:Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom wywindował ceny gazu do poziomów z początku inwazji Rosji na Ukrainę. PGNiG musiał skorzystać z pożyczki możliwej dzięki zabezpieczeniu rządu, bo inaczej by zbankrutował.

:Globalne zapotrzebowanie na węgiel będzie w 2022 roku najwyższe od prawie dekady przez kryzys energetyczny pod warunkiem odrodzenia gospodarki chińskiej, której grozi upadek.

PGNiG prawie zbankrutowało przez Gazprom, ale ocaliło je zabezpieczenie warte 4,8 mld zł

Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom wywindował ceny gazu do poziomów z początku inwazji Rosji na Ukrainę. PGNiG musiał skorzystać z pożyczki możliwej dzięki zabezpieczeniu rządu, bo inaczej by zbankrutował.

PGNiG podało w raporcie bieżącym 41/2022, że na mocy mechanizmu z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu skorzystało z gwarancji Skarbu Państwa. – Decyzja o skorzystaniu z ww. środka nadzwyczajnego przewidzianego Ustawą wynika m.in. (1) z utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii, w tym m.in. na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce, Title Transfer Facility w Holandii oraz Trading Hub Europe w Niemczech, zarówno na rynku dnia bieżącego / następnego, jak i na rynku terminowym w perspektywie najbliższych kwartałów oraz (2) z ograniczeń dotyczących nałożonych na instytucje finansowe tzw. limitów koncentracji, tj. limitów w zakresie dopuszczalnej skali finansowania przez bank danego podmiotu lub sektora gospodarki. Objęcie Umowy Kredytowej gwarancjami Skarbu Państwa umożliwia udzielenie PGNiG finansowania przez Bank bez naruszenia powyższego limitu koncentracji – podaje PGNiG.

Na tej podstawie PGNiG zawarło umowę kredytową z bankiem PKO S.A. wartą 4,8 mld zł na dwa lata. W ten sposób sfinansował niezbędne depozyty na giełdzie pozwalające kupować gaz w horrendalnych cenach.

Kryzys energetyczny trwa podsycany przez rosyjski Gazprom. Ostatni wzrost cen gazu wynikał między innymi z decyzji Rosjan o dalszym ograniczeniu dostaw przez Nord Stream 1 do Niemiec. PGNiG skorzystał z rozwiązania podobnego do tego zastosowanego przez rząd niemiecki wobec Unipera. Tymczasem premier RP zapowiada, że nie pozwoli na podwyżki cen energii i gazu o kilkaset procent w taryfach, bo regulator Urząd Regulacji Energetyki będzie je zaniżał w trosce o obywateli, a firmy otrzymają rekompensaty od rządu.

Wojciech Jakóbik

Triumf węgla zależy od tego, czy Chiny upadną

Globalne zapotrzebowanie na węgiel będzie w 2022 roku najwyższe od prawie dekady przez kryzys energetyczny pod warunkiem odrodzenia gospodarki chińskiej, której grozi upadek.

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje rekordowe zużycie węgla na świecie sięgające w 2022 roku 8 mld ton pod warunkiem odbudowy gospodarki chińskiej w drugiej połowie roku. Byłby to rekord osiągnięty ostatnio w 2013 roku, z kolei w 2023 roku zapotrzebowanie ma być najwyższe w historii.

Zużycie węgla wzrosło w 2021 roku o 6 procent dzięki odbiciu gospodarczemu po pandemii koronawirusa. W tym roku winduje je kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom, który ogranicza podaż gazu, a przez to podnosi ceny gazu do rekordów zwiększających atrakcyjność węgla na całym świecie. MAE przewiduje wzrost zapotrzebowania na węgiel w Unii Europejskiej o 7 procent bo będzie zastępował gaz w rekordowych cenach.

Jednakże prognoza MAE zależy od kondycji Chin, które zanotowały w pierwszej połowie 2022 roku spadek zapotrzebowania na węgiel o trzy procent ze względu na ograniczenia pandemiczne oraz możliwe spowolnienie gospodarcze. Agencja zakłada, że Państwo Środka zwiększy zapotrzebowanie w drugiej połowie, ale jeżeli czeka je kryzys gospodarczy, to te szacunki się nie sprawdzą.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s