:Wicepremier Rosji Aleksander Nowak zapewnia, że gazociąg Siła Syberii 2 do Chin może zastąpić Nord Stream 2 do Niemiec, który może zostać rozmontowany i dostosowany do dostaw LNG z USA po tym, jak Rosjanie najechali zbrojnie Ukrainę. To jednak nie będzie proste zadanie.

:Rząd niemiecki przekazał zarządzanie Rosnieft Deutschland oraz RN Refining and Marketing regulatorowi Bundesnetzagentur. To działanie analogiczne do przejęcia kontroli nad Gazprom Germania. Rosjanie zarządzali Rafinerią Schwedt ważną także dla Polski.

Gazprom obiecuje zwrot z Europy do Azji po porażce Nord Stream 2

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak zapewnia, że gazociąg Siła Syberii 2 do Chin może zastąpić Nord Stream 2 do Niemiec, który może zostać rozmontowany i dostosowany do dostaw LNG z USA po tym, jak Rosjanie najechali zbrojnie Ukrainę. To jednak nie będzie proste zadanie.

– Siła Syberii 2 mogłaby w zasadzie stać się zastępstwem Nord Stream 2 z punktu widzenia Rosji – powiedział wicepremier Nowak w rozmowie z agencją TASS. Przypomniał, że planowana przepustowość nowego gazociągu do Chin ma wynieść 50 mld m sześc. rocznie, a Nord Stream 2 ma 55 mld m sześc. rocznie.

Siła Syberii 2 w przeciwieństwie do działającej Siły Syberii miałaby być połączona z rezerwami gazu, które obecnie zaopatrują rynek europejski. Nie ma jednak rozstrzygnięć w sprawie współpracy z Chinami przy jego budowie. Negocjacje w sprawie Siły Syberii pierwszej trwały ponad dekadę i zakończyły się podpisaniem umowy gazowej Gazprom-CNPC, którą niezależni obserwatorzy oceniają jako niekorzystną dla Rosji. Warto przypomnieć, że wówczas Rosjanie także mówili o zwrocie do Azji z Europy, ale po kilku latach wrócili do twierdzeń, że najważniejszy jest dla nich rynek europejski.

Nowy gazociąg do Chin miałby się ciągnąć przez Mongolię a jego budowa ruszyłaby w 2024 roku. Tymczasem w samym 2022 roku Gazprom stracił 50 procent rynku zbytu w Europie i jego udział wśród dostawców na kontynent spadł z 40 procent w 2021 roku do 20 procent w czerwcu 2022 roku, po raz pierwszy w historii poniżej poziomu dostaw LNG z USA. Powód to głównie celowe ograniczenie dostaw gazu z Rosji obserwowane od wakacji 2021 roku i wiązane z planami inwazji na Ukrainę.

Niemcy planują wykorzystać lądowy odcinek Nord Stream 2 do dystrybucji gazu skroplonego z planowanego pływającego terminalu w Lubminie i deklarują, że odejdą od dostaw z Rosji najpóźniej w 2027 roku. Ten gazociąg nie uzyskał certyfikacji niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur po tym, jak Rosjanie najechali wschodniego sąsiada Polski i został objęty sankcjami USA.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Niemcy przejmują od Rosjan aktywa Rosnieftu, w tym Rafinerię Schwedt ważną dla Polski

Rząd niemiecki przekazał zarządzanie Rosnieft Deutschland oraz RN Refining and Marketing regulatorowi Bundesnetzagentur. To działanie analogiczne do przejęcia kontroli nad Gazprom Germania. Rosjanie zarządzali Rafinerią Schwedt ważną także dla Polski.

Ministerstwo gospodarki i klimatu Niemiec podaje, że rząd niemiecki przekazał Bundesnetzagentur zarząd powierniczy nad Rosnieftem. Niemiecka filia tej firmy rosyjskiej zarządzała Rafinerią Schwedt po przejęciu większości udziałów tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Schwedt zaopatruje w produkty naftowe rynek niemiecki, ale także część zachodniej Polski. Polacy rozważali zaangażowanie kapitałowe w ten obiekt po tym, jak Berlin ogłosił plan wyrzucenia Rosjan z akcjonariatu. Rafineria była w przeszłości w całości zaopatrywana w ropę z Rosji. Niemcy deklarują, że porzucą dostawy z tego kierunku do końca roku, sprowadzając coraz więcej przez naftoporty, w tym polski w Gdańsku.

Rząd niemiecki wykorzystał ustawę o bezpieczeństwie energetycznym by przekazać pod zarząd komisaryczny Bundesnetzagentur firmę Rosnieft Deutschland oraz RN Refining and Marketing, a co za tym idzie ich udziały w trzech rafineriach: PCK Schwedt, MiRo w Karslruhe oraz Baeyrnoil w Vohburgu. Rosnieft Deutschland zapewniał około 12 procent mocy przerobowych niemieckiego sektora naftowego. – Zarząd komisaryczny to odpowiedź na nadchodzące zagrożenie bezpieczeństwa dostaw surowców, które tworzy ważny fundament na przyszłość Scwhedt. Tej decyzji towarzyszy pakiet działań, który ma przyspieszyć transformację regionu oraz zapewni dostawy ropy z alternatywnych kierunków. Do tej pory Rafineria PCK była zależna od dostaw ropy rosyjskiej przez Ropociąg Przyjaźń – czytamy w komunikacie resortu gospodarki Niemiec.

Warto przypomnieć, że Polska obwarowała dostawy ropy z naftoportu w Gdańsku warunkiem pozbawienia Rosjan wpływów na Rafinerię Schwedt.

Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s