Niemcy wzywają do solidarności europejskiej na rynku gazu. Mogą potrzebować pomocy Polski | Amerykanie pilnują szczelności embargo na ropę z Rosji

:Financial Times opisuje zmianę roli Niemiec, które w przeszłości były proszone o pomoc w czasie kryzysu finansowego w oparciu o zasadę solidarności europejskiej, a w dobie obecnego kryzysu energetycznego korzystają z niej by wzywać innych Europejczyków o wsparcie na rynku gazu. Polska może pomóc.

:Źródła Reutersa potwierdzają, że tankowiec wynajęty przez Vitol został zatrzymany w Nowym Orleanie po tym jak udało się stwierdzić, że transportuje produkty naftowe z rosyjskiego portu Taman. Vitol przekonuje, że to paliwo nie pochodziło z Rosji. Istnieje podejrzenie, że źródłem był Kazachstan, który korzysta z portów rosyjskich do eksportu.

Niemcy wzywają do solidarności europejskiej na rynku gazu. Mogą potrzebować pomocy Polski

Financial Times opisuje zmianę roli Niemiec, które w przeszłości były proszone o pomoc w czasie kryzysu finansowego w oparciu o zasadę solidarności europejskiej, a w dobie obecnego kryzysu energetycznego korzystają z niej by wzywać innych Europejczyków o wsparcie na rynku gazu. Polska może pomóc.

Minister gospodarki i klimatu Niemiec podpisał 28 czerwca memorandum o porozumieniu ze swymi odpowiednikami z Austrii, Węgier, Polski, Czech i Słowacji o wsparciu w razie kryzysu na rynku. Sygnatariusze obiecali sobie wymianę informacji i skoordynowane dostawy energii, której może zabraknąć w Niemczech i nie tylko, jeżeli zabraknie gazu do opalania tamtejszych elektrowni.

Rozporządzenie unijne o bezpieczeństwie dostaw SOS zakłada solidarność przy dostawach gazu, ale wiążące umowy w tej sprawie zostały podpisane tylko w sześciu przypadkach. Komisja Europejska ma przedstawić w lipcu propozycje ograniczenia popytu na gaz w krajach członkowskich na wypadek niedoborów.

Te mogą się pojawić przez działania Rosji, która ogranicza podaż gazu od wakacji 2021 roku i podnosi jego cenę na giełdach europejskich do rekordowych poziomów.

Jedno z rozwiązań to wspólne zakupy gazu skroplonego przez Komisję Europejską na których skorzystała już Bułgaria odcięta od dostaw rosyjskiego gazu pod pretekstem sporu o płatności w rublach narzucone przez prezydenta Władimira Putina.

Niemcy mają mieć nawet cztery pływające terminale FSRU pozwalające sprowadzać gaz spoza Rosji. Wyczarterowały trzy z firmy Dynagas LNG, które wcześniej służyły rosyjskiemu Gazpromowi. To jednostki Ob. River, Clean Energy i Amur River wynajęte pierwotnie przez tę firmę z Rosji do 2026-28 roku, ale obecnie znajdujące się pod kontrolą regulatora niemieckiego Bundesnetzagentur po przejęciu aktywów Gazprom Germania. Pierwsze FSRU ma rozpocząć pracę w lutym 2023 roku.

Jednakże do tego czasu będą potrzebne dostawy gazu w czasie sezonu grzewczego 2022-23 i tu z pomocą może przyjść Polska, która potencjalnie mogłaby zapewnić gaz ze swego portfolio. Ograniczeniem wykorzystania rozporządzenia SOS w tej sprawie jest los klientów wrażliwych. Pomoc w oparciu o zasadę solidarności nie może się odbywać kosztem takich odbiorców jak szkoły czy szpitale. Warto jednak zaznaczyć, że wśród porozumień dwustronnych o współpracy w razie kryzysu dostaw gazu brakuje umowy między Polską a Niemcami.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Amerykanie pilnują szczelności embargo na ropę z Rosji

Władze USA zatrzymały tankowiec firmy Vitol handlującej ropą z podejrzeniem, że transportuje ropę z Rosji objętą embargo.

Źródła Reutersa potwierdzają, że tankowiec wynajęty przez Vitol został zatrzymany w Nowym Orleanie po tym jak udało się stwierdzić, że transportuje produkty naftowe z rosyjskiego portu Taman. Vitol przekonuje, że to paliwo nie pochodziło z Rosji. Istnieje podejrzenie, że źródłem był Kazachstan, który korzysta z portów rosyjskich do eksportu.

Vitol zaręcza, że działa w zgodzie z reżimem sankcji wprowadzonych przez USA i nie wchodzi w nowe kontrakty na dostawy ropy oraz produktów naftowych z Rosji. Embargo amerykańskie zostało wprowadzone wraz z kanadyjskim i brytyjskim w marcu 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę. Unia Europejska wprowadziła w maju embargo na dostawy ropy rosyjskiej drogą morską.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s