:Według niemieckiej gazety Der Spiegel amerykańska agencja wywiadowcza CIA informowała Niemcy tygodnie przed wyciekiem Nord Stream 1 i 2 z 27 września, że może dojść do ataku na tę infrastrukturę. Szwedzka służba geologiczna ma dane, z których wynika, że do wycieku doszło do wybuchów. Cena gazu podrożała o jedną piątą w odpowiedzi na ten incydent.

:Polski PKN Orlen nie potwierdził dotąd rewelacji kilku źródeł, które sugerują jego zainteresowanie udziałami Rafinerii Schwedt przejętej od Rosjan w zarząd powierniczy przez Niemcy. Media niemieckie sugerują, że ma konkurenta w postaci Verbio zajmującego się dotąd biopaliwami.

CIA ostrzegało Niemcy przed wyciekiem Nord Stream 1 i 2. Cena gazu wzrosła o jedną piątą

Według niemieckiej gazety Der Spiegel amerykańska agencja wywiadowcza CIA informowała Niemcy tygodnie przed wyciekiem Nord Stream 1 i 2 z 27 września, że może dojść do ataku na tę infrastrukturę. Szwedzka służba geologiczna ma dane, z których wynika, że do wycieku doszło do wybuchów. Cena gazu podrożała o jedną piątą w odpowiedzi na ten incydent.

Spiegel ustalił, że CIA ostrzegała Niemcy, że może dojść do ataków na gazociągi na Morzu Bałtyckim. Rząd niemiecki odmówił komentarza na ten temat. 27 września doszło do wycieku gazu z gazociągów Nord Stream 1 (uruchomiony, ale bez dostaw) oraz Nord Stream 2 (bez certyfikacji przez atak Rosji na Ukrainę). Metan ulatnia się z tej infrastruktury ze względu na jej przygotowanie do pracy poprzez tak zwane nagazowanie.

Szwedzka służba geologiczna przekonuje, że jej dane świadczą o tym, iż wyciek był możliwy wskutek wybuchów w trzech punktach wspomnianej infrastruktury. Dania, Niemcy i Polska podejrzewają, że mogło dojść do sabotażu. Norwegia postawiła służby w stan gotowości, obawiając się podobnych incydentów z udziałem jej infrastruktury.

Wyciek Nord Stream 1 i 2 nastąpił w dniu uruchomienia gazociągu Baltic Pipe dając pole do spekulacji na temat celowego działania Rosji, które potwierdzałby szybki wzrost cen gazu na giełdzie europejskiej TTF w odpowiedzi na to zdarzenie. W szczytowym momencie cena na tamtejszym parkiecie wzrosła o prawie 30 euro za megawatogodzinę z około 180 do 210 euro (o 17 procent) utrzymując się do zamknięcia w okolicach tego poziomu.

Rosyjska sfera informacyjna oskarża o wyciek Amerykanów. Przytacza wypowiedź prezydenta Joe Bidena sprzed ataku Rosji na Ukrainę, który zapewniał, że jeśli Rosjanie zaatakują Ukraińców, ten znajdzie sposób, aby zatrzymać Nord Stream 2. Nie chciał wówczas zdradzić tego jak to zrobi. Komentatorzy rosyjscy podejrzewają z tego względu winę floty amerykańskiej, która była aktywna na Bałtyku we wrześniu.

Der Spiegel/Wojciech Jakóbik

Orlen ma konkurenta w grze o rafinerię w Niemczech po Rosjanach

Polski PKN Orlen nie potwierdził dotąd rewelacji kilku źródeł, które sugerują jego zainteresowanie udziałami Rafinerii Schwedt przejętej od Rosjan w zarząd powierniczy przez Niemcy. Media niemieckie sugerują, że ma konkurenta w postaci Verbio zajmującego się dotąd biopaliwami.

Media niemieckie sugerowały, że Polska stawia warunek uruchomienia dostaw ropy z naftoportu w Gdańsku do Rafinerii PCK w Schwedt w postaci usunięcia Rosjan z akcjonariatu. Rosnieft posiadał większościowy pakiet akcji Rafinerii Schwedt. Niemcy przejęły je w zarząd powierniczy i trwają rozmowy o wpuszczeniu nowego partnera.

Obok Orlenu jest brany pod uwagę niemiecki Verbio zajmujący się handlem biopaliwami, który chciałby wejść na rynek przerobu ropy naftowej, o czym informuje Maerkische Online Zeitung (MOZ.de).

– PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych. O planowanych czy realizowanych projektach oraz inwestycjach informujemy za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji. Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie – przekazało biuro prasowe Orlenu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

MOZ.de/Wojciech Jakóbik

Niemcy utrzymają własny atom przez problemy francuskiego

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck przyznał, że jego kraj utrzyma w sieci dwie z trzech pozostałych elektrowni jądrowych na sezon grzewczy i obarczył winą Francję, która zmniejszyła podaż energii z własnego atomu.

Chodzi o elektrownie Isar 2 oraz Neckarwestheim, które mają pracować w całym sezonie grzewczym. Mają zwiększyć podaż energii w kryzysie energetycznym potęgowanym przez fakt, że Francja zmniejsza dostawy z własnego atomu. – Stan dostaw energii z energetyki jądrowej we Francji by ważnym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję Niemiec – przyznał Robert Habeck.

Podaż energii z atomu we Francji jest historycznie niska przez falę usterek ograniczającą pracę tamtejszych reaktorów. Francuzi mieli zapewnić około 50 GW mocy tej zimy, a ma być to 40-45 GW przez problemy opisane powyżej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s