:Agencja Bloomberg donosi, że Rosja formalnie zbankrutowała po raz pierwszy od 1918 roku. Rosjanie odrzucają taką interpretację.

:Przywódcy G7 stworzą fundusz państw demokratycznych mający rzucić wyzwanie inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku zaproponowanej przez Chiny w krajach rozwijających się, w tym w Afryce. Ma on służyć między innymi inwestycjom w energetyce.

Rosja zbankrutowała przez sankcje, ale się nie przyznaje

Agencja Bloomberg donosi, że Rosja formalnie zbankrutowała po raz pierwszy od 1918 roku. Rosjanie odrzucają taką interpretację.

Z końcem 26 czerwca okres spłaty obligacji rządowych Rosji wartych około 100 mln dolarów się zakończył. To formalna oznaka bankructwa. USA nie odnowiły licencji na obsługę długu publicznego Rosji. Rosjanie płacą jednak od czerwca w rublach za euroobligacje.

Minister finansów Rosji Anton Siluanow przekonuje, że USA i Unia Europejska tworzą sztuczne bariery przy płatnościach w celu przyklejenia jego krajowi metki „bankruta”. Jego zdaniem ten stan rzeczy nie oznacza faktycznego bankructwa.

Rosja jest objęta nowymi sankcjami za atak na Ukrainę z 24 lutego. Obejmują one sektory bankowy, energetyczny i zbrojeniowy. Zakładają między innymi wykluczenie większości banków rosyjskich z systemu płatności SWIFT.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

G7 rzuci wyzwanie Chinom dzięki funduszowi wartemu 600 mld dolarów

Przywódcy G7 stworzą fundusz państw demokratycznych mający rzucić wyzwanie inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku zaproponowanej przez Chiny w krajach rozwijających się, w tym w Afryce. Ma on służyć między innymi inwestycjom w energetyce.

Spotkanie przywódców państw G7 (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Włochy i Wielka Brytania) w zamku Elmau na południu Niemiec zakończyło się deklaracją o powołaniu funduszu Partnerstwa Globalnej Infrastruktury i Inwestycji (PGII) mającego zgromadzić do 600 mld dolarów do 2027 roku w celu stworzenia alternatywy do Pasa i Szlaku proponowanego przez Chiny.

USA mają zgromadzić 300 mld, a Unia Europejska – 200 mld dolarów. Przykłady inwestycji mogących zyskać dofinansowanie z nowego funduszu to panele słoneczne z USA w Angoli warte dwa miliardy dolarów czy program rozwoju szczepień w Senegalu. Według prezydenta Stanów Zjednoczonych nowy fundusz ma dać konkretne korzyści partnerom państw demokratycznych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Czarny łabędź uderza w transformację energetyczną

Drożyzna uderza w energetykę odnawialną, a chęć uniezależnienia od Rosji promuje inwestycje w paliwa kopalne z innych źródeł. Międzynarodowa Agencja Energii wróży zmianę strumieni inwestycyjnych, wskutek tego zjawiska, którego nie spodziewali się analitycy.

Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że wzrost kosztów energetyki odnawialnej o 10-20 procent od 2020 roku oraz drożyzna na rynku metali potrzebnych do komponentów, spowolnią rozwój Odnawialnych Źródeł Energii na świecie. MAE szacuje, że podwojenie cen litu i kobaltu w 2021 roku utrudni rozwój elektromobilności.

W międzyczasie rosną inwestycje w paliwa kopalne ze względu na poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw w stosunku do Rosji. Wydatki na zabezpieczenie dostaw węgla z nowych źródeł mają wzrosnąć w tym roku o 10 procent do 116 mld dolarów, głównie przez inwestycje Chin oraz Indii odpowiadających za 80 mld dolarów. Inwestycje w gaz i ropę mają wzrosnąć o około 9 procent w 2022 roku do 417 mld dolarów. Przychody w sektorze węglowodorów w 2022 roku mają sięgnąć około 4 bilionów dolarów, podwajając poziom z 2021 roku.

Liniowy spadek kosztów energetyki odnawialnej oraz niechęć do paliw kopalnych były popularnymi założeniami prognoz na temat inwestycji w sektorze energetycznym. Jednakże przerost popytu nad podażą po pandemii oraz atak Rosji na Ukrainę sprawiły, że te trendy się póki co odwróciły.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Polska pomoże Niemcom z ropą za derusyfikację Rafinerii Schwedt

Agencja TASS przytacza słowa minister klimatu i środowiska RP Anny Moskwy, która deklarowała, że Polska pomoże Niemcom sprowadzić ropę spoza Rosji, ale oczekuje wycofania jej kapitału z Rafinerii Schwedt na wschodzie terytorium niemieckiego.

– Chcemy podpisać porozumienie o współpracy. Trwają rozmowy między PERN a niemieckimi operatorami, ale czekamy na ostateczne wycofanie Rosjan z akcjonariatu Rafinerii Schwedt – powiedziała Moskwa powtarzając tezę z maja 2022 roku, którą przytaczał BiznesAlert.pl. Rosnieft posiada 54,2 procent akcji wspomnianej rafinerii, która podobnie jak Rafineria Leuna na wschodzie Niemiec, była w stu procentach zależna od dostaw ropy z Rosji. Współpraca z polskim naftoportem pozwoli obu tym zakładom porzucić dostawy rosyjskie w ramach embargo unijnego. Polska i Niemcy zadeklarowały, że zrobią to do końca 2022 roku.

– Polska jest gotowa pomóc Niemcom tylko w razie kompletnego braku udziału Rosjan w jakimkolwiek elemencie to znaczy na etapie magazynowania albo pracy samej rafinerii, wszystkiego co ma związek z ropą w Niemczech – powiedziała Moskwa cytowana przez TASS. Jej zdaniem wszystko zależy od Berlina. Wall Street Journal podaje, że układ został już zawarty i Niemcy mogą odbierać ropę oraz paliwa przez naftoport w Gdańsku.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s