:Operator gazociągu Nord Stream 2 dalej nie bankrutuje pomimo zamrożenia projektu w Niemczech bo sąd w Szwajcarii udzielił mu moratorium na płatności.

:Według źródeł Energy Voice gaz skroplony Gazpromu z projektu Sachalin LNG trafił do Chin w promocyjnej cenie dwa razy niższej od notowanej obecnie na giełdzie europejskiej.

Nord Stream 2 dalej nie może zbankrutować

Operator gazociągu Nord Stream 2 dalej nie bankrutuje pomimo zamrożenia projektu w Niemczech bo sąd w Szwajcarii udzielił mu moratorium na płatności.

Sąd w kantonie Zug, w którym jest zarejestrowany Nord Stream 2 AG, zawiesił płatność pożyczek tej firmy na cztery miesiące na jej żądanie. Decyzja będzie obowiązywać od 10 września 2022 roku do 10 stycznia 2023 roku. To drugie zawieszenie po majowym, które nastąpiło przez fakt, że Niemcy zawiesili certyfikację gazociągu Nord Stream 2 w lutym 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę. Zamrożenie spowodowało zwolnienie wszystkich pracowników.

Niemcy rozważają wykorzystanie lądowej infrastruktury Nord Stream 2 do dostaw LNG z planowanego pływającego gazoportu FSRU w Lubminie w pobliżu wyjścia tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia na ląd. Jednakże w dobie kryzysu energetycznego pojawiają się także zwolennicy otwarcia Nord Stream 2 pomimo dalszej agresji rosyjskiej na Ukrainie w celu pozyskania dodatkowego gazu z Rosji i obniżenia cen. Rosjanie zatrzymali dostawy przez Nord Stream 1, domagając się zniesienia sankcji zachodnich.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rosjanie sprzedają Chińczykom gaz dwa razy taniej niż Europie

Według źródeł Energy Voice gaz skroplony Gazpromu z projektu Sachalin LNG trafił do Chin w promocyjnej cenie dwa razy niższej od notowanej obecnie na giełdzie europejskiej.

Rosjanie podsycają kryzys energetyczny w Europie poprzez ograniczenie podaży gazu, które winduje jego ceny, ceny energii oraz węgla. Cena za megawatogodzinę na giełdzie TTF w Holandii sięgnęła 250 euro. LNG z Sachalinu trafia do Chin około dwa razy taniej, mimo to pozwalając Gazpromowi na zysk.

Chińczycy zanotowali rekord importu LNG z Rosji, a sami zawracają ładunki z USA i sprzedają je z zyskiem w Europie poszukującej alternatywy do dostaw rosyjskich. Sachalin 2 to projekt Gazpromu z którego musiał wycofać się Shell zbywający 27,5 procent udziałów na mocy dekrety prezydenta Władimira Putina wprowadzonego po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainie.

Energy Voice/Wojciech Jakóbik

Ukraina domaga się korytarza humanitarnego z Zaporoża. Rosjanie milczą, torturują, porywają

Wicepremier Ukrainy i minister do spraw reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk wezwała Rosję do utworzenia korytarza humanitarnego z okolic Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Rosjanie nie odpowiedzieli, ale pojawiają się wieści o porwaniach i torturach w obiekcie.

– Rosjanie trzymają jako zakładników nie tylko kadry elektrowni, ale dziesiątki tysięcy ludzi na terenach tymczasowo okupowanych w jej pobliżu – napisała Wereszczuk na Telegramie. Wezwała Rosję do utworzenia korytarza humanitarnego w celu ewakuacji mieszkańców, ale spotkała się z „cynicznym milczeniem”. Wzywa mieszkańców do samodzielnego opuszczenia tych terenów.

Ukraiński Energoatom oskarżył Rosjan o porwania i tortury w Elektrowni Zaporoże. Ostrzega, że doszło do aresztowania około 200 ludzi, których los pozostaje nieznany. Część pracowników została zabita, a część była torturowana.

Zaporoże pracuje obecnie odizolowane od systemu elektroenergetycznego Ukrainy. Jeden z sześciu reaktorów wytwarza energię na potrzeby tego obiektu. Ukraińcy ostrzegają, że działania zbrojne w pobliżu elektrowni grożą katastrofą nuklearną. Państwowa Agencja Atomistyki podkreśla, że monitoruje sytuację na bieżąco. – W związku z sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – wskazania aparatur są w normie. Bieżące wyniki monitoringu radiacyjnego dostępne są na stronie Agencji: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna – podaje PAA.

Ukraińska Prawda/Energoatom/Państwowa Agencja Atomistyki/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s