:- Osiągniemy porozumienie na dniach – powiedział minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck na konferencji w Davos zapytany przez radio ZDF o los embargo unijnego na ropę z Rosji. Może także zostać wprowadzony pułap cenowy na dostawy baryłek przez USA i Unię Europejską jednocześnie.

:Minister energetyki Bułgarii Aleksander Nikołow wyraził oczekiwanie, że Komisja Europejska przedstawi klarowne wytyczne w odniesieniu do mechanizmu płatności oczekiwanego przez Rosję z użyciem rubli. Bułgaria, Finlandia i Polska go nie zastosowały, więc Rosjanie odcięli im dostawy gazu. Komisja daje niejednoznaczne wytyczne.

Przełom w sprawie embargo unijnego na ropę Rosji ma nastąpić na dniach

– Osiągniemy porozumienie na dniach – powiedział minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck na konferencji w Davos zapytany przez radio ZDF o los embargo unijnego na ropę z Rosji. Może także zostać wprowadzony pułap cenowy na dostawy baryłek przez USA i Unię Europejską jednocześnie.

Habeck przyznał, ze część krajów unijnych blokujących embargo unijne, ma otrzymać „specjalne wyłączenia”. – Jednak mówiąc to oczekuję, że wszyscy, także Węgry, będą pracować nad rozwiązaniem i nie powiedzą: „ok, mamy wyłączenie, więc spoczniemy na laurach i będziemy budować współpracę z Putinem – powiedział minister z Niemiec.

Węgrzy domagali się okresu przejściowego w ramach embargo naftowego trwającego od trzech do pięciu lat. Takie rozwiązanie dałoby przewagę konkurencyjną ich firmom na rynku europejskim.

Zapowiedź Habecka to reakcja na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który wezwał między innymi do pełnego embargo na ropę z Rosji.

Reuters/EurActiv.com/CNN/Wojciech Jakóbik

Ultimatum rublowe dzieli Europę więc Bułgaria domaga się jasnych wytycznych Komisji

Minister energetyki Bułgarii Aleksander Nikołow wyraził oczekiwanie, że Komisja Europejska przedstawi klarowne wytyczne w odniesieniu do mechanizmu płatności oczekiwanego przez Rosję z użyciem rubli. Bułgaria, Finlandia i Polska go nie zastosowały, więc Rosjanie odcięli im dostawy gazu. Komisja daje niejednoznaczne wytyczne.

Nikołow cytowany przez Kommiersanta został zapytany przez telewizję bułgarską BTV o to, czy płatności w mechanizmie zakładającym przelewy na konto Gazprombanku, który zmienia potem walutę na ruble, są naruszeniem sankcji unijnych. – To bardzo dobre pytanie. Podniesiemy ten temat na poziomie Komisji Europejskiej. Poziom solidarności i jedności musi być tak wysoki, jak to możliwe. Jeżeli są wyjątki, rozważymy je i ocenimy jak wpłyną na cały system – powiedział. Zapowiedział, że zwróci się do Komisji o dodatkowe wytyczne.

Bruksela początkowo była przeciwna płatnościom w nowym mechanizmie narzuconym przez Rosjan dekretem prezydenta Władimira Putina. Potem oceniła, że założenie kont rublowych w Gazprombanku byłoby naruszeniem sankcji, ale mimo to szereg klientów Gazpromu w Europie zdecydowało się na takich ruch. Nie zrobiły to firmy z Bułgarii, Finlandii i Polski, przez co wbrew ich kontraktom zostały pozbawione dostaw gazu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s