:Część krajów porozumienia naftowego OPEC+ rozważa zawieszenie członkostwa Rosji ze względu na to, że sankcje zachodnie zaczynają ograniczać jej możliwość wywiązania się z układu, a tym samym zbytnie podnoszenie cen ropy. Jednakże Rosja podkreśla bliską współpracę z Saudyjczykami.

:Amerykańska NuScale Power podpisała memorandum o porozumieniu z rumuńską Nuclearelectricą o badaniach i licencjonowaniu budowy małego reaktora jądrowego w Doicesti.

Rosji grozi eksmisja. Problemy porozumienia naftowego OPEC+ to szansa dla Polski i nie tylko

Część krajów porozumienia naftowego OPEC+ rozważa zawieszenie członkostwa Rosji ze względu na to, że sankcje zachodnie zaczynają ograniczać jej możliwość wywiązania się z układu, a tym samym zbytnie podnoszenie cen ropy. Jednakże Rosja podkreśla bliską współpracę z Saudyjczykami.

Porozumienie naftowe zakłada wzrost wydobycia ropy w krajach członkowskich o 432 tysiące baryłek dziennie w stosunku do cięć przyjętych po kryzysie cen z marca 2020 roku związanego z koronawirusem. Jednakże Rosja przewiduje spadek wydobycia ropy o 8 procent przez sankcje zachodnie dotyczące ubezpieczenia tankowców. Kolejny argument to szybki wzrost cen ropy, który może być za wysoki i doprowadzić do destrukcji popytu, czyli ucieczki klientów przez drożyznę.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odwiedził 31 maja Rijad, by przekonać Arabię Saudyjską do dalszej współpracy. Jego resort zakomunikował, że Rosja i Arabia podkreśliły znaczenie bliskiej współpracy na rynku węglowodorów. To dwaj najwięksi producenci porozumienia naftowego OPEC+. Spotkanie organizacji odbędzie się 2 czerwca w Wiedniu. Porozumienie naftowe obowiązuje do grudnia 2022 roku, do kiedy mają zostać zniesione cięcia.

BiznesAlert.pl informował, że plan OPEC+ jest realizowany w 220 procentach, z czego spadek spoza OPEC w układzie, czyli w gronie krajów spoza kartelu do którego należy Rosja sięgnął aż 321 procent. Podaż jest zatem istotnie mniejsza od popytu pomimo apeli USA o jej zwiększenie. Biały Dom ocenia, że atak Rosji na Ukrainę jest przyczyną wzrostu cen paliw w Ameryce o 60 procent. WSJ przekonuje, że niektóre kraje porozumienia będą chciały zwiększyć wydobycie. Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że chcą zwiększyć wydobycie ropy o milion baryłek dziennie do 6 milionów w 2030 roku.

Rafinerie europejskie rezygnują z ropy rosyjskiej po wprowadzeniu embargo unijnego na dostawy morskie z Rosji. S&P Global Platts informuje, że kolejne firmy idą w ślad polskiego PKN Orlen, który porzucił zakupy spotowe w Rosji po ataku tego kraju na Ukrainę i rozwija import z Arabii Saudyjskiej, USA, Afryki oraz Norwegii. Rafinerie wschodnioniemieckie Schwedt oraz Leuna mają otrzymywać dostawy nierosyjskie przez naftoport w Polsce. Szwedzki Preem kupuje ropę w Norwegii, a grecki Hellenic Petroleum na Bliskim Wschodzie. Większa podaż w ramach porozumienia naftowego OPEC+ oznaczałaby większy wybór krajów zachodnich porzucających kierunek rosyjski.

Wall Street Journal/Reuters/Wojciech Jakóbik

Jądrowy partner KGHM ma już lokalizację małego atomu w Rumunii

Amerykańska NuScale Power podpisała memorandum o porozumieniu z rumuńską Nuclearelectricą o badaniach i licencjonowaniu budowy małego reaktora jądrowego w Doicesti.

NuScale i Nuclearelectrica mają porozumienie o budowie elektrowni zawierającej sześć reaktorów VOYGR o łącznej mocy 462 MW. Byłyby to pierwsze małe reaktory jądrowe zbudowane w Europie, których licencjonowanie w Rumunii otworzyłoby drogę do podobnych ruchów w innych krajach unijnych.

Polski KGHM chciałby mieć pierwszy reaktor SMR w 2029 roku dzięki współpracy z NuScale. Wsparcie może pochodzić jak w przypadku projektu rumuńskiego z administracji USA. Agencja Handlu i Rozwoju USA (USTDA) przydzieliła NuScale grant na badania potrzebne przed budową SMR w Doicesti w Rumunii. Co ciekawe, przedstawiciele KGHM rozmawiali o atomie w Rumunii podczas wizyty z początku kwietnia 2022 roku.

Mały atom może uzupełnić Program Polskiej Energetyki Jądrowej wymierzony w budowę konwencjonalnych, dużych bloków jądrowych. SMR to potencjalne źródło stabilnej, bezemisyjnej i konkurencyjnej ekonomicznie energii dla przemysłu.

NuScale/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s