:Unia Europejska zawrze porozumienie z Izraelem oraz Egiptem w sprawie dostaw gazu pozwalającego zmniejszyć zależność od Rosji. Planuje także dwa megaprojekty energetyczne.
:Wieści o problemach technicznych gazociągu Nord Stream 1 z Rosji oraz gazoportu Freeport LNG w USA nałożyły się na siebie i podniosły cenę gazu na giełdzie holenderskiej TTF o 10 euro za megawatogodzinę.
:Przedstawiciele Ukrainy poprosili USA, aby środki przekazane im w ramach amerykańskiego lend-lease mogły posłużyć także do zakupów LNG.
Gaz Izraela dotrze do Europy przez Egipt by uniezależnić ją od Rosji
Unia Europejska zawrze porozumienie z Izraelem oraz Egiptem w sprawie dostaw gazu pozwalającego zmniejszyć zależność od Rosji. Planuje także dwa megaprojekty energetyczne.
– Jestem wdzięczna Izraelowi za to, że zamierza zwiększyć dostawy do Unii Europejskiej przez Egipt. Jutro (15 czerwca) podejmiemy ważny krok podpisując porozumienie trójstronne Unii, Izraela i Egiptu. Połączymy też siły, by chronić świat przed kryzysem żywnościowym – zadeklarowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po wizycie w Tel-Awiwie.
– Gaz zostanie dostarczony z Izraela gazociągiem, który – miejmy nadzieję – kiedyś będzie gotów do dostaw wodoru, do Egiptu, tam zostanie skroplony i w formie LNG dostarczony do Europy. To bardzo ważny projekt, ale wiemy, że z czasem powinniśmy razem rozwijać infrastrukturę do wykorzystania energetyki odnawialnej.
– Kreml wykorzystał naszą zależność od paliw kopalnych z Rosji by nas szantażować – powiedziała von der Leyen. – Od początku wojny Rosja celowo zatrzymała dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Finlandii, a także firm holenderskich i duńskich, ze względu na nasze wsparcie Ukrainy – powiedziała.
Premier Izraela Naftali Bennett pochwalił kraje europejskie za to, że potępiły Iran za niechęć do przekazania nowych informacji o jego cywilnym programie jądrowym. Wezwał także Liban do wykorzystania gazu do współpracy z Europą i porzucenia sporów z jego krajem, które wybuchły po tym jak statek firmy Energean zaczął sięgać po gaz złoża Karisz znajdującego się według Libanu na wodach spornych między tymi krajami. – Europa potrzebuje surowców szybko, a Izrael posiada gaz ziemny w swej strefie ekonomicznej na morzu – przyznał premier tego kraju.
Komisja Europejska liczy także na realizację projektu gazociągu EastMed łączącego Cypr i Izrael posiadającymi złoża gazu Afrodyta oraz Tamar z Grecją a także połączenia elektroenergetycznego EuroAsia pozwalającego w przyszłości importować energię ze źródeł odnawialnych tych państw.
Egipt posiada dwa terminale pływające LNG, czyli FSRU w Idku oraz Damiettcie. Eksport LNG z Egiptu ma sięgnąć 7,5 mln ton rocznie. Ładunki egipskie dotarły już między innymi do Chorwacji i Holandii. Infrastruktura egipska zasilona gazem z izraelskich złóż Morza Śródziemnego zapewni Europie dostawy spoza Rosji i pomoże zrealizować cel planu REPowerEU przedstawionego przez Komisję, który zakłada porzucenie dostaw rosyjskich najpóźniej do 2027 roku.
Komisja Europejska/The Jerusalem Post/Financial Times/Wojciech Jakóbik
Incydenty w USA i Rosji windują ceny gazu w Europie, ale PGNiG ma coś na pocieszenie
Wieści o problemach technicznych gazociągu Nord Stream 1 z Rosji oraz gazoportu Freeport LNG w USA nałożyły się na siebie i podniosły cenę gazu na giełdzie holenderskiej TTF o 10 euro za megawatogodzinę.
BiznesAlert.pl informował, że Nord Stream 1 obniża dostawy gazu do Europy o 40 procent przed planowaną przerwą techniczną w lipcu obniżając dodatkowo podaż zaniżaną przez Gazprom od jesieni 2021 roku. Rosjanie tłumaczą, że problemy Nord Stream 1 biorą się z sankcji zachodnich, które opóźniły zwrot kluczowego elementu infrastruktury z serwisu w niemieckim Siemens Energy przez sankcje kanadyjskie.
Informowaliśmy także o zagadkowym incydencie przy terminalu Freeport LNG z początku czerwca, którego szkody mają być usuwane nawet 90 dni. Co ciekawe, ceny gazu w USA spadły o ponad 15 procent do około 7,20 dolarów za mmbtu w odpowiedzi na problemy Freeport LNG, bo zapowiadają większą podaż na rynku amerykańskim paliwa, które nie będzie mogło dotrzeć do Europy. To pocieszająca wieść dla Polaków, którzy mają umowę PGNiG-Cheniere na dostawy LNG od 2018 do 2042 roku indeksowaną do Henry Hub, który notuje ceny niższe niż giełdy europejskie. Umowa opiewa na dostawy 0,52 ton LNG w latach 2019-2022 oraz 29 mln ton w latach 2023-42, czyli około 0,7 mld m sześc. do 2022 roku oraz 1,95 mld m sześc. rocznie do końca umowy.
Polacy informowali po podpisaniu umowy, że cena może być niższa o 20-30 procent od tej z kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który obecnie nie jest realizowany. Różnica może być obecnie jeszcze większa przez kryzys energetyczny w Europie podsycany przez Rosjan.
Financial Times/Wojciech Jakóbik
Ukraina chce wykorzystać program lend-lease USA do dostaw LNG przez Polskę
Przedstawiciele Ukrainy poprosili USA, aby środki przekazane im w ramach amerykańskiego lend-lease mogły posłużyć także do zakupów LNG.
Ukraińcy muszą zebrać gaz w magazynach przed zimą jak cała Europa. Sprowadzają go w całości z Unii Europejskiej, ale chcieliby odebrać do 6 mld m sześc. w formie skroplonej z USA. Potrzebuje do tego importu przez terminale LNG w Europie, w tym w Polsce oraz na Litwie. Amerykanie mieli być zaskoczeni tą propozycją, ale przyjąć ją dobrze.
Program lend-lease zatwierdzony przez prezydenta Joe Bidena dziewiątego maja zakłada, że USA przekażą Ukrainie 40 mld dolarów pomocy militarnej oraz humanitarnej, z tego 23 mld na cele wojskowe. Zielone światło na rzecz wykorzystania części tych środków do umożliwienia dostaw LNG na Ukrainę to szansa na udrożnienie infrastruktury przesyłowej oraz opłacenie kontraktów, które mogłyby być realizowane także przez Polskę. Ukraińcy sugerowali w przeszłości, że mogliby tamtędy sprowadzać właśnie 6 mld m sześc. rocznie. Polacy deklarowali gotowość do modyfikacji planów rozbudowy infrastruktury LNG, w tym FSRU w Zatoce Gdańskiej, w odniesieniu do zapotrzebowania w Czechach i na Słowacji, ale także na Ukrainie. Mówiła o tym minister klimatu Anna Moskwa w rozmowie z BiznesAlert.pl.
Kommiersant/Natural Gas Intelligene/Wojciech Jakóbik