Jedna sugestia Arabii podniosła cenę ropy o prawie 10 dolarów | Rosja wpuści inspektorów do Zaporoża „w bliskiej przyszłości”

:Ropa Brent podrożała chwilowo do ponad 100 dolarów po sugestii Arabii Saudyjskiej, jakoby państwa porozumienia naftowego OPEC+ miały ograniczyć wydobycie tego paliwa zamiast je zwiększać. W tle jest gra z Iranem o porozumienie nuklearne JCPOA.

:Rosjanie deklarują, że wpuszczą inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w „bliskiej przyszłości”.

Rosjanie deklarują, że wpuszczą inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w „bliskiej przyszłości”.

Ropa Brent podrożała chwilowo do ponad 100 dolarów po sugestii Arabii Saudyjskiej, jakoby państwa porozumienia naftowego OPEC+ miały ograniczyć wydobycie tego paliwa zamiast je zwiększać. W tle jest gra z Iranem o porozumienie nuklearne JCPOA.

Minister energetyki Arabii Abdulaziz bin Salman zasugerował, że OPEC+ może zdecydować na posiedzeniu piątego września o ograniczeniu wydobycia ropy. Powodem ma być niestabilność na rynkach surowców, których ceny zdaniem Saudyjczyków są coraz bardziej oderwane od czynników fundamentalnych. Jednakże zapowiedź Salmana także wywołała wahnięcie na rynku i podniosła cenę baryłki Brent z około 93 dolarów do ponad 100 dolarów przez obawy o niewystarczającą podaż surowca.

Wcześniej jego cena była zbijana przez złe dane gospodarcze z całego świata zapowiadające recesję oraz sugestie rychłego porozumienia nuklearnego z Iranem, które mogłoby pozwolić na zwiększenie eksportu ropy z tego kraju na Zachód. Ruch Arabii jest odczytywany także w tym kontekście. Porozumienie naftowe OPEC+ bez tego nie jest w pełni realizowane, bo część krajów, jak Rosja, nie realizuje kwot zwiększenia produkcji zarządzonych w ramach układu. Następny szczyt OPEC+ odbędzie się piątego września.

Wojciech Jakóbik

Rosja wpuści inspektorów do Zaporoża „w bliskiej przyszłości”

Rosjanie deklarują, że wpuszczą inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w „bliskiej przyszłości”.

Ambasador Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Wasylij Nebenzia przedstawił zdjęcia zniszczeń w jądrowej Elektrowni Zaporoże, o których dokonanie oskarża Ukrainę. Ukraińcy odpierają, że to Rosjanie dokonują prowokacji z użyciem tego obiektu.

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ przekonywał, że sytuacja ulega pogorszeniu, ale odmówił wycofania sił rosyjskich z terenu Elektrowni Zaporoże ze względu na konieczność zapewnienia bezpiecznej pracy. Zachód apeluje o demilitaryzację obiektu. Rosjanie są posądzani o prowokowanie walk na jego terenie oraz niejasne działania zagrażające bezpieczeństwu nuklearnemu. Nebenzia zaprosił inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej „w bliskiej przyszłości” odpowiadając na apele Zachodu.

Rosjanie przejęli Elektrownię Zaporoże w marcu po inwazji na Ukrainę. Od tego czasu doszło do licznych incydentów i oskarżeń Rosji wobec Ukrainy. Ukraińcy ostrzegają, że Rosjanie zagrażają bezpieczeństwu nuklearnemu tego obiektu. Póki co nie doszło do skażenia.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s