Niemcy planują transformację energetyczną tak, że mogą pozostać zależni od gazu z Rosji | Rosja rysuje palcem po wodzie gazociągi na tereny okupowane Ukrainy

:Nowa lista inwestycji w energetyce przedstawiona przez niemieckiego regulatora w ramach scenariuszy rozwoju zakłada 69 nowych jednostek gazowych pomimo kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję.

:Kreml przygotowuje plan dostarczenia gazu do okupowanych Melitopola oraz Chersonia z pomocą istniejących i nowych gazociągów. Jednakże jego realizacja zależy od dalszego rozwoju wypadków na froncie.

Niemcy planują transformację energetyczną tak, że mogą pozostać zależni od gazu z Rosji

Nowa lista inwestycji w energetyce przedstawiona przez niemieckiego regulatora w ramach scenariuszy rozwoju zakłada 69 nowych jednostek gazowych pomimo kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję.

Scenariusze opublikowane przez Bundesnetzagentur określają trzy możliwe ścieżki rozwoju energetyki do 2037 i 2045 roku. Pierwsza zakłada szybki rozwój wodoru wytwarzanego z pomocą elektrolizy. Dwie pozostałe uwzględniają szybszą elektryfikację. Wszystkie scenariusze zakładają intensywny wzrost zużycia energii.

Wzrost wytwarzania energii z fotowoltaiki ma sięgnąć rocznie średnio 17,9 GW do 2037 roku, a lądowej energetyki wiatrowej o 6,4-6,6 GW. Morska energetyka wiatrowa w Niemczech ma rosnąć o 3 GW rocznie do 2037 roku. Jednakże zanim do tego dojdzie Niemcy zamierzają zainwestować w energetykę gazową i postawić 69 nowych jednostek opalanych gazem. Nie przewidują żadnych inwestycji w energetykę jądrową.

Jeden blok gazowy zużywa około miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Niemcy zużywają obecnie około 100 mld m sześc. gazu rocznie, z czego jedna trzecia pochodzi z Rosji. Nowe jednostki gazowe mogą zwiększyć zapotrzebowanie o niecałe 70 mld m sześc. rocznie. Nie jest jasne czy ten cel jest zbieżny z założeniem programu REPowerEU, który zakłada porzucenie gazu z Rosji w Europie do 2027 roku. Niemcy mówią o nawet czterech terminalach LNG, które według szacunków BiznesAlert.pl mogłyby zapewnić 40-50 mld m sześc. gazu rocznie. Pozostałe 20-30 mld m sześc. musiałoby pochodzić z innych źródeł, być może rosyjskich. Plany Niemiec zwiększają zatem ryzyko utrzymania zależności od Rosji.

Jednocześnie Niemcy nie zdecydowały dotąd o utrzymaniu energetyki jądrowej. Posiadają jeszcze trzy działające elektrownie o mocy około 4 GW, które mają zostać odłączone do końca 2022 roku.

Bundesnetzagentur/Wojciech Jakóbik

Rosja rysuje palcem po wodzie gazociągi na tereny okupowane Ukrainy

Kreml przygotowuje plan dostarczenia gazu do okupowanych Melitopola oraz Chersonia z pomocą istniejących i nowych gazociągów. Jednakże jego realizacja zależy od dalszego rozwoju wypadków na froncie.

Rosjanie zajęli obszar południowo-wschodniej Ukrainy i już rysują plany dostarczenia gazu do Melitopola oraz Chersonia. Kommiersant opisuje, że dostawy do tego pierwszego miasta będą wymagały budowy nowego gazociągu z Berdiańska, a Chersoń można zaopatrzyć dzięki istniejącemu gazociągowi z okupowanego Krymu. Ministerstwo energetyki Rosji otrzymało 12 lipca instrukcje wicepremiera Marata Chusnulina w celu zapewnienia dostaw gazu wobec faktu, że Ukraińcy przestali go dostarczać po tym, jak zostali wyparci. Rosjanie oskarżają Kijów o celowe odcięcie dostaw gazu na Zaporożę od ósmego lipca pomimo utrzymania infrastruktury. Dostawy do Bierdiańska nie docierają od czterech miesięcy przez uszkodzenia gazociągów w toku działań wojennych. Rosjanie obiecują dostawy sprzętu zapewniającego energię i ogrzewanie.

Jednakże dostawy do Melitopola wymagają także uruchomienia gazociągu pamiętającego czasy sowieckie łączącego Rostów nad Donem z Mariupolem i Berdiańskiem. To obszary zajęte przez Rosjan, ale zniszczone ich działaniami wojennymi i znajdujące się w zasięgu ataków sił ukraińskich, z uwzględnieniem partyzantki działającej na tych terenach. To oznacza, że okupanci mogą mieć jeszcze długo problemy z realizacją nowych programów infrastrukturalnych jak na Krymie, pod warunkiem, że nie zostaną wyparci przez siły ukraińskie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s