:Sojusz Północnoatlantycki obwinia Rosję za kryzys energetyczny i nie tylko w komunikacie po szczycie w Madrycie. Zapewnia, że zwiększy bezpieczeństwo energetyczne swych sił zbrojnych.
:Operator gazociągów na Ukrainie przypomina, że ograniczenie dostaw gazu z Rosji do Europy to działanie polityczne i należy zmusić Rosjan do zwiększenia ich z użyciem szlaku ukraińskiego poprzez blokadę Nord Stream 1.
NATO oskarża Rosję o podsycanie kryzysu energetycznego w komunikacie ze szczytu w Madrycie
Sojusz Północnoatlantycki obwinia Rosję za kryzys energetyczny i nie tylko w komunikacie po szczycie w Madrycie. Zapewnia, że zwiększy bezpieczeństwo energetyczne swych sił zbrojnych.
– Rosja celowo podsyca kryzys żywnościowy i energetyczny uderzając w miliardy ludzi na całym świecie, także poprzez działania wojenne. Sojusznicy pracują blisko na rzecz wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz udrożnienia eksportu zboża ukraińskiego w celu uniknięcia kryzysu żywnościowego. Będziemy nadal odpowiadać na rosyjskie kłamstwa i nieodpowiedzialną retorykę. Rosja musi natychmiast zatrzymać tę wojnę i wycofać się z Ukrainy. Białoruś musi zakończyć swój udział w wojnie – czytamy w komunikacie ze szczytu NATO w Madrycie z 29-30 czerwca.
– Wzmacniamy także nasze bezpieczeństwo energetyczne. Zapewnimy godne zaufania dostawy energii naszym siłom zbrojnym – zapewnili autorzy komunikatu.
NATO/Wojciech Jakóbik
Ukraina ostrzega przed katastrofą humanitarną. Apeluje o zatrzymanie Nord Stream 1
Operator gazociągów na Ukrainie przypomina, że ograniczenie dostaw gazu z Rosji do Europy to działanie polityczne i należy zmusić Rosjan do zwiększenia ich z użyciem szlaku ukraińskiego poprzez blokadę Nord Stream 1.
– Niezwykle ważne będzie utrzymanie naszej infrastruktury przesyłu gazu bo inaczej nie unikniemy katastrofy humanitarnej na Ukrainie – ostrzega prezes operatora OGTSUA Serhiy Makogon na Facebooku. – Państwa najbardziej zależne od gazu rosyjskiego w Unii Europejskiej powinny podjąć zdecydowane kroki i zatrzymać dostawy przez Nord Stream 1. W ten sposób zmuszą Rosję do wykorzystania systemu przesyłowego Ukrainy. Klienci europejscy nie ucierpią, a naszym wspólnym zadaniem jest ochrona konsumenta na Ukrainie – podsumował.
Jeżeli Ukraina zostanie pozbawiona przesyłu gazu rosyjskiego, nie będzie mogła realizować dostaw do własnych odbiorców, którzy mogą zostać bez źródła ogrzewania w sezonie grzewczym 2022/23 w czasie działań wojennych Rosji. To pole do działania Rosjan, którzy mogliby używać tego argumentu by zyskać poparcie i tłumić sprzeciw na terenach okupowanych nad Dnieprem.
Facebook/Wojciech Jakóbik