:Departament węgla w rosyjskim ministerstwie energetyki podaje, że od początku 2022 roku eksport węgla z Rosji spadł o około 9 procent, a na przełomie marca i kwietnia o około 20 procent.

:Tajemnicza usterka utrudnia dostawy ropy z Kazachstanu i trwają spekulacje na temat winy Rosji. Astana chce jednak użyć szlaku alternatywnego. To potencjalne źródło dywersyfikacji dostaw do Europy w obliczu widma embargo unijnego na dostawy rosyjskie po ataku na Ukrainę.

:Wall Street Journal informuje o rosnącym napięciu w relacjach USA i Arabii Saudyjskiej, która odmówiła zwiększenia podaży ropy w odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany atakiem Rosji na Ukrainę. Rosjanie mogą zyskać na tym napięciu zmniejszającym szansę na więcej ropy z alternatywnych kierunków, a Polacy liczący na więcej ropy saudyjskiej – stracić.

Eksport węgla z Rosji spadł o jedną piątą po embargo unijnym

Departament węgla w rosyjskim ministerstwie energetyki podaje, że od początku 2022 roku eksport węgla z Rosji spadł o około 9 procent, a na przełomie marca i kwietnia o około 20 procent.

Część krajów zachodnich ogłosiła zakaz importu węgla z Rosji, a wśród nich znalazły się Polska, USA i Japonia. Unia Europejska wprowadziła także embargo na ten surowiec, które ma być wprowadzane w życie stopniowo do sierpnia 2022 roku. Rosjanie przekonują, że będą przekierowywać węgiel na inne rynki za granicą oraz rosnący popyt wewnętrzny, szczególnie na Syberii.

Eksport rosyjski węgla do Unii Europejskiej był wart średnio 4 mld euro rocznie. Sprzedaż węglowodorów daje kilkaset raz więcej przychodów do budżetu rosyjskiego zaopatrywanego w około 30 procentach z tego źródła. Unia rozważa wprowadzenie embargo na gaz i ropę z Rosji po kolejnych informacjach o zbrodniach towarzyszących atakowi Rosjan na Ukrainę.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Tajemnicza usterka w Rosji blokuje ropę Kazachstanu, ale jest alternatywa

Tajemnicza usterka utrudnia dostawy ropy z Kazachstanu i trwają spekulacje na temat winy Rosji. Astana chce jednak użyć szlaku alternatywnego. To potencjalne źródło dywersyfikacji dostaw do Europy w obliczu widma embargo unijnego na dostawy rosyjskie po ataku na Ukrainę.

Usterka z 22 marca wywołana oficjalnie sztormem w porcie Noworosyjsk wyłączyła z pracy kompleks Caspian Pipeline Corporation, którym w 2021 roku na rynek trafiły 54 mln ton ropy z Kazachstanu. Ropociąg CPC ciągnie się z Kazachstanu przez Rosję do naftoportu w Noworosyjsku. To główny szlak dostaw kazachskiej ropy do Europy odpowiadający za 80 procent tych dostaw. Dwa z trzech punktów cumowania tankowców w Noworosyjsku miało zostać wyłączonych z pracy na około dwa miesiące.

Ministerstwo energetyki Kazachstanu poinformowało, że ropa może docierać na rynek także przez ropociągi Uzen-Atyrau-Samara o przepustowości 154,7 tysięcy ton. Jednakże podaż utracona w wyniku usterki CPC może sięgnąć 320 tysięcy baryłek dziennie.

Ropa Kazachstanu to kolejne źródło nierosyjskie, które pozwoliłoby zastąpić dostawy z Rosji w razie embargo unijnego za atak Rosjan na Ukrainę rozważanego w ramach szóstego pakietu sankcji.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Rosja może zyskać na sporach USA i Arabii Saudyjskiej z ropą w tle a Polska stracić

Wall Street Journal informuje o rosnącym napięciu w relacjach USA i Arabii Saudyjskiej, która odmówiła zwiększenia podaży ropy w odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany atakiem Rosji na Ukrainę. Rosjanie mogą zyskać na tym napięciu zmniejszającym szansę na więcej ropy z alternatywnych kierunków, a Polacy liczący na więcej ropy saudyjskiej – stracić.

Waszyngton namawiał Rijad do zwiększenia wydobycia ropy w odpowiedzi na kryzys energetyczny oraz atak Rosji na Ukrainie, który winduje ceny surowców, przekładające się na rekordowe ceny paliw na stacjach w USA. Saudyjczycy nie zareagowali, stawiając na utrzymanie relacji z Rosją w ramach porozumienia naftowego OPEC+ regulującego poziom wzrostu wydobycia w krajach podpisanych pod układem. Dotychczasowe ustalenia zakładają miarowe zwiększenie podaży o 400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc i nie doszło do rewizji pomimo apelów USA oraz Międzynarodowej Agencji Energii.

WSJ ustalił, że miało nawet dojść do krzyków na spotkaniu księcia Mohammeda bin Salmana z doradcą do spraw bezpieczeństwa Jackiem Sullivanem, kiedy ten poruszył temat morderstwa dziennikarza Dżamala Chaszokdżiego przez Saudjyczyków. Salman miał powiedzieć, że nie będzie poruszał tego tematu w przeszłości, a Amerykanie „mogą zapomnieć o zwiększeniu podaży ropy”. Rosyjski Kommiersant podaje, że Rijad odwołał wizytę szefa Pentagonu, ale przyjął wysokiego oficjela z Rosji, którego dane nie zostały dotąd ujawnione.

USA wprowadziły embargo na ropę rosyjską i namawiają do podobnego ruchu Unię Europejską. Ropa saudyjska o charakterystyce innej niż rosyjska stanowi do pewnego stopnia alternatywę do dostaw z Rosji, z której korzysta między innymi Polska. Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos ma teoretycznie zakończyć się zwiększeniem dostaw ropy saudyjskiej przez Rafinerię Gdańską.

Wall Street Journal/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s