:Od początku roku zginęło już trzech wysokich urzędników Gazpromu. Trwają spekulacje na temat związku ich zgonów z atakiem Rosji na Ukrainę.

:Podczas debaty telewizyjnej między kandydatami na prezydenta Francji doszło do wymiany zdań na temat pomysłu embargo unijnego na gaz i ropę z Rosji. Kandydatka Frontu Narodowego Marine Le Pen ostrzegała obecnego prezydenta Emmanuela Macrona przed „harakiri” jakim byłoby jej zdaniem wprowadzenie takich restrykcji.

Kolejna zagadkowa śmierć w Gazpromie

Od początku roku zginęło już trzech wysokich urzędników Gazpromu. Trwają spekulacje na temat związku ich zgonów z atakiem Rosji na Ukrainę.

Ciała Władysława Awajewa, jego żony i córki zostały znalezione w ich apartamencie w Moskwie. To były wiceprezes Gazprombanku i kolejna ofiara zagadkowych zgonów w kadrze Gazpromu. Ta firma może stać się celem sankcji zachodnich za atak Rosji na Ukrainie.

Awajew z rodziną został odnaleziony 18 kwietnia. Gazprombank ma być pośrednikiem nowego sposobu płatności za gaz rosyjski z użyciem rubli, na które miałby zamieniać waluty, w których płacą firmy zachodnie. Te jednak odmawiają z nielicznymi wyjątkami, ponieważ byłoby to naruszenie sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. Gazprombank nie jest nimi jeszcze objęty, ale płatności z użyciem rubli wymagałyby wykorzystania innych banków, które są objęte wyłączeniem z systemu SWIFT. Także Gazprombank może trafić na listę sankcji.

Śmierć Awajewa to czwarty taki przypadek od ataku Rosji na Ukrainę. Aleksander Tjuljakow został odnaleziony martwy 25 lutego 2022 roku, dzień po rozpoczęciu inwazji. Zajmował się finansami Gazpromu w Zjednoczonym Centrum Regulacji tej firmy. Oficjalnie została przy nim znaleziona notatka będąca pożegnaniem przed samobójstwem, ale media niezależne spekulują, że jego ciało nosiło ślady pobicia.

Wcześniej zginął Leonid Szulman, który został odnaleziony 30 stycznia w swej wannie, przy której również została znaleziona notka, w której Szulman miał narzekać na nieznośny ból złamanej nogi. Jednakże przeciwko Szulmanowi toczyło się postępowanie Służby Bezpieczeństwa Gazpromu podlegającej spółce-córce Gazprom Invest, której przewodził i trwają spekulacje na temat prawdziwych przyczyn zgonu.

Trwa inwazja Rosji na Ukrainie. Państwa unijne rozważają kolejne sankcje przeciwko Rosjanom, w tym wobec Gazprombanku lub embargo na dostawy gazu rosyjskiego.

Nowaja Gazieta/Ukraińska Prawda/Wojciech Jakóbik

Marine le Pen straszy harakiri przed embargo unijnym na surowce Rosji

Podczas debaty telewizyjnej między kandydatami na prezydenta Francji doszło do wymiany zdań na temat pomysłu embargo unijnego na gaz i ropę z Rosji. Kandydatka Frontu Narodowego Marine Le Pen ostrzegała obecnego prezydenta Emmanuela Macrona przed „harakiri” jakim byłoby jej zdaniem wprowadzenie takich restrykcji.

– Nie powinniśmy popełniać harakiri (rytualne samobójstwo w Japonii – przyp. red.) aby ukarać Rosję – powiedziała Le Pen w dyskusji o embargo unijnym na ropę i gaz z Rosji. W odpowiedzi Marcon wytknął Le Pen uznanie nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję oraz pożyczkę od Rosjan na działalność Frontu Narodowego z 2015 roku. – Jest Pani zależna od Rosji, od Pana Putina – powiedział jej Macron.

Ankieta telewizji BFM TV pokazała, że 59 procent ankietowanych uznało Emmanuela Macrona za zwycięzcę debaty z Le Pen. Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 24 kwietnia.

Unia Europejska pracuje nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. Wśród rozważanych opcji jest embargo na gaz i ropę rosyjską. Macron poparł zakaz importu ropy z Rosji, podobnie jak Polska. Niemcy zadeklarowały, że są gotowe porzucić ropę z tego kraju do końca roku.

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s