:Rafineria Schwedt w Niemczech przejęta w zarząd powierniczy przez rząd niemiecki może trafić w ręce Polaków, ale ci nie potwierdzają doniesień Reutersa o zainteresowaniu tym aktywem. Tak czy inaczej może tam dotrzeć nierosyjska ropa z Gdańska.

:Źródła koreańskiego Pulse News donoszą, że nowy szef KHNP odwiedzi Czechy i Polskę w ostatniej szarży po kontrakty na budowę reaktorów jądrowych przed decyzją Warszawy zapowiadaną na październik. Możliwa jest budowa tandemu koreańsko-amerykańskiego, o którym pisał BiznesAlert.pl.

Polacy mogą przejąć rafinerię w Niemczech odbitą od Rosjan albo dostarczać jej ropę

Rafineria Schwedt w Niemczech przejęta w zarząd powierniczy przez rząd niemiecki może trafić w ręce Polaków, ale ci nie potwierdzają doniesień Reutersa o zainteresowaniu tym aktywem. Tak czy inaczej może tam dotrzeć nierosyjska ropa z Gdańska.

Niemcy zdecydowali się na przejęcie aktywów Rosnieft Deutschland w zarząd powierniczy regulatora Bundesnetzagentur wzorem rozwiązania zastosowanego wcześniej wobec Gazprom Germania i jego magazynów gazu. To odpowiedź na kryzys energetyczny podsycany przez Rosję prowadzącą działania zbrojne na Ukrainie oraz ryzyko przerwy dostaw ropy do Niemiec. Rosnieft Deutschland był większościowym udziałowcem Rafinerii Schwedt, a Reuters zasugerował, że może je przejąć polski PKN Orlen, bo Polska domagała się usunięcia Rosjan z obiektu przed rozpoczęciem dostaw ropy nierosyjskiej przez naftoport w Gdańsku, o czym informował BiznesAlert.pl.

Orlen przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że nie komentuje doniesień tego typu, ale obserwuje sytuację w regionie, a o wszelkich decyzjach będzie informował oficjalnie. Przejęcie Schwedt zaopatrującej między innymi Polskę zachodnią mogłoby mieć znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania rynku, a więc także założeń fuzji Orlenu z Lotosem ustalonych z Komisją Europejską, której skutkiem jest przejęcie Rafinerii Gdańskiej przez ten pierwszy i wpuszczenie do jej akcjonariatu Saudi Aramco. Można sobie jednak wyobrazić przejęcie udziałów w Schwedt przez Aramco, które nie miałoby wpływu na założenia fuzji. Przejęcie Lotosu przez Orlen zostało zakończone pierwszego sierpnia, kiedy została zarejestrowana nowa spółka zarządzająca Rafinerią Gdańską.

Polska i Niemcy zadeklarowały, że porzucą dostawy Ropociągiem Przyjaźń z Rosji do końca 2022 roku. Zarząd powierniczy Rosnieft Deutschland oraz RN Refining and Marketing ma obowiązywać przez pół roku od tego września. Rafineria Schwedt zapewnia około 12 procent zapotrzebowania Niemiec na przerób ropy, którą dotąd sprowadzała z Rosji. Niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu ostrzega przed „nadciągającym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dostaw”. Tagesschau podaje, że Schwedt będzie odbierać ropę przez naftoporty w Rostocku oraz Gdańsku. Niemiecka rafineria odebrała już ładunek z USA przez ten pierwszy port w sierpniu. Możliwe są także dostawy z Kazachstanu przez Gdańsk, a warto przypomnieć, że przedstawiciele Orlenu w wakacje odwiedzili ten kraj.

Handelsblatt/Tagesschau/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Jakóbik

Szarża Koreańczyków przed wyborem partnera atomu w Polsce. Tandem z USA na stole

Źródła koreańskiego Pulse News donoszą, że nowy szef KHNP odwiedzi Czechy i Polskę w ostatniej szarży po kontrakty na budowę reaktorów jądrowych przed decyzją Warszawy zapowiadaną na październik. Możliwa jest budowa tandemu koreańsko-amerykańskiego, o którym pisał BiznesAlert.pl.

Polska chce mieć 6-9 GW energetyki jądrowej do 2043 roku z pierwszym reaktorem w 2033 roku. Wybór partnera technologicznego ma nastąpić w październiku. Źródła Pulse News donoszą, że nowy prezes KHNP Whang Joo-ho ma odwiedzić wraz z delegacją Czechy oraz Polskę w celu rozmów z władzami o kontrakcie na budowę atomu, o który starają się jeszcze amerykański Westinghouse oraz francuski EDF. Koreańczycy przedstawili już ofertę Polakom, a Czesi mają ją otrzymać w listopadzie. Praga ma wybrać dostawcę technologii do Elektrowni Dukovany w 2024 roku.

Jednakże Koreańczycy mogliby wejść w konsorcjum z amerykańskim Westinghouse pomimo faktu, że tylko jedna firma zapewni technologię reaktorom. Warto przypomnieć, że koreańskie KHNP i KEPCO rozmawiały o współpracy z Amerykanami w projektach zagranicznych, a takim jest atom w Polsce oraz Czechach. Koreańczycy mają własną technologię APR1400, ale potrzebowaliby zgody amerykańskiego regulatora na jej eksport. Obiecują, że mogliby spolonizować ją w ciągu dekady.

Pulse News/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s