić nowe sankcje wobec Rosji, w tym embargo na dostawy węgla, ropy i gazu. To jedna z możliwych odpowiedzi na zbrodnie wojenne podczas inwazji na Ukrainę. Rosjanie grają płatnościami za gaz w rublach.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec ocenił, że „każda oszczędzona megawatogodzina się liczy”. Warto przypomnieć, że Międzynarodowa Agencja Energii zasugerowała, że obniżka temperatury ogrzewania w Europie o jeden stopień Celsjusza pozwoliłaby zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 10 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile Polska sprowadzała maksymalnie z Rosji na mocy kontraktu jamalskiego.

Niezależnie od dyskusji o embargo Niemcy wprowadziły stan zagrożenia na rynku gazu po tym, jak Rosjanie zagrozili przerwą dostaw gazu, jeżeli Europejczycy nie przestawią się w płatnościach na ruble. Obecnie trwają rozmowy na ten temat i niektóre firmy sygnalizują gotowość do kompromisowego rozwiązania z udziałem Gazprombanku.

Firma z udziałami Gazpromu na Łotwie chce płacić rublami za gaz rosyjski w odpowiedzi na groźby Rosjan, że przerwą dostawy, jeśli nie dojdzie do zmiany płatności.  To największy handlarz gazem na Łotwie z 34 procentami udziałów Gazpromu. – Po ocenie zgodności tych zmian z procedurami płatności oraz sankcjami wprowadzonymi dotychczas, nasza wstępna ocena głosi, że płatności w rublach nie naruszają formalnie reżimu sankcji i są możliwe – podała ta spółka w komunikacie. Inne firmy oraz państwa odmówiły płatności w rublach.

Komisja Europejska ogłosiła plan REPowerEU, który zakłada obniżkę zapotrzebowania na gaz z Rosji o 2/3 do końca roku i do zera najpóźniej do 2030 roku. Część polityków, ekspertów i komentatorów apeluje o nowe sankcje wobec Rosji ze względu na zbrodnie wojenne ujawnione na terenach odzyskanych przez siły ukraińskie wokół Kijowa. Pojawiają się liczne dowody ludobójstwa, gwałtów i rabieży szokujące opinię publiczną. – Jestem przerażona niewyobrażalnymi koszmarami z obszarów, z których wycofuje się Rosja. Potrzebne jest niezależne śledztwo jak najszybciej. Sprawcy zbrodni wojennych powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Reuters/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Rosja dopłaca do ropy, żeby nie objęły jej sankcje

Instytut Międzynarodowych Finansów (IIF) ustalił, że embargo na ropę Rosji doprowadziłoby do spadku jej Produktu Krajowego Brutto o nawet 40 procent do końca roku. Rosjanie sprzedają zatem ropę z rabatem sięgającym 25 dolarów, aby utrzymać się na rynku.

Póki co IIF wróży Rosji spadek PKB o 15 procent do końca roku, ale kraje unijne omówią embargo na surowce rosyjskie w odpowiedzi na zbrodnie wojenne w trakcie inwazji na Ukrainę. Coraz mniejsze zainteresowanie ropą rosyjską oraz coraz większa różnica oferty z Rosji w stosunku do rekordowych cen na rynku mogą z jednej strony zwiększyć rezerwy walutowe z 122 mld dolarów w 2021 roku do 200-240 mld w 2022 roku, ale z drugiej nie będą mogły zostać efektywnie wykorzystane przez sankcje wobec Banku Rosji.

Tymczasem sprzedaż będzie coraz mniej opłacalna, bo według ministerstwa finansów Rosji średnia cena ropy Urals w marcu wyniosła 89 dolarów w porównaniu z rynkową ceną ponad 100 dolarów, a IIF przewiduje średnią cenę w 2022 roku o 25 dolarów niższą od rynkowej. Rosjanie mieli zaoferować Indiom rabat w wysokości 35 dolarów za baryłkę.

Unia Europejska omówi szóstego kwietnia możliwość wprowadzenia embargo na surowce Rosji. Już teraz kolejne kraje deklarują gotowość do porzucenia ropy rosyjskiej. Polska i Niemcy zamierzają to zrobić do końca 2022 roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s