Parlament Europejski grozi byłemu kanclerzowi sankcjami, jeśli nie opuści synekur w Rosji | Ultimatum rublowe dzieli Europę. Komisja ostrzega przed kontami w rublach

:Parlament Europejski grozi byłemu kanclerzowi Niemiec a obecnie lobbyście firm rosyjskich Gerhardowi Schroederowi sankcjami jeśli nie porzuci stanowisk w Rosji, która zaatakowała Ukraine.

:Komisja Europejska ostrzega, że otwieranie kont rublowych w Gazprombanku byłoby naruszeniem sankcji wobec Rosji. Niektóre firmy europejskie zgłosiły gotowość do takiego ruchu w odpowiedzi na dekret prezydenta Władimira Putina wymagający nowej formuły płatności.

Parlament Europejski grozi byłemu kanclerzowi sankcjami, jeśli nie opuści synekur w Rosji

Parlament Europejski grozi byłemu kanclerzowi Niemiec a obecnie lobbyście firm rosyjskich Gerhardowi Schroederowi sankcjami jeśli nie porzuci stanowisk w Rosji, która zaatakowała Ukraine.

Posłowie różnych partii Parlamentu wzywają Radę Unii Europejskiej do poszerzenia listy ludzi objętych sankcjami unijnymi po ataku Rosji na Ukrainę i wzywają Schroedera oraz byłą minister spraw zagranicznych Karin Kneissl do porzucenia stanowisk w firmach rosyjskich. Schroeder jest członkiem rady nadzorczej Rosnieftu oraz zarządu Nord Stream 2 AG objętego sankcjami USA. Kneissl jest w radzie nadzorczej Rosnieftu.

Część niemieckiej sceny politycznej domaga się likwidacji biura Schroedera w Bundestagu pozostawionego jak w przypadku każdego byłego kanclerza oraz wyrzucenia go z partii SPD. Ten odmawia opuszczenia stanowisk w Rosji.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Ultimatum rublowe dzieli Europę. Komisja ostrzega przed kontami w rublach

Komisja Europejska ostrzega, że otwieranie kont rublowych w Gazprombanku byłoby naruszeniem sankcji wobec Rosji. Niektóre firmy europejskie zgłosiły gotowość do takiego ruchu w odpowiedzi na dekret prezydenta Władimira Putina wymagający nowej formuły płatności.

Nowe wytyczne Komisji, do których dotarł Reuters, potwierdza poprzednie zalecenia, z których wynika, że sankcje unijne nie blokują otwarcia konta w wyznaczonym banku rosyjskim, ale wymagane są płatności w dotychczasowych walutach (euro lub dolar) a nie rublach i uznanie, że płatność została dokonana.

Komisja ostrzega jednak, że otwarcie drugiego konta w rublach oczekiwanego przez Rosjan byłoby naruszeniem sankcji. – To wykracza poza wytyczne, które daliśmy państwom członkowskim w odniesieniu do tego co jest możliwe w tym reżimie – powiedział przedstawiciel Komisji w rozmowie z Reutersem.

Polskie PGNiG i fińskie Gasum odmawiają płatności w nowym mechanizmie. Rosjanie odcięli dostawy do Polski pomimo obowiązywania kontraktu jamalskiego i trwają spekulacje na temat takiego samego ruchu w Finlandii w nadchodzących dniach. Firmy z Włoch i Słowacji zadeklarowały gotowość do płatności w nowym mechanizmie.

Propozycja Rosji z dekretu prezydenckiego nie jest zgodna z kontraktami gazowymi, ale zmusza Gazprom do wprowadzenia nowego mechanizmu płatności polegającego na przyjmowaniu płatności w dotychczasowych walutach przez Gazprombank, który potem zamienia je na ruble na specjalnym koncie klientów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s