:Państwa członkowskie zareagowały różnie na propozycję Komisji Europejskiej wprowadzenia ograniczeń dobrowolnych zużycia gazu o 15 procent. Niektóre chcą uzależnienia stopnia oszczędności od zgromadzonych zapasów oraz zależności od Rosji, która w każdej chwili może zatrzymać dostawy. Polska jest wśród nich i ma najbardziej radykalną odpowiedź, upominając się o sprawiedliwość.

:Turbina Nord Stream 1 przekazana Rosjanom przez Zachód to wyjątek z problemami. Kommiersant informuje o problemach z dostępem do sprzętu, które spowodowały zamrożenie planu modernizacji elektrociepłowni w Rosji wartego ponad 37 mld rubli.

Polska upomina się o sprawiedliwość w dyskusji o oszczędzaniu gazu na pohybel Rosji

Państwa członkowskie zareagowały różnie na propozycję Komisji Europejskiej wprowadzenia ograniczeń dobrowolnych zużycia gazu o 15 procent. Niektóre chcą uzależnienia stopnia oszczędności od zgromadzonych zapasów oraz zależności od Rosji, która w każdej chwili może zatrzymać dostawy. Polska jest wśród nich i ma najbardziej radykalną odpowiedź, upominając się o sprawiedliwość.

Financial Times podaje, że nowy szkic regulacji w tej sprawie zawiera zapis o uzależnieniu oszczędności od tych dwóch czynników. Wyjątki mają dotyczyć także krajów, które mogą zapewnić gaz sąsiadom a także dla przemysłu krytycznego dla wspólnego rynku unijnego.

Alarm gazowy zmuszający kraje członkowskie do obowiązkowej redukcji popytu na gaz ma być wprowadzony tylko w razie ogłoszenia stanu zagrożenia na rynku gazu przewidzianego w rozporządzeniu o bezpieczeństwie dostaw SOS przez pięć krajów (Bruksela proponowała dwa), a decyzja musi zostać poparta przez większość członków Unii.

Wśród krytyków pomysłu Komisji znalazły się Polska i Hiszpania niezależne od gazu z Rosji oraz posiadające odpowiednie zapasy surowca, a także mogące wspierać sąsiadów dostawami. BiznesAlert.pl ustalił, że Polacy oczekują, że Komisja Europejska nie będzie narzucać celów redukcji zużycia gazu. Chcą także, aby decyzja o obowiązkowej redukcji zużycia gazu była podejmowana przez Radę Unii Europejskiej. Polacy uznali, że ochrona interesów gospodarczych jednego państwa członkowskiego nie może odbywać się kosztem innego. Oceniają, że rozporządzenie SOS wprowadza wystarczające mechanizmy solidarności, a nie powinny one obniżać bezpieczeństwa energetycznego żadnego z państw członkowskich.

Nawet bez tych mechanizmów udział gazu rosyjskiego w Europie spadł z 40 procent w 2021 roku do około 20 w czerwcu 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę i systematycznym ograniczaniu podaży przez Gazprom od wakacji 2021 roku. Komisja proponuje ograniczenie w celu mniejszego zużycia zapasów przed tą i następną zimą.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Turbina Nord Stream 1 to wyjątek. Sankcje blokują 37 mld rubli inwestycji Rosji

Turbina Nord Stream 1 przekazana Rosjanom przez Zachód to wyjątek z problemami. Kommiersant informuje o problemach z dostępem do sprzętu, które spowodowały zamrożenie planu modernizacji elektrociepłowni w Rosji wartego ponad 37 mld rubli.

Siedem elektrociepłowni gazowych o mocy 2,4 GW czeka na sprzęt  do modernizacji. W większości przypadków chodzi o dostawy turbin gazowych, które zamówiły Inter RAO i Gazprom Energoholding. Sankcje zmusiły także rosyjski Tatnieft do opóźnienia startu nowego bloku w Elektrociepłowni Niżnekamsk do grudnia 2025 roku, choć czeka ona na turbinę opracowywaną przez rosyjski Energomasz. Inter RAO przesuwa dwa projekty Niżnewartowskaja GRES (800 MW) do września 2024 roku i Iriklinskaja GRES (300 MW) do marca 2024 roku. Gazprom Energoholding został zmuszony opóźnić trzy projekty gazowe w Obwodzie Leningradzkim

Kommiersant ustalił, że wytwórcy energii i ciepła wykorzystali prawną możliwość opóźnienia projektów o pół roku do roku bez konieczności opłacenia kary. Rząd pozwolił im na to wprowadzając pakiet rozwiązań na rzecz walki z kryzysem wywołanym przez sankcje. Zachód zrobił wyjątek w sprawie turbiny gazociągu Nord Stream 1, o którą wnioskowali Rosjanie, strasząc dalszymi problemami z eksportem ich gazu trwającymi od wakacji 2021 roku. Kanada ugięła się pod presją Niemiec i zawiesiła część sankcji, aby turbina dotarła do Rosji z naprawy w Montrealu. Gazprom poinformował 24 lipca, że dokumentacja tego urządzenia dotarła już do niego, ale Kommiersant przekonuje, że jego dostawa nie gwarantuje zwiększenia dostaw przez Nord Stream 1.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s