:Rosja blokuje odwiedziny inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w okupowanej Elektrowni Zaporoże uważając, że trasa przez Kijów jest niebezpieczna, bo będzie wieść przez front.

:Niemcy nie pozyskały dodatkowego gazu z Norwegii, ale odebrały już ropę z USA w kontrowersyjnej rafinerii z udziałami Rosjan. Także Polacy zabiegają o kolejne kontrakty na szelfie norweskim.

:Holding królestwa Arabii Saudyjskiej należący do księcia Alwaleeda Bin Talala podał, że zainwestował w Gazprom, Rosnieft i Łukoil pomimo ataku Rosji na Ukrainę w koincydencji czasowej z najazdem.

Rosja ma nowy pretekst do blokowania demilitaryzacji Elektrowni Zaporoże

Rosja blokuje odwiedziny inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w okupowanej Elektrowni Zaporoże uważając, że trasa przez Kijów jest niebezpieczna, bo będzie wieść przez front.

Agencja RIA Novosti cytuje Igora Wiśniowieckiego, wiceprzewodniczącego departamentu proliferacji jądrowej i kontroli zbrojeń w ministerstwie spraw zagranicznych Rosji, który uznał, że propozycja Organizacji Narodów Zjednoczonych, by inspektorzy MAEA dotarli przez Kijów jest nie do zaakceptowania.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric ocenił, że misja będzie możliwa, gdy wyrażą na nią zgodę Ukraina i Rosja. Jej celem ma być demilitaryzacja Elektrowni Zaporoże w celu zabezpieczenia jej przed uszkodzeniem w wyniku działań zbrojnych z je terytorium oraz prowokacji prowadzonych przez Rosjan. Przewodniczący MAEA Rafael Gossi zadeklarował, że może przewodzić misji.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jest ropa z USA, ale Norwegia nie może dać Niemcom więcej gazu. Czy da Polakom?

Niemcy nie pozyskały dodatkowego gazu z Norwegii, ale odebrały już ropę z USA w kontrowersyjnej rafinerii z udziałami Rosjan. Także Polacy zabiegają o kolejne kontrakty na szelfie norweskim.

Kanclerz Niemiec spotkał się ze swym norweskim odpowiednikiem, by rozmawiać o dostawach gazu. Norwedzy zwiększyli już wydobycie na potrzeby większego eksportu do Europy po ataku Rosji na Ukrainę, ale dalszy wzrost wymagałby nowych inwestycji.

Premier Jonas Gahr Store przyznał na spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem, że jego kraj zwiększył wydobycie gazu o 10 procent po ataku Rosji na Ukrainę, by zwiększyć eksport tego paliwa do Europy. – To maksimum naszych możliwości – ocenił. Jego zdaniem dalszy wzrost wydobycia wymagałby nowych inwestycji na złożach. Norwedzy zapewniają obecnie około 30 procent gazu Niemcom, którzy oprócz tego źródła liczą także na dostawy LNG możliwe dzięki terminalom planowanym na 2022 i 2023 rok.

Trwa dyskusja o dostępności gazu z Norwegii na rynku europejskim z udziałem Polski, która liczy na bezpieczeństwo dostaw dzięki gazociągowi Baltic Pipe, który ma zostać uruchomiony z końcem września. Wówczas osiągnie przepustowość do 3 mld m sześc. rocznie, by zwiększyć ją do 10 mld m sześc. rocznie od początku 2023 roku. PGNiG kontraktuje kolejne umowy na dostawy gazu, o których ma informować niebawem.

Źródła Bloomberga podają zaś, że Niemcy zaczęli przerabiać ropę z USA w Rafinerii Schwedt z udziałami rosyjskiego Rosnieftu. Dotarła ona przez port w Rostocku i odpowiada za 20 procent dostaw do Schwedt. Ten szlak może zapewnić około połowy zapotrzebowania owej rafinerii, kolejna trasa alternatywna do Ropociągu Przyjaźń z Rosji to dostawy przez naftoport w Gdańsku.

Rosnieft posiada 91,67 procent akcji Rafinerii Schwedt. Rządowa komisja bada możliwość pozbawienia Rosjan tych akcji ze względów bezpieczeństwa, jednak nie ma nowych informacji na temat postępów od ataku Rosji na Ukrainę z lutego 2022 roku.

Ograniczenie dostępu do gazu w Niemczech zwiększa zapotrzebowanie na ropę, a także podnosi cenę energii, która przekroczyła 477 euro za megawatogodzinę w kontraktach na przyszły rok na parkiecie EEX. To sześć razy więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i dwa razy więcej niż dwa miesiące temu.

Reuters/Bloomberg/Der Spiegel/Wojciech Jakóbik

Saudyjczycy ruszyli na przecenę w energetyce Rosji po jej ataku na Ukrainę

Holding królestwa Arabii Saudyjskiej należący do księcia Alwaleeda Bin Talala podał, że zainwestował w Gazprom, Rosnieft i Łukoil pomimo ataku Rosji na Ukrainę w koincydencji czasowej z najazdem.

Dane holdingu opisane przez Reutersa wskazują na inwestycję ponad 5000 mln dolarów w trzy największe spółki sektora energetycznego i paliwowego Rosji. Gazprom miał otrzymać 1,37 mld riali (365 mln dolarów) a Rosnieft 196 mln riali (52 mln dolarów) w lutym 2022 roku, kiedy doszło do ataku Rosji na Ukrainę. Łukoil miał otrzymać 410 mln riali (109 mln dolarów).

Holding z 16,9 procentami udziałów pod kontrolą funduszu bogactwa narodowego Arabii przeznaczył te środki na papiery dłużne powyższych firm a Reuters spekuluje, że mogło chodzić o tanie zakupy w okresie przeceny ich akcji w dobie ataku Rosji na Ukrainę. Jednakże operacje finansowe z udziałem podmiotów znajdujących się w izolacji międzynarodowej może wywoływać kontrowersje.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s