:Prezydent Francji Emmanuel Macron, który wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich nad Sekwaną, zapowiedział wycofanie się jego kraju z importu gazu rosyjskiego i poparł pomysł embargo unijnego na ropę rosyjską.

:Premier Włoch Mario Draghi udzielił wywiadu dziennikowi Corriere della Serra, w którym przyznaje, że po masakrze w Buczy dialog z Kremlem traci sens. Opisał propozycję Włoch zmierzającą do narzucenia przez Unię Europejską limitu ceny dostaw gazu z Rosji w ramach sankcji.

:Chadecy domagają się dymisji premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig po tym, jak doszło do ujawnienia dokumentów potwierdzających, że realizowała interesy Rosji w energetyce broniąc spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 razem z innymi przedstawicielami partii kanclerza Olafa Scholza.

Macron popiera embargo unijne na ropę z Rosji przed wyborami i chce porzucić jej gaz

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich nad Sekwaną, zapowiedział wycofanie się jego kraju z importu gazu rosyjskiego i poparł pomysł embargo unijnego na ropę rosyjską.

Macron przyznał, że jego kraj może porzucić gaz z Rosji, ale Unia Europejska jako całość jest od niego zależna. – Pracujemy ciężko by kupować ten surowiec gdzie indziej. Francja go nie potrzebuje – powiedział prezydent cytowany przez Le Parisien.

Prezydent Francji poparł ideę embargo unijnego na ropę z Rosji. Ma także powołać ministra odpowiedzialnego za prowadzenie polityki na rzecz zmniejszenia zależności jego kraju od paliw kopalnych.

Macron jest zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. W drugiej zmierzy się z prorosyjską Marine Le Pen promującą współpracę z Rosją pomimo jej ataku na Ukrainę. Odbędzie się ona w niedzielę, 24 kwietnia. Nieoficjalnie można usłyszeć, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenie embargo unijnego na ropę z Rosji w ramach szóstego pakietu sankcji.

RBK/Wojciech Jakóbik

Włochy proponują cenę maksymalną dostaw gazu z Rosji

Premier Włoch Mario Draghi udzielił wywiadu dziennikowi Corriere della Serra, w którym przyznaje, że po masakrze w Buczy dialog z Kremlem traci sens. Opisał propozycję Włoch zmierzającą do narzucenia przez Unię Europejską limitu ceny dostaw gazu z Rosji w ramach sankcji.

– Włoska propozycja sufitu cenowego rosyjskiego gazu zyskuje poparcie i zostanie omówiona na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej na podstawie szkicu dokumentu przygotowanego przez Komisję. Europa kupuje ponad połowę gazu dostarczanego przez Rosję. Siła rynkowa Unii Europejskiej to broń do użycia przeciwko Moskwie. Ograniczenie ceny obniża środki przekazywane Rosji każdego dnia – powiedział Draghi w dzienniku Corriere della Serra. – Wprowadzenie pułapu cenowego zaproponowanego przez Włochy to sposób na wzmocnienie sankcji, a jednocześnie ograniczenie kosztów ich wprowadzenia – dodał.

– Nie chcemy dłużej polegać na gazie rosyjskim ponieważ zależność ekonomiczna może stać się narzędziem polityki. Musimy w tym celu dywersyfikować źródła dostaw i znaleźć nowych dostawców. Byłem w Algierii, gdzie ENI podpisało umowę na dostawy 9 mld m sześc. gazu ziemnego więcej, około jedną trzecią tego, co importujemy z Rosji. Inne kraje zrobią podobnie. Dywersyfikacja jest możliwa w relatywnie krótkim czasie, krótszym niż wydawało się nam jeszcze miesiąc temu – powiedział premier Włoch. – Jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy zapasy w magazynach i nowy gaz od innych dostawców. Nawet jeśli należałoby wprowadzić ograniczenia, byłyby łagodne. Mówimy o obniżeniu ogrzewania o 1-2 stopnie Celsjusza i to samo dotyczy klimatyzacji.

Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. Nieoficjalnie można usłyszeć, że może uwzględniać embargo na ropę rosyjską oraz inne restrykcje w sektorze energetycznym.

Corriere della Serra/Wojciech Jakóbik

Opozycja chce dymisji marionetki Putina za obronę Nord Stream 2. Partia kanclerza pod ostrzałem

Chadecy domagają się dymisji premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig po tym, jak doszło do ujawnienia dokumentów potwierdzających, że realizowała interesy Rosji w energetyce broniąc spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 razem z innymi przedstawicielami partii kanclerza Olafa Scholza.

Media ujawniły, że Schwesig doprowadziła do powołania fundacji „klimatycznej” Stiftung Klimaschutz w celu ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA. Ten koncept miał powstać w koordynacji z rosyjskim Gazpromem oraz jego lobbystą, byłym premierem Gerhardem Schroederem. Schwesig i Schroeder są z tej samej partii socjalistycznej SPD. Należy do niej również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

– Premier Manuela Schwesig jest mocno obciążona – pisze Frankfurtel Allgemeine Zeitung. – Nadal chwalona jako silna kobieta z SPD po triumfie wyborczym z jesieni, musi teraz żyć z reputacją bycia marionetką Putina – czytamy w gazecie. Norbert Roettgen z partii chadeckiej CDU domaga się dymisji Schwesig oraz powołania komisji śledczej w Bundestagu. Zieloni i Liberałowie z parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego mogą poprzeć taki wniosek.

Der Tagesspiegel opisuje jak Schroeder otwierał drzwi Gazpromowi w Niemczech poprzez kontakty z Brigitte Zypries z SPD w czasie, gdy była ministrem gospodarki i energii w latach 2017-2018. Były kanclerz zorganizował jej spotkanie z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Odbywały się także spotkania poprzednika Zypries na stanowisku ministra, czyli Sigmara Gabriela, który ostrzegał w przeszłości Komisji Europejską przed „mieszaniem się” w projekt Nord Stream 2. Gerhard Schroeder miał wielokrotnie kontaktować go z prezesem Gazpromu.

Gabriel zaatakował ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Mielnika za „rozprzestrzenianie teorii spiskowych” za krytykę kontaktów prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera z SPD z Rosją. Mielnik obarczył Gabriela „odpowiedzialnością personalną za projekt Nord Stream 2”.

Gazociąg Nord Stream 2 został ukończony, ale nie może rozpocząć pracy przez zamrożenie procedury certyfikacji w Niemczech oraz sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG do której należy. Firmy zachodnie pożyczające pieniądze na to przedsięwzięcie odpisują te pożyczki jako miliardowe straty.

RND/Frankfurter Allgemeine Zeitung/Der Tagesspiegel/Bild am Sonntag/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s