:Gospodarka rosyjska traci na sankcjach Zachodu za atak na Ukrainę, ale może się dostosować, jeżeli nie będzie unijnego embargo na surowce rosyjskie. Wciąż nie ma konsensusu w tej sprawie, a Rosjanie szykują nową ofensywę na Ukrainie.

:Prezes niemieckiego E.ona przekonuje, że energetyka jądrowa w jego kraju nie ma przyszłości pomimo kryzysu energetycznego windującego ceny gazu do rekordowego poziomu. Ta firma jest pożyczkodawcą projektu Nord Stream 2 zamrożonego po ataku Rosji na Ukrainę.

Rosja może się dostosować do sankcji, jeśli nie będzie embargo unijnego na jej surowce

Gospodarka rosyjska traci na sankcjach Zachodu za atak na Ukrainę, ale może się dostosować, jeżeli nie będzie unijnego embargo na surowce rosyjskie. Wciąż nie ma konsensusu w tej sprawie, a Rosjanie szykują nową ofensywę na Ukrainie.

Bank światowy obliczył, że Ukraina zanotuje w tym roku spadek PKB o 45,1 procent przez atak Rosji, a Rosjanie stracą 11,2 procent.

Według Institute of International Finance embargo unijne na surowce przyniosłoby Rosjanom spadek o nawet około 40 procent. Jednak brak embargo powoduje, że gospodarka rosyjska może się dostosować, a więc potrzebne są nowe sankcje, by utrzymać efektywność odpowiedzi Zachodu. – System finansowy Rosji wydaje się stabilizować przez deficyt płynności strukturalnej banku mniejszy niż w pierwszej połowie marca, który może się zamienić w nadwyżkę w nadchodzących miesiącach – szacują eksperci IIF.

Komisja Europejska zabiega o embargo unijne na surowce z Rosji, podobnie jak rosnąca grupa krajów z wschodnich granic Unii. Nie ma jednak konsensusu w tej sprawie przez obawy krajów Europy Zachodniej przed konsekwencjami gospodarczymi embargo. Piąty pakiet sankcji uwzględnia zakaz importu węgla rosyjskiego. Trwają rozmowy o alternatywnych rozwiązaniach na rynku ropy, jak dodatkowe cło na ropę rosyjską lub deponowanie środków z jej sprzedaży na specjalnym funduszu powierniczym.

Financial Times donosi, że embargo unijne jest odrzucane przez Węgry. Niemcy byłyby natomiast gotowe na jego wprowadzenie z końcem roku i biorą pod uwagę częściowe embargo, na przykład na dostawy morskie. Temat ma paść na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w poniedziałek, 11 kwietnia.

Tymczasem siły rosyjskie mają według Ukraińców przygotowywać się do nowej ofensywy, która ruszyłaby w tym tygodniu. Wówczas ceny surowca obniżone wobec względnej stabilizacji na froncie oraz złych danych o pandemii koronawirusa w Chinach mogących wpłynąć na popyt mogą znów szybko wzrosnąć, podnosząc koszty importu surowców rosyjskich oraz przychody budżetu rosyjskiego zaopatrywanego w 37 procentach ze sprzedaży węglowodorów.

Wojciech Jakóbik

Niemiecki pożyczkodawca Nord Stream 2 nie chce powrotu atomu

Prezes niemieckiego E.ona przekonuje, że energetyka jądrowa w jego kraju nie ma przyszłości pomimo kryzysu energetycznego windującego ceny gazu do rekordowego poziomu. Ta firma jest pożyczkodawcą projektu Nord Stream 2 zamrożonego po ataku Rosji na Ukrainę.

– Nie ma przyszłości energetyki jądrowej w Niemczech, kropka – powiedział prezes Leo Brinbaum. – Jest za dużo emocji. Nie będzie zmiany prawa ani opinii publicznej – przekonuje. E.on jest operatorem trzech ostatnich reaktorów elektrowni Isar 2 pod Monachium.

Rząd w Berlinie nie zdecydował się na utrzymanie atomu pomimo wprowadzenia stanu zagrożenia na rynku gazu przez rekordowe ceny podsycane przez Gazprom ograniczający podaż w Europie, przejęcie jego aktywów jak magazyny gazu pod kontrolą Gazprom Germania. E.on jest pożyczkodawcą projektu Nord Stream 2, który został zamrożony w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s