:Fabryka paliwa jądrowego w południowej Francji zapłonęła z niewyjaśnionych przyczyn. Pożar został opanowany i nie ma zagrożenia, ale to kolejny w ostatnim czasie incydent z elektrowniami jądrowymi w czasie, gdy Europa rozważa powrót do atomu by zmniejszyć zależność od gazu z Rosji.

:Kryzys energetyczny zmusił Europę do wydania już 500 mld euro na subsydia. Rośnie lista programów zastosowanych w Polsce, która według szacunków wydała już prawie 10,6 mld euro, czyli ponad 45 mld zł.

Kolejny incydent jądrowy. Zapalił się zakład nuklearny we Francji

Fabryka paliwa jądrowego w południowej Francji zapłonęła z niewyjaśnionych przyczyn. Pożar został opanowany i nie ma zagrożenia, ale to kolejny w ostatnim czasie incydent z elektrowniami jądrowymi w czasie, gdy Europa rozważa powrót do atomu by zmniejszyć zależność od gazu z Rosji.

Zakład firmy Framatome w miejscowości Romans-sur-Isere zapłonął popołudniu czasu lokalnego. Pożar został szybko ugaszony i nie wpłynął na pracę instalacji zapewniającej paliwo jądrowe na potrzeby licznych elektrowni francuskich.

To kolejny incydent po wycieku w Elektrowni Isar 2 w Niemczech, który także nie doprowadził do zagrożenia skażeniem radioaktywnym. Incydenty te pojawiły się w sercu dyskusji o tym, czy Europa powinna znów inwestować w nową energetykę jądrową, by zmniejszyć zależność od gazu z Rosji, która podsyca kryzys energetyczny ograniczając dostawy, jednocześnie kontynuując inwazję na Ukrainie.

Framatome może potencjalnie współpracować z Polską przy dostawach paliwa jądrowego. Zamierzają w tym roku wybrać partnera technologicznego, zbudować pierwszy reaktor z jego pomocą do 2033 roku i osiągnąć 6-9 GW mocy energetyki jądrowej do 2043 roku.

Framatome/Wojciech Jakóbik

Europa wydała już pół biliona euro na walkę z kryzysem energetycznym. Polska – 10 mld euro

Kryzys energetyczny zmusił Europę do wydania już 500 mld euro na subsydia. Rośnie lista programów zastosowanych w Polsce, która według szacunków wydała już prawie 10,6 mld euro, czyli ponad 45 mld zł.

Według danych zebranych przez brukselski think tank Bruegel Europejczycy wydali już prawie 500 mld euro na różne formy wsparcia odbiorców energii w dobie kryzysu energetycznego. Państwa członkowskie działały za pomocą samodzielnych programów, ale trwają rozmowy na poziomie unijnym na temat ujednolicenia tych rozwiązań.

Ośrodek Bruegel podsumowuje pomoc publiczną w sektorze energetycznym w Polsce. To tarcza antykryzysowa z października 2021 roku z dodatkiem osłonowym obejmującym 20 procent najbiedniejszych gospodarstw domowych, która została przedłużona o kolejne pół roku. To także tarcza antyinflacyjna z obniżką VAT i akcyzy na energię oraz paliwa oraz dopłaty do zakupu paliw na czele z węglem. Bruegel wymienia w tym kontekście także program Moje Ciepło wspierający pompy ciepła oraz tarczę antyputinowską. Ośrodek nie podsumowuje jeszcze nie przyjętej tarczy solidarnościowej mającej zamrozić ceny energii do 2000 kWh zużycia w gospodarstwie domowym oraz przeznaczyć wsparcie dla firm dotkniętych rekordowymi cenami.

Według danych zebranych przez ośrodek Bruegel wsparcie w kryzysie energetycznym w Polsce kosztowało już prawie 10,6 mld euro, czyli ponad 45 mld zł. To 1,9 procent Produktu Krajowego Brutto. To mniej niż Niemcy, które miały wydać ponad 100 mld euro (2,8 procent PKB), a więcej niż Czechy wydające 2,9 mld euro (1,2 procent PKB).

Bruegel/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s